Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zlatý volant - Kopecký, Nikodém, L.Vojáček, Lacko, Hájek

Absolutním vítězem ankety Zlatý volant 2018 se stal an Kopecký. Do čela celé ankety ho katapultoval loňský titul mistra světa WRC2, který mu od odborné poroty a veřejnosti zajistil nejvyšší počet 63 bodů. V pořadí je to již jeho 11. Zlatý volant.

Jan Kopecký

Jan Kopecký

Jan Kopecký, Pavel Dresler

Jan Kopecký, Pavel Dresler

Petr Nikodém

Petr Nikodém

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Adam Lacko

Adam Lacko

Patrik Hájek

Patrik Hájek

"V loňské sezóně se nám v naší kategorii povedlo snad úplně všechno. Neměnil bych vůbec nic," řekl při přebírání ceny Kopecký, který jako prvnímu poděkoval svému spolujezdci Pavlu Dreslerovi.

Jan Kopecký ovládl už po jedenácté i kategorii Rally a maratony. Vítězem kategorie Autokros a rallycross se stal Petr Nikodém, který v roce 2018 obhájil mistra Evropy v Buggy 1600. V kategorii Závody na okruzích uspěl Adam Lacko, který již potřetí vybojoval titul vicemistra Evropy v závodech tahačů. V kategorii Motokáry dominoval Patrik Hájek, jako první Čech mistrem světa v nejprestižnější kategorii KZ.

Závody do vrchu ovládl Lukáš Vojáček, mistr Evropy v závodech do vrchu. Kategorii Zlatá řídítka pro nejlepšího motocyklového jezdce roku získal Jakub Kornfeil, celkově osmý v
mistrovství světa Moto3 a po 11 letech dokázal dostat Česko na stupně vítězů při Velké ceně České republiky v Brně. Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici dostala Olga Roučková, jako první Česka dokončila Rallye Dakar.

Historicky první vítězství v kategorii Talent roku si odnáší Petr Semerád, který teprve ve svých 17 letech loni zvítězil v seriálu A Sport Rallyesprint Serie.

Zlatý volant za celoživotní přínos motorsportu si z pražské Pragovky osobně odnesl bývalý pilot F1 Ralf Schumacher. Za 10 let aktivního působení ve stájích Jordan, Williams a Toyota odjel přes 180 závodů Formule 1. Zlatá řídítka za celoživotní přínos motorsportu dostala také brazilská motocyklová legenda Alex Barros, který závodil v letech 1986 až 2007. Odjel celkem 276 podniků MS silničních motocyklů a v 7 z nich vyhrál.
Čestné ocenění Osobnost světového motorsportu převzal i doposud aktivní závodník a úřadující vítěz Světového poháru WTCR Gabriele Tarquini. Italský jezdec závodí již od roku 1983. Po 8 letech v F1 dosáhl největších úspěchů právě v MS cestovních vozů.
O nejlepších českých automobilových a motocyklových sportovcích rozhodlo 24 členů odborné poroty a historicky poprvé promluvila vahou 1/3 do výsledků i široká veřejnost. Celkem rozdali lidé ve sportovních kategoriích takřka 20.000 hlasů. Nejvíce jich dostal Martin Macík, který se právě díky 3068 hlasům veřejnosti posunul ve své kategorii na třetí místo. Veřejnost měla také možnost nově nominovat své favority. Díky tomu se mezi sportovci objevilo celkem 36 nových jmen.

Velký souboj mezi sebou svedli sportovních fotografové. V anketě Zlaté oko porota vybírala z téměř 200 přihlášených snímků od 68 fotografů. Vítězem se nakonec stal jediný český fotograf s licencí pro závody F1 Jiří Křenek s fotkou nazvanou „Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna“, který zachycuje letovou fázi havárie Fernanda Alonsa v první zatáčce belgického Spa-Francorchamps v srpnu 2018.

Organizátoři Zlatého volantu udělili čistě na základě hlasování veřejnosti vítězné plakety také v dalších čtyřech mimosportovních kategoriích (viz tabulka).

Úplně poprvé se udělovala cena za design Zlatá linie. Z Pragovky si ji odváží legenda automobilového designu Karl Clauss Dietel, autor Wartburgu 353, podílel se na designu 7 nástupců Trabantu a načrtnul také tvary mopedu Simson S50. Nultý ročník Zlaté linie představuje inspirativní designerské počiny. Další ročníky již budou soutěžní. Autoři mohou svá díla do Zlaté linie 2019 přihlašovat do konce září 2019. Až do konce roku 2019 pak bude moci nominovat další soutěžící odborná porota složená z významných odborníků z akademické sféry i průmyslové praxe.

Slavnostní galavečer 42. ročníku Ankety Zlatý volant vsadil tentokrát proti loňskému modernímu prostoru PVA Expo na industriální prostředí prvorepublikového strojírenského podniku Pragovka v Praze 9. Diváci si díky syrovému prostředí a vystaveným exponátům mohli připadat jako v boxech na závodním okruhu. Nechyběla ani rozmontovaná auta včetně mechaniků.

Kompletní výsledky všech kategorií včetně počtu bodů (zaokrouhleno na setiny):



Vítězové sportovních kategorií:


Autokros a rallycross: Petr Nikodém (36,67), Václav Fejfar (32,55), Jakub Kubíček (11,19)

Závody do vrchu: Lukáš Vojáček (46,44), Vladimír Vitver (16,33), Václav Janík (14,65)

Motokáry: Patrik Hájek (51,29), Adam Kout (39,00), Roman Staněk (14,42)

Závody na okruzích: Adam Lacko (55,67), Josef Král (36,98), Filip Salaquarda (18,36)

Rally a maratony: Jan Kopecký (66,36), Martin Prokop (38,71), Martin Macík (14,67)

Zlatá řídítka: Jakub Kornfeil (57,33), Libor Podmol (22,70), Karel Abraham (18,66)

Cena Elišky Junkové: Olga Roučková (32,65), Sandra Pokorná (24,39), Gabriela Novotná (23,37)

Talent roku: Petr Semerád (46,00), Petr ptáček jr. (22,43), Filip Salač (20,47),


Vítězové ostatních kategorií:


Zlaté Oko: fotografie s názvem „Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna“, autor Jiří Křenek

Sportovní auto roku: Subaru BRZ

Motoristická událost roku: Barum Czech Rally Zlín

Motocykl roku: BMW R1250 RT

ECOCAR: SUV Mitsubishi Outlander PHEV




PR 21.2.2019{8

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar