17.4.2024
Highlighty: V Skalici rozhodli až nájazdy, v Bystrici hetrik Luntera
Zdielať na

Zdroj: sita, Trenčín-Košice 42.kolo TE

SKALICA / Hustá Tipsport extraliga pokračovala pred kamerami HUSTE.tv zápasmi 42.kola. Tomasovi sa neprestáva strelecky dariť, gólom pomohol k víťazstvu Žiliny nad Martinom 3:1.

Hokej - Tipsport extraliga - 42. kolo:

MsHK DOXXbet Žilina - MHC Mountfield Martin 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 3. Kalla (Marek Slovák), 38. R. Tomas (T. Varga, Klouda), 54. Kalla - 26. J. Cíger (Rusina, Dírer)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: T. Orolín, Jonák - Korba, Rovenský, 1864 divákov

Žilina: Koutský - Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník - Marek Slovák, Valášek, Kalla - T. Varga, Klouda, R. Tomas - Jarab, Rehák, Drevenák
Martin: J. Čech - Matejka, P. Smrek, I. Ďatelinka, A. Novotný, Brcko, Rusina - Markovič, Galamboš, Važan - Kolena, Fujerík, Rožník - Themár, Dírer, J. Cíger - L. Klíma, Pokrivčák, Šugár

V úvode susedského derby sa Žilinčania museli zaobísť bez kanoniera Tomasa, ktorý išiel na trestnú lavicu. Po minúte presilovej hry unikol Slovák, jeho strelu brankár Čech kryl, ale proti následnej strele Kallu bol bezmocný. V 7. min mal možnosť na vyrovnanie hosťujúci Fujerík, ale ten sa svojej príležitosti zľakol. Martinčania nevyužili ani následnú početnú prevahu, naopak Drevenák mohol zvýšiť vedenie "vlkov". V druhej desaťminútovke mali obe mužstvá niekoľko dobrých streleckých príležitostí, ale Koutský i Čech boli pozorní. V predposlednej minúte prvej časti mal najväčšiu príležitosť na vyrovnanie Markovič, ale ani na dvakrát neprekonal Koutského.

Druhá tretina bola hokejovo priemerná. V 24. min zaujal strelecký pokus Slováka. Prišla 26. min a mladý Cíger unikol domácej obrane a od kruhov vyrovnal na 1:1. Hostia následne nevyužili početnú prevahu pri vylúčení Valáška. Vylúčených pribudlo aj v poslednej päťminútovke, keď postupne odišli na trestnú Rehák, Pokrivčák a Klouda. V 37. min dostal ideálnu prihrávku Slovák, korčuľoval sám na brankára Martina, ktorý ho len fauloval. Nariadené trestné strieľanie - duel Slovák-Čech dopadlo lepšie v prospech brankára hostí. Žilinčania však predsa len svoje úsilie v závere tretiny využili, keď o druhý gól sa postarala druhá útočná formácia a samozrejme najlepší strelec Žiliny Tomas - 2:1.

Úvod posledného dejstva bol bojom o každý kúsok ľadu. V 46. min Markovič fauloval Slováka, ale Žilinčania početnú prevahu nevyužili, vyťažili z nej len dva strelecké pokusy Tomasa. Podobne tak bolo aj pri vylúčení Reháka v 51. min, keď Koutského ohrozil len Ďatelinka. V 54. min využil Kalla zaváhanie obrany hostí a svojím druhým gólom zvýšili náskok domácich. Kontaktný gól mohol vsietiť v 56. min Markovič, Koutský ho však vychytal. Minútu pred koncom Martinčania odvolali brankára, ale na vyrovnanie to, samozrejme, nemohlo stačiť. Žilinčania už tretíkrát zvíťazili v domácom prostredí nad Martinom.

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): "Bol to dôležitý zápas pre obidve mužstvá. Každý čakal na úvodnú chybu. Prvú urobil Martin a my sme viedli. Vyrovnávajúci gól bol trošku nešťastný. Do konca tretiny sme však pridali druhý gól. V tretej tretine sme si povedali, že budeme hrať bez chýb a podarilo sa nám pridať tretí gól. Chcel by som poďakovať hráčom za výkon nielen v zápase, ale aj v poslednom mesiaci, keď sa nám podarilo zmazať trinásťbodový náskok Martina. Stretnutie ukázalo, že ak budeme hrať disciplinovane, hráči si budú pomáhať, môžeme sa dostať na vytúženú pozíciu do play-off."
Daniel Babka (tréner Martina): "Zápas poznačila z našej strany obrovská nervozita, z ktorej sme sa nedokázali počas celého stretnutia zbaviť. Počas tréningu sme nacvičovali presilové hry, ale počas zápasu sme ich nedokázali realizovať. Nepomohlo nám ani stiahnutie Galamboša, čím sa narušila naša súhra. Táto prehra nás dostala do situácie, keď musíme zmužnieť a sami z tejto situácie vyplávať."

HK 36 Skalica - HKM Zvolen 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 14. Trška (Lažo), 34. B. Jankovič (Stieler), 60. M. Preisinger (Obdržálek, Vyrůbalík) - 3. Michal Chovan (Brabenec), 23. Síkela (M. Jurík, Ľ. Zuzin), 44. Bortňák (Michal Chovan, J. Mucha), rozhodujúci sam. nájazd Bortňák
Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Pichnarčík (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Baluška - Tvrdoň, Výleta, 967 divákov

Skalica: P. Romančík - Barák, Vyrůbalík, B. Jankovič, Trška, Staňo, M. Srnec - Mikéska - M. Preisinger, R. Školiak, Obdržálek - Lažo, Stieler, R. Kropáč - Kutálek, B. Mráz, Šátek
Zvolen: M. Šimko - J. Hertl, L. Pokovič, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, Hraško - P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan - Škvaridlo, Bortňák, A. Podkonický - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela - Puliš, Čanky, Fekiač

Vstup do zápasu lepšie vyšiel hosťom, ktorí už v 3. min otvorili skóre počas presilovej hry - ponad Romančíkovu vyrážačku trafil Chovan. Domáci potom pridali v tempe a podarilo sa im vypracovať viacero sľubných šancí. Vyrovnanie prišlo v 14. min - počas presilovej hry odpovedal Trška, ktorý sa individuálne predral až pred Šimka a presnou strelou trafil pomedzi jeho betóny - 1:1.

Druhú tretinu začali hostia presilovkou počas štvorminútového vylúčenia Laža, ale nedokázali si vypracovať vážnejšiu šancu. Domáci potom mali obrovskú príležitosť zásluhou Stielera, ktorý sám pred Šimkom zaváhal a v zlomovej chvíli prišiel o puk. Hostia ich za to potrestali gólom. Peknú kombináciu tretej formácie zakončil Síkela. Domáci potom pridali a podarilo sa im dostať Zvolenčanov pod tlak. Veľké šance Laža, Obdržálka, Mráza i Kutálka gólom neskončili. Šátek trafil len do žŕdky. Napokon sa domáci dočkali v 34. min keď si Jankovič z pozície obrancu nakorčuľoval až pred Šimkovu bránu. Poslal puk na Stielera a po skrumáži ho napokon doklepol Jankovič až do siete - 2:2. Domáci boli naďalej aktívnejší a mali viac z hry. V závere tretiny mali Skaličania tlak aj vďaka presilovej hre, no hostí držal v hre brankár Šimko.

Tretiu tretinu začali aktívnejšie hráči spod Pustého hradu. V 44. min za to boli odmenení gólom. Chovan sa natlačil pred bránkovisko, kde naservíroval puk Bortňákovi a pre neho nebol problém zakončiť - 2:3. Domáci potom dlho nevedeli nájsť recept na hru Zvolenčanov. Až v záverečnej minúte pri hre bez brankára sa im podarilo vyrovnať. Vyrůbalík nastrelil puk do bránkoviska, Šimko ho vyrazil len na Preisingerovu hokejku a ten vyrovnal - 3:3.

V predĺžení mali viac z hry hostia. Domáci tréner na to odpovedal tým, že v 63. min si zobral oddychový čas, aby upokojil svojich zverencov. V predĺžení napokon gól nepadol a na rad prišli samostatné nájazdy. Tie už v prvej sérii rozhodol hosťujúci Bortňák.

