Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

  18:00
V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví, v pracovní neschopnosti. Na úřad proto podala žalobu. Ani o pět let později se však její případ nikam neposunul, leží u městského soudu. Úřady si ho totiž mezi sebou přehazují jako horký brambor. Kauzu již řešil Vrchní soud, Nejvyšší soud i ministerstvo zahraničních věcí.

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze | foto: Google Street View

Marcela Novotná nastoupila jako zaměstnankyně na velvyslanectví Indie v Praze v březnu roku 2013. Po téměř roce ji indický úřad vyhodil a to kvůli porušení povinností zaměstnance zvláště hrubým způsobem - alespoň to stojí v Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Marcele kvůli tomu Úřad práce ČR odmítl vyplácet podporu v nezaměstnanosti. 

„Onemocněla jsem, šlo hlavně o zánět ledvin a související komplikace. Volala jsem jim o dva dny dříve, protože byl víkend,“ uvedla Marcela. „Tehdy mi řekli, že je vše v pořádku. Domluvili jsme se, že jim neschopenku pošlu. To jsem udělala. Myslela jsem si, že je všechno v pořádku. Jenže pak mi přišla výpověď,“ popsala Marcela. 

Výpověď v angličtině

„Přišel dokument nazvaný ORDER,“ upřesnil její právní zástupce Daniel Uličný. Ve dvou odstavcích a třech větách v oznámení psaném anglicky bylo uvedeno, že se Marcela od 1. listopadu 2013 do 13. ledna 2014 nedostavila do práce. Z toho důvodu úřad ukončuje s paní Marcelou spolupráci a už nebude využívat jejích služeb. „Práce na velvyslanectví utrpěla její dlouhodobou nepřítomností,“ píše se v dokumentu. 

Bývalá uklízečka nicméně tvrdí, že do práce nepřišla až k 25. listopadu, jak stojí na jejím potvrzení o pracovní neschopnosti. Podle Uličného navíc ambasáda pokaždé tvrdí něco jiného. „Jednou uvedli, že do práce přišla 1., 3. a 6. listopadu. Proč by to dělala?“ otázal se a doplnil, že navíc indický úřad paní Novotné naposledy poslal výplatu za celý listopad. „Proč, když tvrdí, že tam nebyla?“ 

Redakce iDNES.cz v této souvislosti oslovila i samotnou ambasádu a poprosila ji o vyjádření. Do vydání článku na otázky nedostala žádnou odpověď. 

Velvyslanectví ženě následně odmítlo vydat zápočtový list. Přestože by podle vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) neměla být absence zápočtového listu překážkou k získání nového pracovního místa, Marcela od té doby práci sehnat nemůže.

 „Zkoušela jsem to již několikrát, bez zápočtového listu mě ovšem zaměstnavatelé odmítli,“ nastínila žena. Od roku 2014 je tak bez práce, poslední výplatu dostala v listopadu 2013. Doma má studujícího syna a jediným příjem do rodiny přináší její partner. 

Horký brambor mezi soudy

Podle ministerstva zahraničních věcí mají ambasády cizích států personál, který zaměstnává cizí stát – tedy země daného velvyslanectví. Jedná se například o diplomatické zástupce, administrativní a technický personál a služební personál. 

„Dále mohou zaměstnávat občany přijímajícího státu či osoby, které mají v přijímajícím státu povolený trval pobyt, a to v režimu takzvaných místních sil,“ uvedl Michal Bucháček z resortu. Tito zaměstnanci jsou pak zaměstnáváni podle místního práva - českého zákoníku práce. Spory se zaměstnavatelem, tedy cizím státem a ambasádou, pak řeší české soudy. U nich skončil právě případ paní Marcely. 

Pracovně-právní spory řeší obvykle soudy prvního stupně. Vzhledem k tomu, že paní Marcela podala žalobu právě na cizí stát, trvalo zhruba dva roky, než se soudy vůbec dohodly, který z nich se bude věcí zabývat. 

Fungování velvyslanectví

Podle ministerstva zahraničních věcí je fungování velvyslanectví obtížné stručně popsat ve všech aspektech. "Diplomatické mise vykonávají úkoly, které jsou jim svěřeny takzvaným vysílajícím státem (tedy cizím státem), a to zejména v oblasti politické, ekonomické, konzulární, vojenské, kulturní," uvedl Michal Bucháček z resortu. Fungování ambasád je dán Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, respektive Vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích, které jsou součástí českého právního řádu. 

Právě úmluva o diplomatických stycích uvádí, že přijímající stát musí zajistit "nedotknutelnosti diplomatické mise", tedy například bezpečnost velvyslanectví, či "zabránění rušení klidu mise nebo újmě na její důstojnosti". 

