Cizinec dostal osm let za prodej drog, po půl roce jej zprostili obžaloby

  9:18
Loni v létě uložil senát českobudějovického krajského soudu pětačtyřicetiletému Vietnamci osm let vězení za výrobu a prodej drog. V pondělí jej obžaloby zprostil. Rozhodnutí změnil po cizincově odvolání a zásahu Vrchního soudu v Praze.
Vazební věznice Hradec Králové

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Vrchní soud náš rozsudek zrušil pro nedostatek důkazů a pochybnosti, že pachatelem je právě obžalovaný. Nezbývá nám, než ho obžaloby zprostit, přestože zůstává silné podezření, že to byl právě on,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Michal Kubánek.

Hoa Trang Trong byl podezřelý, že v roce 2008 prodal na tržnici v Kaplici za několik měsíců rakouským zákazníkům až 40 kilogramů marihuany v ceně pět eur za gram. Dopadení rakouští dealeři pak za prodejce označili právě Trang Tronga, který měl mezi stánkaři přezdívky Miro nebo Ohio.

Obžalovaný se později bránil, že Vietnamců s touto přezdívkou bylo víc. Během zátahu na překupníky drog zmizel ve Vietnamu a detektivové ho dopadli až v dubnu 2017, kdy se vrátil.

„Během posledních let mě potkalo několik neštěstí, za která nemůžu. Věřím, že soud rozhodne spravedlivě,“ uvedl v závěrečné řeči.

Dva měsíce po návratu z Vietnamu mu zemřely při nehodě jediné dvě děti ve věku sedm a devět let. V Plzni je na přechodu srazilo auto. Děti totiž s matkou zůstaly v Čechách, zatímco Trang Trong se podle svých slov staral po celou dobu ve své vlasti o těžce nemocného a umírajícího otce.

Nechtěli ho pustit z vazby na pohřeb dětí

Vrchní soud založil svůj právní názor na faktu, že proti obžalovanému svědčili obvinění a později odsouzení dealeři. Prodejce marihuany identifikovali na dálku pouze ze staré fotografie. Ačkoliv se s nimi předseda budějovického senátu Kubánek zkoušel zkontaktovat, o svědectví před soudem nejevili zájem.

„Proto jsme na takové doplnění důkazů rezignovali. Dalším důvodem je čas. Od skutku uběhlo deset let, podoby lidí se mění,“ míní Kubánek.

Ačkoliv rozsudek Trang Tronga potěšil, stres z posledních let v něm zůstává. Dnes prodává se svou ženou v obchodě ve Vyšším Brodě.

„Prožil utrpení kvůli špatné práci policie. Měla případ pro nedostatek důkazů odložit. Tragédií je, že ho nechtěli pustit z vazby na pohřeb dětí, protože to náš právní řád neumožňuje. Přitom nabízel, že si eskortu zaplatí. Ve vazbě zůstal deset měsíců a uvažoval o sebevraždě. Pustili ho až po ústavní stížnosti. Z Vietnamu se vracel v roce 2017 s vědomím, že nic neudělal. Jinak mohl počkat ještě rok a čin byl promlčený,“ vysvětlil obhájce obžalovaného Miroslav Němec.

Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupce se zatím nevyjádřil. Pokud se neodvolá, chce Vietnamec uplatnit nárok na odškodnění za vazbu a náhradu výdajů. I s poplatky za všechna soudní řízení mohou náklady, které zaplatí stát, jít do milionů korun.