Andrej Výboh (tréner Skalice): "Do zápasu sme šli s tým, že chceme hrať celoplošný hokej s dôraznou koncovkou. Úvod stretnutia bol náš, potom sme inkasovali gól v presilovej hre. Počas celého zápasu sme si vytvorili strelecké príležitosti, boli sme strelecky aktívnejší, avšak naša koncovka zlyháva. Musím pochváliť tím za bojovný zápas, podarilo sa nám ku koncu stretnutia vyrovnať. V predĺžení takisto sme boli strelecky aktívnejší, ale bohužiaľ, tá koncovka nám nejde."
Július Šupler (tréner Zvolena): "Tento zápas nevybočil z priemeru, ale bol taký - poviem to obrazne - adrenalínový na obidve strany s tým, že sa nakopilo veľa chýb. Som rád, že sme sa dostali do vedenia, potom sme dostali gól v oslabení. Potom naše mužstvo dostalo zápas do svojich rúk, ale 36 sekúnd pred koncom sme inkasovali. Našťastie, vyšli nám nájazdy."

Dukla Trenčín - HC Košice 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 12. O. Mikula (Róbert Petrovický) - 20. M. Bartánus (T. Marcinko, Svatoš), 26. Bicek (Sojčík), 46. Štrbák (T. Marcinko)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: M. Nemčík (Trenčín) 10 min za úder do hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner - Šefčík, Sčensný, 1431 divákov

Trenčín: A. Nagy - Novajovský, Čerešňák, Pozník, Bobček, M. Habšuda, M. Nemčík, Ryzák - Kútny, Troliga, D. Buc - O. Mikula, Róbert Petrovický, Komínek - D. Hudec, T. Klíma, Šišovský - Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták
Košice: Riečický - Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, Černák - M. Bartánus, T. Marcinko, Svatoš - R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Sojčík, Češík, Bicek - Jokeľ, Boltun, T. Hrnka

Po obojstranne snaživom úvode a sérií nepresných streleckých pokusov to boli Trenčania, ktorí uspeli ako prví - v 12. min sa po individuálnom prieniku bekhendom presadil Mikula. Hosťom sa však podarilo súperovi streliť vyrovnávajúci gól do šatne, keď pol minúty pred sirénou uspel dorážkou Bartánus.

Urputný boj o každý puk i kúsok ľadu pokračoval aj v prostrednej časti, ibaže Košice v 26. min získali tesný náskok, keď pred bránkou osamotený Bicek zavesil puk pod hornú žŕdku. Následná snaha domácich o vyrovnanie bola neplodná, pričom hostia neustále hrozili rýchlymi brejkmi.

V 42. min bol blízko úspechu domáci Klíma, trafil však len žŕdku a zanedlho prišiel trest - v 46. min po buly Štrbák zvýšil náskok východniarov. Košice si už potom rutinérsky svoje víťazstvo postrážili. Trenčín síce nezložil zbrane, ale už mu v koncovke chýbal potrebný dôraz.

Milan Staš (tréner Trenčína): "V zápase sa hral celoplošný hokej s množstvom osobných súbojov. Strelili sme síce prvý gól, ktorý nám mal dať krídla, ale nezvládli sme záver prvej tretiny, keď sme po chybe dostali vyrovnávajúci gól. V druhej dvadsaťminútovke sme si vytvorili tlak a súpera výrazne prestrieľali, napriek tomu sme túto časť prehrali. Chýbal nám pokoj v rozhodujúcich chvíľach, aj keď do šancí sa nám darilo dostávať. Po treťom góle už súper takticky výsledok kontroloval. Chlapci dali do zápasu všetko, vždy však prídu chybičky, ktoré súper potrestá. Nehrá sa na šance, ale na góly, preto Košice vyhrali zaslúžene."
Anton Tomko (tréner Košíc): "V prvej tretine sa hral asi najlepší hokej v celom zápase. Hra bola obojstranne rýchla a veľmi dobrá, diváci videli aj veľa osobných súbojov. V druhej tretine však prišli vylúčenia, ktoré nas vyhodili z tempa, napriek tomu sme dokázali získať vedenie. V tretej časti sme neurobili žiadnu chybu, naopak, čakali sme na nejakú súperovu a keďže sa nám podarilo pridať tretí gól, víťazstvo sme už nepustili z rúk."

