Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Rekodní Sokoli i Hanáci, zabrala i Nová Huť

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔17.3.2019

Please enter banners and links.

Královští sokoli si připsali suverénně nejvyšší výhru za své působení v Kooperativa NBL. Oslabený Kolín rozdrtili 124:71. O 49 bodů zničilo Olomoucko Opavu a Douglas, Dunans a Palyza zářili s užitečností přes 30. Svitavy i bez Puršla uhájily svou palubovku před Slunetou a ve hře o předkolo play off zůstává i Ostrava, jež si poradila s USK.

29:4 aneb další mistrův závěrečný direkt

Pokud si oslabené Brno po 30 minutách v Nymburku myslelo na dobrý výsledek (66-53), uragán domácích v poslední periodě Jihomoravany krutě probudil. Nymburk navázal na podobnou kanonádu z Děčína z před deseti dnů, kde vyhrál poslední část 4-27. I tentokrát bylo Brno limitováno na 4 bodech a mistr jej dorazil 29 body a triumfem 95-57. Velká převaha na doskoku (41-25) a 15 trojek (z 25 pokusů) byla na hostující osmičku příliš. V duelu bratří Pumprlů byl na tom o něco lépe starší Pavel s 10 body a 3 doskoky, mladší Radek se ale neztratil s 8 body a 5 doskoky. V brněnském dresu odehrál slušný mač Stegbauer s 19 body, Deremy Geiger byl tentokrát velmi dobře ubráněn na 3 bodech (1/8 z pole). V domácím dresu nejvíce bodů zaznamenali Hruban se Šafarčíkem (po 13).

„Od doby, co trenér Chougaz přišel do Brna, hraje jeho tým velmi dobrý a pěkný basketbal. Za to mu patří respekt. Bojovali jsme dnes spíš sami se sebou. Začali jsme dobře, vedli jsme, ale asi jsme byli až moc klidní. Na to si musíme dát pozor. Nesmí se nám stát to, co ve třetí čtvrtině. Pak to bylo o tom uklidnit hráče a začít zase hrát naši hru,“ řekl kouč Nymburka Oren Amiel.

„Bylo to jasné vítězství Nymburka. Pro nás je těžké odehrát pět zápasů ve dvou týdnech v tak malé rotaci. Musíme dát hráče dohromady a zvednout se před důležitými zápasy. Snažili jsme se soupeře nepouštět pod koš, měnit obrany, ale hráči Nymburka jsou i dobří střelci z dálky. To ukázali. Také jsme měli problémy s fauly a nemáme zase tolik velkých hráčů. Ukázal se velký rozdíl v kvalitě. Bylo tam ale několik dobrých věcí, které si chceme přenést do dalších zápasů,“ neklesal na mysli lodivod Brna Chris Chougaz.

Další stovka Olomoucka

Hanáci jsou ve skvělé formě. V nadstavbě zvítězili počtvrté v řadě a dál stíhají Svitavy na druhém místě. Opava jejich řádění odnesla debaklem 113-64. O triumfu Hanáků nemohl být pochyb prakticky v poločase: Hosté nestíhali bránit hlavní útočná esa Olomoucka v čele s Douglasem a Palyzou a proto svítil na tabuli výsledek 60-36. Domácí střelba za dva body atakovala 70% a rovněž trestné hody byly strojově přesné (25/26). Když k tomu připočteme i 12 trojek, neměla Opava nárok. Olomoucko navíc vymazalo Radovana Kouřila, jenž zakončil zápas se 4 body (1/9 z pole) a 5 asistencemi.

Naopak trojice Douglas – Palyza – Dunans šla v užitečnosti přes číslo 30, nejlepším byl Javonte Douglas s 27 body a 10 doskoky. Nejproduktivnějším Opavanem se stal s 15 body Miroslav Kvapil. Pro Olomoucko je tento triumf nejvyšší výhrou v sezoně a navíc druhým nejlepším obranným počinem po ubránění Královských sokolů na 52 bodech na sklonku základní části. Hanáci mají na třetím místě tabulky skupiny A1 náskok dvou vítězství nad dvojicí Pardubice – Ústí nad Labem.

Marko sestřelil Pandy

27 bodů a 7 asistencí Romana Marka bylo rozhodujícím jazýčkem na vahách ve šlágru kola mezi Svitavami a Ústím nad Labem. Ve vyrovnaném mači byli sice většinu času v mírném vedení domácí, jenže Pandy se nevzdaly a ani přes čtrnáctibodový deficit ve 29. minutě se ještě dokázaly vrátit na dostřel. Hosty táhl zejména 21-bodový pivot David Šteffel, k němuž se svou aktivitou přidal i Dalibor Fait, jehož bojovnost a body v poslední čtvrtině pomohly Ústí k návratu a snížení na 70-69.

Necelé tři a půl minuty před koncem zápasu na to reagoval trenér Růžička oddechovým časem, po němž se Sluneta na dvě minuty bodově odmlčela a Marko zvyšoval na 75-69. Přestože domácí kapitán Teplý pak trojkou de facto rozhodl, Tuři přesto připravili svým fandům v samotném závěru ještě dost perných chvilek, kdy po dvou ztrátách nechaly Ústí snížit až na konečných 81-77. Ke smůle Slunety se neujala Peckova trojka, která ještě z poslední dvou sekund mohla udělat velké drama. Pro Ústí to byla čtvrté porážka v řadě, což není před derby s trápícím se Děčínem dobrá zpráva.