Česká republika v roce 2015 ratifikovala Úmluvu OSN o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku. Dokument mimo jiné také pojednává o exekuční imunitě cizího státu a jeho majetku, konkrétně se jedná o článek 18 a 19. Dle nich používá majetek cizího státu imunity vůči všem formám donucovacích opatření souvisejících se soudním řízením. Výjimky v těchto případech mohou nastat pouze tehdy, pokud dotčený cizí stát výslovně souhlasí s donucovacími opatřeními ve smlouvách či ve svém prohlášení. 

Přestože tato Úmluva v Česku ještě nevstoupila v platnost, je podle ministerstva zahraničí považována za kodifikaci obecně závazného mezinárodního práva obyčejového.

Mezitím ovšem Marcela byla a stále je bez vlastního příjmu i bez podpory od státu. Její tehdejší právní zástupce se proto obrátil na exekuční soud, aby pomohl své klientce alespoň tím, že bude chtít na základě předběžného opatření po indickém úřadu část výplaty, kterou by dostávala do vyřešení celého sporu.

Marcela tak na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze a následném potvrzení Vrchního soudu měla od velvyslanectví dostávat 14 tisíc měsíčně. Částku ovšem dostávala jen několik měsíců, a to ještě přes exekutora, protože ambasáda sama předběžné opatření nerespektovala. Pak se do celého případu vložilo ministerstvo zahraničních věcí, které se postavilo proti vyplácení peněz Marcele. 

Ve svém odůvodnění ministerstvo zmiňuje takzvanou exekuční imunitu cizího státu a jeho majetku, kterou musejí soudy ve svém rozhodování zohlednit. „Majetek cizího státu v zásadě používání imunity vůči všem formám donucovacích opatření souvisejících se soudím řízení,“ uvádí dokument, který má redakce iDNES.cz k dispozici. 

Jeho autor, náměstek ministra Martin Smolek, nicméně připouští, že na základě mezinárodních dokumentů může být majetek využíván pro jiné než neobchodní účely státu. „Za takový majetek podléhající exekuci však nelze považovat majetek užívaný či určený pro užívání při výkonu diplomatických a konzulárních funkcí cizího státu - včetně bankovních účtů diplomatických misí a konzulárních úřadů,“ uvedl. Jinými slovy – bankovní účet velvyslanectví, ze kterého Marcela dostávala peníze, je chráněn imunitou. Rozhodnutí soudu je pravomocné a platné, ale v praxi nevykonatelné. 

Vyplácení tak bylo zastaveno. Tuto skutečnost nakonec potvrdil i Nejvyšší soud České republiky. „Exekuční imunita neomezuje pravomoc vést proti cizímu státu soudní řízení, ale omezuje následnou možnost vynutit povinnosti uloženému cizímu státu soudním rozhodnutím,“ uvedl soud ve svém odůvodnění. Po přibližně devíti měsících tak Marcela přišla o finanční podporu, které jí měla podpořit do vyřešení celé kauzy. 

Redakce iDNES.cz požádala resort zahraničí o vyjádření, ministerstvo na otázky neodpovědělo. 

Nejasná budoucnost české uklízečky

Uličný uvedl, že není jasné, zda se někdy jeho klientka dočká řádného právního zadostiučinění. „Pokud má klientka ve sporu uspěje, řekněme v obou stupních, přepíše se maximálně v jejích záznamech, že nebyla propuštěna, jak se říká, „na hodinu“. Zbaví se alespoň tohoto stigmatu,“ nastínil právník. 

K původní žalobě plánuje přidat další o částečnou náhradu mzdy. „I kdybychom případně v tomto uspěli, tak zde může být opět problém s vykonavatelností,“ uvedl. Obdobně jako u předběžného opatření by sice soudy mohly rozhodnout ve prospěch paní Marcely, z právního hlediska bude ovšem rozhodnutí soudu nevykonatelné kvůli exekuční imunitě ambasády. 

Jak to tedy s paní Marcelou nakonec dopadne, není jisté. První jednání v žalobě podané v roce 2014 by mělo být nařízeno ještě letos. Případ leží u Městského soudu v Praze. 

„Je to strašné. Nic špatného jsem neudělala, jen jsem šla na nemocenskou. A z toho vznikl celý tenhle proces. Přijde mi zcestné, že se takovou dobu člověk musí soudit a právo na zadostiučinění mu znemožňují různé úřady,“ uzavřela Marcela. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  12:30

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Svobodu se lidovci snažili dostat pryč ze strany, teď kauzu odkládají

24. dubna 2024  12:20

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších poliků, bývalého šéfa strany a...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...