HC‘05 Banská Bystrica - HK Nitra 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Góly: 18. Lunter (Zigo, Kadura), 25. Lunter (Zigo, Lamper), 27. Lamper (Lunter, Zigo), 32. Lunter (Lamper, Zigo) - 26. R. Tománek (Stümpel)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: M. Bača (Nitra) 5+DKZ za napadnutie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák, Lokšík - Gajan, Tornay, 1486 divákov

Banská Bystrica: Košarišťan - Lepine, Saracino, Macháček, James Martin, Predajniansky, Rosandič, Gachulinec, Bambúch - M. Hudec, White, R. Konečný - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, Zigo, Lunter - Kadura, R. Gašpar, Dolník
Nitra: Lakosil - P. König, Ordzovenský, Nádašdi, D. Milo, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech, M. Novák - Pupák, Stümpel, R. Tománek - H. Ručkay, Miroslav Kováčik, J. Ručkay - Bajtek, T. Chrenko, M. Segľa - Piačka, Lelkeš, R. Mráz

V Banskej Bystrici začali lepšie hostia, prvú tretinu vyhrali na strely 14:9, ale po nevyužitých šanciach Chrenka, Mráza a Piačku sa nemohli radovať. Najväčšiu príležitosť spálil v 15. min Kafka, ktorý pred odkrytou bránkou zle trafil puk. Domáci strelili gól v 18. min. Do útočného pásma sa dostal Lunter, ktorý spoza hráča z medzikružia dobre namieril. Nitra mohla odpovedať do prestávky Tománkom v presilovke, ale Košarišťan si postrážil priestor pri pravej žrdi.

Druhá tretina patrila Banskobystričanom. V 25. min sa dobre zorientoval pred debutujúcim Lakosilom Lunter, zvrtol sa na malom priestore a jeho háčik bol excelentný a hlavne gólový. Hráči spod Zobora odpovedali o 38 sekúnd neskôr. Najprv Stümpelovi skĺzol puk z hokejky pred odkrytou bránkou, ale potom prihral Tománkovi, ktorý sa predral pred bránkovisko a znížil na rozdiel gólu. Ani tento stav však dlho netrval, pretože v 27. min tretiemu útoku "baranov" vyšiel rýchly protiútok a Lamper iba usmernil puk popod Lakosilove betóny - 3:1. Tím spod Urpína v polovici zápasu nevyužil presilovku o dvoch hráčov, ale mrzieť ho to nemuselo. V 32. minúte totiž dosiahol Lunter hetrik po ďalšom rýchlom prechode do útoku celej tretej formácie, pričom Zigo si pripísal štvrtú asistenciu v zápase. V 34. min rozhneval tribúny nitriansky obranca Bača, ktorý nevyberaným a obzvlášť tvrdým zákrokom fauloval Martina, za čo dostal päťminútový trest + do konca zápasu. Diváci ho takmer nepustili do šatne. Presilovku domáci nevyužili, piaty gól mal na hokejke produktívny White.

V tretej tretine oba tímy nevedeli vyťažiť gól v početných výhodách. Zaujalo iba prečíslenie Bystričanov v oslabení v podaní Whita a Hudeca bez účinnej koncovky a na opačnej strane strela Tománka z ľavej strany, keď netrafil odkrytý priestor bránky. Prevahu mali hostia, viackrát zatlačili Országhovcov, avšak Košarišťan aj vďaka dobrej defenzíve svojich spoluhráčov už nekapituloval. Nitra navyše prišla o Tománka, ktorého v 53. min bolestivo trafil puk do nohy a musel z ľadu odkrívať.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Sme spokojní s výsledkom. Porazili sme mužstvo, ktoré je dobre rozbehnuté, ale musím konštatovať, že nie všetko bolo ideálne z našej strany. Párkrát nás podržal brankár Košarišťan a som rád, že sa chytili chalani z tretej lajny. Strelecky bol na tom veľmi dobre hlavne Mário Lunter, čo je prínos. Napriek tomu, že sme vyhrali, u niektorých hráčov boli dosť výrazné výpadky."
Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Musím konštatovať, že moji hráči nemali trpezlivosť, aby dodržali stanovenú taktiku. Nemali ani srdiečko aby sa presadili pri bránke súpera. Nechali sa strhnúť, nehrali poctivú defenzívu a urobili aj individuálne chyby. To všetko prinieslo výsledok 4:1 pre domácich. Musím ešte pochváliť brankára Lakosila, ktorý vyriešil niekoľko ťažkých situácií."