Sedmák kraloval a Sokoli vzlétli

Bez trojice Thompson – Walton – Šoula nastoupili kolínští basketbalisté na půdě Hradce Králové a od prvních minut se nestačili divit, co všechno nováčkovi dokázalo spadnout do koše. Nástup domácích byl orámován třemi trojkami a za 3,5 minuty svítilo na tabuli skóre 13-2. Skóre kvůli špatné obraně Kolína stále rostlo a o první periodě hosté ztráceli propastných 23 bodů (38-15). Lošonský se Sedmákem si pod košem dělali co chtěli a druhý jmenovaný zaznamenal za 10 minut polovinu ze svých 30 bodů.

Východočeši potopili si pak hlídali náskok a k radosti dvou stovek diváků na Třebši nakonec deklasovali Kolín 124-71 a ukázali, že ještě neřekli poslední slovo v boji o předkolo play off. Na Medvědy v tabulce ztrácejí stále hratelné čtyři triumfy. Vedle Sedmáka (30 bodů a 10 doskoků) se dařilo i Candovi s 19 body a 7 doskoky (s užitečností 36), nebo Stamenkovičovi, jenž za 22 minut stihl double-double za 11 bodů a 13 přihrávek. Hostujícího trenéra Beneše mohlo těšit alespoň 16 bodů Filipa Novotného.

Ostrava na USK umí

Už třetí výhru v letošní sezoně si proti vysokoškolákům připsala NH Ostrava. Zároveň tak vyrovnala své maximum na obranné polovině, když s totožným soupeřem jako na podzim v základní části inkasovala pouhých 70 bodů. Pro nejhorší obranu ligy to je vítaná vzpruha. Už první perioda (19-6) naznačila, jak důležitý zápas se hraje. Pražanům se vůbec nedařilo prosadit se a na jejich hře byla patrná nervozita. Domácí pod taktovkou dua Barham-Bohačík odskočili na dvouciferné vedení a v zápas už hosty ani jednou nepustili na dostřel jednoho koše.

Propastných minus 19 začal po přestávce sice redukovat zejména Stevanovič svými osmi body za dvě minuty a přestože hosté postupně snížili až na 60-56 ve 33. minutě, zůstaly body za výhru doma. Pražany musely mrzet zejména nevyužité trestné hody Křivánka a Applebyho pokusy za stavu 67-63, protože domácí v čele s Boggsem trestali šňůrou 6-0, což definitivně rozhodlo. USK nepomohlo ani 11 trojek, neboť za dva body měli jeho hráči velmi vychýlenou mušku (33%). Ostravu vedl Stanojevič s Boggsem (18, resp. 17 bodů), vysokoškolákům nebyl nic platný ani výborný výkon dlouhánů Stevanoviče (20 a 9 doskoků) s Vukosavljevičem (18). Ostravští hráči snížili manko na Kolín na dvě a na USK na tři výhry.

Výsledky:

ČEZ Basketball Nymburk – egoé Basket Brno 95:57 (25:12, 23:15, 18:26, 29:4)

Body: Šafarčík 13, Hruban 13, Wright 10, Pumprla 10, Peterka 9, Bohačík 9, Vyoral 8, Myers 8, Benda 6, Davis 5 (7 doskoků), Kříž 4 – Stegbauer 19, Roby 10, Pumprla 8, Nehyba 5, Jokl 5, Kereselidze 4, Geiger 3, Kozina 3
Fauly: 20 – 18

BK Olomoucko – BK Opava 113:64 (29:17, 31:19, 21:13, 32:15)

Body: Douglas 27 (10 doskoků a 6 asistencí), Palyza 21 (8 doskoků), Dunans 16 (7 asistencí), Pelko 14 (7 asistencí), Váňa 13 (7 doskoků a 5 asistencí), Mikulič 9, Goga 7, Norwa 4, Dedek 2 – Kvapil 15 (6 doskoků), Klečka 11, Bujnoch 9, Gniadek 8, Šiřina 8, Zbránek 4, Kouřil 4 (5 asistencí), Jurečka 3, Dragoun 2
Fauly: 21 – 22

DEKSTONE Tuři Svitavy – Sluneta Ústí nad Labem 81:77 (21:19, 23:18, 18:17, 19:23)

Body: Marko 27 (7 asistencí), Aiken 13 (8 doskoků), Svoboda 10, O´Brien 8 (6 doskoků), Jelínek 8, Teplý 5, Slezák 5, Kovář 4 (3 doskoků), Welsch 2 – Šteffel 21, Pecka 13, Fait 12, Šmíd 11 (6 doskoků), Svejcar 10, Wisseh 10 (6 asistencí)
Doskoky: 43 – 34
Dvojky: 18/32 – 20/41
Trojky: 9/30 – 8/24
TH: 18/22 – 13/22
Asistence: 20 – 24
Ztráty: 16 – 12
Fauly: 23 – 24

NH Ostrava – USK Praha 78:70 (19:6, 20:14, 15:26, 24:24)

Body: Stanojevič 18, Boggs 17 (5 asistencí), Bohačík 14 (8 doskoků), Barham 13 (8 doskoků), Alleyn 10 – Stevanovič 20 (9 doskoků), Vukosavljevič 18, Appleby 12 (9 asistencí), Mareš 8, Štěrba 5, Křivánek 4, Tůma 3