Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Loňský rok byl podle meteorologů extrémní kvůli vedru, suchu i smogu

  19:27
Pokud by meteorologové měli popsat počasí loňského roku jedním slovem, extrémní by bylo nejvýstižnější. Nejde jen o vysoké teploty, málo srážek nebo dlouhotrvající sucho. Mimořádné byly i stavy přízemního ozonu. Vyplývá to z předběžné roční zprávy shrnující kvalitu ovzduší v roce 2018 od Českého hydrometeorologického ústavu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Například právě ozony jsou zdraví škodlivé podobně jako smog, který pravidelně v zimě trápí hlavně Moravskoslezský kraj. Přízemní ozon vzniká v létě a nemá svůj vlastní emisní zdroj.

 „Bylo zajímavé, že se to teplo takhle rychle projevilo na ozonu. Teploty přes třicet byly i v minulých letech, ale nikdy to takhle rychle nevystoupalo. Tentokrát to šlo ruku v ruce,“ vysvětluje Václav Novák, vedoucí oddělení Informačních systémů kvality ovzduší ČHMÚ. „Není to jen problém, který by trápil nejteplejší kraje, ten problém byl průřezově republikou,“ dodává.

Celkově kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu vyhlásili 12 smogových situací v období mezi 4. červencem a 9. srpnem. Pro představu, předloni pouze dvě.Dnů, kdy rtuť na venkovních teploměrech přesáhla třicítku, bylo loni skutečně hodně. Rok 2018 byl tím nejteplejším od roku 1961, od nějž meteorologové data sbírají. „To v polovině krajů vytvořilo smogovou situaci v délce asi deset dnů. To je v případě ozonu extrémní,“ vypočítává Novák.

Přízemní ozon patří mezi dráždivé látky s negativním účinkem na oči, nosní sliznice a průdušky. Zvyšuje riziko astmatických záchvatů a způsobuje bolest hlavy. Tvoří se složitými chemickými reakcemi oxidů dusíku s těkavými organickými sloučeninami za horkých letních dnů a bezvětří. Jeho koncentrace na severní polokouli se za posledních 100 let ztrojnásobila.

Rychle s ním bojovat nelze. Dá se jen počkat, až se ochladí. „Pokud budou další roky teplé, můžeme očekávat to stejné,“ říká expert z ČHMÚ.

Teplota stoupla o 1,7 stupně Celsia

Průměrná teplota v loňském roce byla 9,6 stupně, což je o 1,7 stupně vyšší než průměrná teplota mezi lety 1981 až 2010. Devět měsíců z roku meteorologové hodnotí jako nadnormální až mimořádně nadnormální. Nejvíce se vymykal duben, který byl teplejší téměř o pět stupňů ve srovnání s normálem. Následoval květen, který měl odchylku 3,2 stupně Celsia.

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Zatímco teploty byly nadnormální, srážkově byl předchozí rok silně podnormální. Napršelo a nasněžilo jen 76 procent dlouhodobého normálu. Za posledních šest desetiletí pršelo nejméně v roce 2003. Tehdy ale ještě nebyla zem vyprahlá několikaletým nedostatkem srážek.

Proto odborníci považují rok 2018 za výrazně problematičtější. „Od roku 2015 nám chybí na řadě míst více než 500 milimetrů srážek. To je, jako kdyby vám tři čtvrtě roku nepršelo,“ řekl před časem MF DNES klimatolog z projektu Intersucho Pavel Zahradníček.

Nejméně deštivý listopad a vysoké teploty

Nejextrémnější byl loni listopad, kdy spadla jen zhruba třetina obvyklého množství srážek. Situace nebyla o moc lepší ani v dubnu, červenci a srpnu. „Nadnormální úhrn srážek byl zaznamenán pouze v prosinci, kdy spadlo 140 procent srážkového normálu,“ uvádí ČHMÚ ve výroční zprávě.

Aby letošní sníh nahradil chybějící srážky za posledních několik let, muselo by být většinu zimy bílo, s čímž se podle dlouhodobější předpovědi meteorologů nepočítalo. 

„Tři metry sněhu na horách vytváří šálivou představu, že problém se suchem je vyřešen,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Na horách sice stále leží dvě miliardy metrů krychlových sněhu, což by dokázalo zaplnit tři prázdné Orlické přehrady, ale odborníci mají jasno. Ani jedna z nejbohatších zim na sníh nestihla doplnit zásoby vody ve vyprahlém Česku. „Na třetině území jsou podzemní vody ve stavu sucha a některé obce jsou stále zásobovány z cisteren,“ dodává Brabec.

Pro doplnění zásob vody je potřeba sníh v podhůří

Meteorologové neradi spekulují, a tak o tom, jaký bude letošní rok, se lze jen dohadovat. Sníh ale leží na „špatném“ místě, na horách. Pro podzemní vody jsou nejdůležitější polohy v podhůří, pod 700 metrů nad mořem. V nich se rozhoduje, jestli bude v létě v Česku dost vody. 

Suchu mají zabránit malé rybníky, jejich budování bude jednodušší

„Pro doplnění zásob je samozřejmě nejdůležitější sněhová pokrývka v nižších a středních polohách, kde bohužel sněhu již příliš není,“ potvrzuje hydrolog Šimon Bercha z Českého hydrometeorologického ústavu. Nejlépe jsou na tom s vodou jižní Čechy a část Vysočiny, naopak stále podnormální stav podzemních vod panuje v Polabí, Poohří a na jižní Moravě. 

„Pro tyto oblasti budou zásadní jarní dešťové srážky, které mohou stavu podzemních vod pomoci. Pokud ale bude úhrn těchto srážek průměrný či podprůměrný, nebude zlepšení stavu podzemních vod nijak výrazné a lze opět předpokládat, že sucho bude pokračovat nadále i v roce 2019,“ vysvětluje Martin Zrzavecký z oddělení podzemních vod ČHMÚ. 

Důležitým faktorem v boji se suchem bude příchod jara. Pokud bude letošní jaro extrémně teplé jako loni, bude takový pravděpodobně i celý rok. Naopak chladné jaro a pomalé tání může svědčit o tom, že nás čeká průměrný rok.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...