ŠHK 37 Piešťany - HK Poprad 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 27. Chylo (Hamrák, S. Saliji)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano - Kacej, M. Orolín, 1162 divákov

Piešťany: Tomek - Rais, Brňák, R. Filip, Drgoň, Bučka, Cuník, Škadra, Biro - Lušňák, Holovič, Stupka - T. Melichárek, V. Nemec, F. Hudec - S. Saliji, Hamrák, Chylo - Haring, Mišura, Románek
Poprad: Masalskis - Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský, Vojsovič, E. Kramár - T. Sýkora, Štals, A. Kroták - M. Nagy, Mlynarovič, Matúš Paločko - S. Takáč, Paukovček, Drábek - Gápa, Štrauch, Belluš

V súboji o takzvaných šesť bodov privítali "havrani" podtatranských "kamzíkov" úvodným tlakom. Už v 3. min strieľal z pravej strany Saliji, ale Masalskisa neprekvapil. V 6. min hrali domáci presilovku celý čas v pásme hostí, ale nič z toho nevyťažili. Domáci Tomek sa prvýkrát zoznámil s pukom až v polovici 9. min po strele z diaľky Makovského. V 14. min hral presilovku Poprad a hneď v jej úvode mali dve veľké šance Štals a Kroták. Prvá tretina sa skončila bezgólovo, ale viac z hry mali domáci.

Otvárací gól vsietil domáci Chylo v 27. min po peknej kombinácii s Hamrákom a Salijim. V 30. min mal veľkú šancu osamotený Kroták, ale domáci Tomek veľmi dobre zakročil. O malú chvíľu stratil puk vo vlastnom pásme Hamrák, ale Drábek ponúknutú príležitosť nevyužil. V 37. min prečíslili "havrani" hosťujúcich "kamzíkov" 3 na 1, ale Nemec nastrelil len Masalskisa. V 38. min hrali hostia presilovku. Do veľkej šance sa dostal domáci Lušňák, ale dvakrát minul bránku.

V tretej tretine sa hral rozháraný hokej. Domácim hráčom sa vkradla na hokejky nervozita, ale aj hráči Popradu v snahe vyrovnať robili chyby. Hosťom nepomohlo ani odvolanie brankára Masalskisa v poslednej minúte, a tak sa skončilo stretnutie s chudobným výsledkom 1:0 pre domácich.

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): "Súhlasím, že sme videli kvalitný hokej. Hralo sa o štvrté miesto v tabuľke a bolo dôležité získať body. Prvá tretina z našej strany bola v začiatkoch lepšia, mali sme tam šance. Bohužiaľ, nedali sme góly. V závere mal aj súper šance, ktoré ho mohli dostať do vedenia, avšak tie nevyužil. V druhej tretine sme mali znova dobrý začiatok, dali sme gól. Druhú časť tretiny mal znova lepšiu súper, ale chvalabohu sme neinkasovali. V tretej tretine si chalani bojovnosťou a zanietenosťou vybojovali tri veľmi dôležité body."
Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): "Videli sme kvalitné stretnutie. V prvej tretine pôsobili domáci lepším dojmom, boli silnejší na puku. Mali viac príležitostí. Aj my sme si v presilovkách utvorili dve šance, ale sme ich nevyužili. V druhej tretine, keď dali domáci vedúci gól, sme sa prebrali, mali sme tlak, ale chýbalo nám hokejové šťastie. V tretej tretine nás zabrzdili zbytočné vylúčenia, šesťminútová hra v oslabeniach nám zobrala veľa síl a na záverečný tlak nám nezostali sily. Prehrali sme futbalovým rozdielom o gól, ale myslím si, že sme predviedli dobrý výkon."

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.