Zapalovače bez ohně a nerozbitná skla. Budějovice mají novou psychiatrii

  9:22
Psychiatrické oddělení českobudějovické nemocnice se stěhuje do nových prostor. Míří do historické budovy v horním areálu, která prošla obnovou za 230 milionů korun. Na nové adrese si pacienti a personál psychiatrie v českobudějovické nemocnici budou připadat, jako by opustili trabant a dostali mercedes.

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ze zastaralých prostor v bývalé vojenské nemocnici se čtyřlůžkovými pokoji a společnými záchody na chodbě se příští středu přestěhují do zmodernizovaného zázemí v nejstarší budově v horním areálu.

„Skutečně jsme v prostředí, které odpovídá 21. století. Máme tu pokoje pro jednoho či dva pacienty s vlastním sociálním zázemím. To je obrovský pokrok,“ uvedl primář psychiatrického oddělení Jan Tuček.

V budově plné světla s novým vybavením má psychiatrie místo dosavadních 42 celkem 68 lůžek. Přitom jednotlivé stanice jsou postavené tak, aby personálu umožnily zvládání léčby celého spektra duševních poruch se zajištěním bezpečnosti i odpovídajícího komfortu pacientů. Čtyři stanice lůžkové péče ve dvou patrech jsou rozdělené podle závažnosti stavu pacienta.

Fotogalerie

„Máme tu připravené i terapeutické izolace pro pacienty, kteří jsou hodně neklidní. Jsou tu jednolůžkové pokoje pro nemocné, již musí být umístěni bez kontaktu s jinými pacienty na dobu, která je nezbytně nutná,“ popsal primář při pondělním slavnostním otevření nového zázemí.

Pokoje jsou vybaveny klikami, na kterých se pacient neoběsí, protože pod ním sjedou. Místo klasických lampiček nad postelemi jsou světla zabudovaná ve zdi, aby je pacienti nemohli vytrhnout. Skla v oknech jsou nerozbitná. A v každém pokoji je umístěno vypouklé zrcadlo.

„To máme kvůli bezpečnosti personálu, aby se náhodou některý pacient neschovával za dveřmi. Když sestra do pokoje vejde, má v tom zrcadle přehled o celém pokoji, co se děje v koutech,“ vysvětlil Tuček.

Nejstarší budova

Psychiatrie se stěhuje do původně nejstarší budovy českobudějovické nemocnice. V roce 1914 ji za 1,4 milionu rakouských korun dostavěla firma Josefa Hauptvogela. Bylo v ní 150 lůžek a jeden z prvních elektrických výtahů, kam se vešel pacient i se svou postelí a dvěma sluhy. Jako poslední před rekonstrukcí v budově s věží a hodinami sídlilo oddělení nukleární medicíny, které bylo přestěhováno v roce 2006.

V kuřárnách umístěných na každém patře nepotřebují návštěvníci klasický zapalovač ani sirky, cigaretu si zapálí v malé elektronické bedýnce připevněné na zdi.

„Zapalovač jsme sehnali až z Velké Británie. Myslím, že jsme první, kteří mají nainstalovaný tento bezpečnostní zapalovač. Nahoře se zmáčkne tlačítko, cigareta zastrčí do dírky pod ním,“ popsal primář, který v minulosti zažil opakované problémy s tím, že se pacienti zapálili na posteli. Psychiatrie má totiž jako jediná ze zdravotnických zařízení výjimku, že může mít kuřárny.

Na novém oddělení pro duševně nemocné zůstává zachovaný provoz současných ambulancí všeobecné psychiatrie, dětské a dorostové psychiatrie, léčby závislostí a sexuologické ambulance. Novinkou je denní stacionář s tvůrčími dílnami a psychoterapeutickým programem i vlastní zahrada.

„V přízemí jsou ambulantní prostory, kde je dostatečné místo pro konzultace, psychology, různé pracovní dílny a stacionáře, aby pacienti byli na lůžkách co nejkratší dobu, ale měli možnost sem přes den docházet na rehabilitaci,“ sdělil ředitel úseku zdravotních oborů Jaroslav Novák.

Za rekonstrukci a přistavěnou část budovy pro psychiatrii zaplatila nemocnice 230 milionů korun. Z toho 153 milionů získala z evropské dotace a 27 milionů korun uhradil Jihočeský kraj. Psychiatrické oddělení mělo v posledních letech na 700 hospitalizací a několik tisíc ambulantních pacientů ročně.