Sítnici lze částečně nahradit kamerou. Technika jde dopředu, říká oční lékař

Zatímco například šedý zákal, refrakční vady a další neduhy lidského zraku dokáže dnešní oftalmologie léčit, sítnice zůstává nadále pro oční lékařství problémem. Částečně je možné nahradit poškozenou sítnici protézou s kamerou. Pacientům neumožní plné vidění, ale aspoň usnadní orientaci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka, ilustrační foto

Operace oka, ilustrační foto | Foto: Milan Kopecký

„Sítnice je vlastně vývojové vychlípení na mozku, takže pokud dojde v oblasti k narušení, jde těžko nahradit,“ uvedl host Leonarda Plus Pavel Kuchynka, oftalmolog, vysokoškolský pedagog a mezi lety 1991 až 2017 také přednosta Oční kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lidském oku s Pavlem Kuchynkou

Podle něj je nejčastější příčinou slepoty u nás zelený zákal, ale především diabetická retinopatie. „Jsou postiženy cévy sítnice. Po určité době se u velké většiny pacientů s cukrovkou vyvine v určité míře tato retinopatie, která se dá často léčit laserem nebo operativně,“ říká lékař. 

V některých případech ale i tak pacient oslepne v důsledku cévních poruch sítnice. „Zatímco transplantace rohovky je dnes už relativně běžná, je možné také vyměnit čočku za umělou, ale u sítnice takovou možnost nemáme.“

V takových případech je možností použít protézu, která nahradí sítnici kamerou. „Dnes se používá nejčastěji protéza Argus 2, která pochází původně z USA a nyní prochází testováním v Evropě,“ vysvětluje Kuchynka. Pacienti, kteří na obě oči nevidí, jsou po aplikaci schopni se orientovat.

„Technika jde ale velmi rychle dopředu a jsou už dnes implantáty, které lze umístit přímo do kůry mozkové. Myslím, že během 20 let už nebude takovéto kamery potřeba,“ věří oftalmolog.

Budoucnost oftalmologie

Velký pokrok byl v České republice udělán i v transplantaci rohovky. „V roce 1992 byla u nás jako první v Evropě založena oční banka. Dosud perfektně funguje a pomáhá pacientům tak, že po operaci normálně vidí.“

„Zdá se, že kamerová protéza sítnice je úspěšná. Pacienti, kteří na obě oči nevidí, jsou po aplikaci schopni se orientovat. V brýlích mají kameru, počítač připevněný na opasku a z něj vedou dráty do oka, kde je čip. Počítač přeměňuje světelný obraz na impulsy, které jsou převáděny do tohoto čipu. “

Pavel Kuchynka

Posledními trendy ve výzkumu v oboru oční medicíny jsou kmenové buňky, velmi slibný je také vývoj v oblasti laserů.

„V loňském roce byla udělena Nobelova cena za laser, ačkoliv samotný vynález byl učiněn v roce 1980. Týká se to hodně oční medicíny, zvláště femtosekundového laseru,“ zmiňuje konkrétní příklad lékař. 

Tento laser je velmi často používán v refrakční chirurgii, tedy při zákrocích proti krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. „Využívá se i u chirurgie šedého zákalu. Femtosekundový laser se používá čím dál tím více, protože jde o technický zázrak,“ uvádí Kuchynka.

„Femtosekundový laser je unikátní tím, že v extrémně krátkém časovém úseku femtosekundy dokáže vydat obrovskou energii pulzu v řádu pentawattů. Díky tomu se při operaci nepoškozují okolní tkáně, ale je zasažena přesně ona mikročást, kterou chceme operativně odstranit nebo rozrušit,“ popisuje oftalmolog.

Veronika Paroulková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme