Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Další děčínský kolaps a derby pro Tury

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔3.3.2019

Please enter banners and links.

Mnoho zajímavého bylo k vidění ve 3. kole nadstavby Kooperativa NBL. Děčín například nastřílel v Opavě po přestávce pouhých 13 bodů a odjel s prázdnou. Olomoucko se nezaleklo Nymburku a sahalo po senzaci – přesto mistr v Čajkareně nakonec uspěl 94-98. Pardubice i přes 25 útočných doskoků padly ve Svitavách a Sluneta po triumfu v Brně dál stíhá druhé Tury.

Nevídanou třetí periodu vidělo šest stovek fandů v Opavě. Skončila totiž 13-3 a Děčín se posléze postaral o smutný rekord, protože nastřílel po změně stran za 20 minut jen 13 bodů. Ve třetí části jen o bod překonal výkon Ústí nad Labem, které před dvěma měsíci zatížilo konto Svitav ve třetí čtvrtině jen dvěma body (2-33). Opava na každý pád působila v první půli ospalým dojmem a bez Šiřiny, Slavíka a Jurečka prohrávala 33-45. Pak ale postupně umazávala své manko a definitivně rozhodla o svém triumfu na začátku poslední čtvrtiny. Po šňůře 11-0, o níž se sedmi body zasloužil pivot Kvapil, svítilo na tabuli skóre už 57-48 a Děčín se z šoku už nevzpamatoval. Domácí těžili z práce Klečky (22 bodů), double-double přidal právě Miroslav Kvapil (13 bodů a 13 doskoků), 13 bodů a 9 doskoků nastřádal Václav Bujnoch. Jediným a vcelku překvapivým dvouciferným střelcem Válečníků se stal kapitán Jakub Krakovič s 16 body.

Derby poprvé pro Tury

Ani 25 útočný doskoků a o 25 střel více nestačilo Pardubicím k dobytí svitavské palubovky. Hosté postrádali trio rozehrávačů Jackson, Půlpán a Williams, navrch chyběl i křídelník Škranc, takže proti kompletním druhým Svitavám rozhodně nebyli favoritem. Přes všechny prognózy se ale Beksa statečně bila, jenže rozhodla poslední pětiminutovka, do níž vstupovali Tuři ve vedení 55-53. Beksa pak 4,5 minuty nedala koš a když pak už Švrdlík smůlu protrhl, snižoval pouze na 65-58. Zkušení domácí si už 17. výhru v sezoně nenechali vzít a mohli oslavit vítězné derby. S 19 body byl nejlepším Turem Slezák, hosty držel Švrdlík (20 bodů a 7 doskoků) s Pavlovičem (16 bodů a 8 doskoků). Pardubice střílely celkem 83 projektilů, i díky výborné obraně domácích však měly velmi vychýlenou mušku a trefovali pouze s 30% úspěšností z pole. Evan Singletary zažil nepříliš dobrou premiéru, poněvadž minul 12 ze 13 střel z pole a zaznamenal 2 body, 7 přihrávek, ale i 6 ztrát.

Sluneta pevně na třetí pozici

Stále sebevědoměji působí ústečtí basketbalisté a odměnou jim je už 16 triumfů v této sezoně. Včera využili absence Brna pod košem (Keely) a přeskákali jej 23-46, což bylo hlavním důvodem vítězstí 72-81. Severočeši rozhodli zejména ve třetí desetiminutovce, jíž opanovali 15-25. Hvězdou večera byl ústecký křídelník Justin Martin, který předvedl nejlepší výkon po příchodu do NBL – 26 bodů a 10 doskoků. Vydatně mu sekundoval i Ladislav Pecka s 15 body a 12 doskoky. Brnu nepomohlo ani 11 trojek týmu (čtyři Nehyba) a 24 bodů Deremyho Geigera. Jihomoravané zůstávají i nadále osmí.

Mistr málem na kolenou

Podobně jako v pohárovém semifinále byli Hanáci (tentokrát hrající v Olomouci) hned od počátku zralí na ručník a prohrávali 5-23, resp. později už i o 22 bodů. Do přestávky však skvělý Douglas vybičoval spoluhráče k přiražení na 44-57, aby se ve třetí čtvrtině ještě děly věci: Domácí nejprve snížili na rozdíl jediného koše, ale v poslední části už se Čajkarena radovala z vedení. Ve skvělé atmosféře mistr kupil chyby a nikým nekrytý Goga poslal tým Olomoucka do vedení 91-89. Výborný part v tu chvíli hrál i rozehrávač Pelko.

Hosté měli nervy na pochodu a po technických chybách Wrighta i kouče Amiela měli domácí mistra na lopatě (93-89). Pavel Pumprla ale brzy poté na to dokázal, jak výborným obráncem je a sebral míč Dunansovi, který jej zastavil jen za cenu nesportovního faulu. Tou dobou už byl Nymburk po Bohačíkově dvojce blíž a Pumprla třemi body otočil a v kombinaci s šestkami Vyorala už hosté i se štěstím dokráčeli k výhře 94-98. Skvělou formu má veterán Petr Benda, který zatížil konto Olomoucka 18 body, ještě daleko lépe na tom byl domácí křídelník Javonte Douglas, který mistrovi nasypal dokonce 30 bodů.

Appleby řídil destrukci NH

Nová Huť na Folimance sice lépe začala, vedla na začátku druhé čtvrtiny 18-27, ale domácí i bez guarda Sehnala postupně převzali iniciativu a zlepšenou obranou nutili hosty k chybám. Appleby se Štěrbou poslali Sovy do poločasového vedení 41-37 a po přestávce už byl na palubovce pouze jeden tým. Pražané skvěle stříleli za dva body a pod taktovkou Applebyho (30 bodů a 5 asistencí) nakonec deklasovali Ostravu 95-65. Vynikající part zahráli i Štěrba (14 bodů a 11 doskoků – první double – double v sezoně) s Křivánkem (16 bodů a 6 doskoků), nebo Tůmou (10 bodů a 4 asistence). Hosty vedl se 16 body rozehrávač Stanojevič. USK zvýšil v tabulce svůj náskok na Novou Huť už na tři výhry.

Walton odstřelil Sokoly

A.J. Walton byl hlavní postavou Kolína v zápase s Královskými sokoly. Americký playmaker zvládl 29 bodů a 8 přihrávek, což mu vyneslo užitečnost 44 – nejvíce ze všech borců v tomto kole. Oběma týmům chyběly důležité postavy – Kolínu Číž a Hradci Lošonský a byli to Medvědi, kteří vedli po většinu zápasu. Kolín na své poměr velmi slušně bránil a díky střelbě za dva body (62%) a skvělém výkonu veterána Machače (21 bodů a 7 doskoků) zapsal po USK i on devátou výhru v sezoně. Hosté se za stavu minus devět snažili v závěru atakovat domácí koš z dálky, ale ani jedna ze čtyř trojek se neujala, takže nováček ani tentokrát nezvítězil venku. Jeho klasickým bodovým lídrem byl s 20 body (a 8 doskoky ) Peter Sedmák.