EP Benátky nad Jizerou

Johaugová udržela ve Falunu neporazitelnost na dlouhých tratích, Novák překvapil 14. místem

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová vyhrála na Světovém poháru ve Falunu deset kilometrů volně a od svého návratu po dopingovém trestu zůstává v distančních závodech neporažená. Jediná česká zástupkyně ve startovní listině Petra Nováková doběhla na 49. místě. Závod mužů vyhrál Alexandr Bolšunov, Michal Novák si čtrnáctým místem posunul osobní maximum ve SP.

Therese Johaugová
zdroj: Reuters autor: Ulf Palm

Třicetiletá Johaugová vyhrála dvanáctý závod na dlouhých tratích v řadě, devět jich ovládla v SP a tři na mistrovství světa.

Druhou Ebbu Anderssonovou ze Švédska porazila o 18,5 sekundy, třetí místo obsadila s půlminutovým odstupem Američanka Jessica Digginsová.

Vedení v průběžném pořadí SP si před závěrečnou minitour v Kanadě čtvrtým místem upevnila Norka Ingvild Flugstad Östbergová.

Před druhou Ruskou Natalií Něprjajevovou, která kvůli nemoci ve Švédsku nestartovala, vede o 97 bodů.

Ve Švédsku vládli Johaugová a Bolšunov

Novák dojel v SP dosud nejlépe na 24. místě ve sprintu, v distančním závodě byl ještě o deset příček níž. Tentokrát ale dokázal od startu držet tempo s nejlepšími. V cíli ztratil na vítěze minutu a čtvrt a porazil řadu předních běžců v čele s Klaebem.

"Vůbec tomu nerozumím, nechápu, co se stalo. Dopoledne před závodem jsem byl šíleně vyčerpaný, ale při závodě to bylo v pořádku a snažil jsem se o uvolněnou jízdu a techniku přizpůsobit podmínkám," citoval Nováka svazový web. "Musím smeknout servisu, protože dneska jsem měl rakety na nohou," dodal.

Druhý skončil Nor Martin Johnsrud Sundby, jenž za Bolšunovem zaostal o devět sekund. Třetí doběhl o dalších devět sekund zpět Nor Didrik Tönseth, mezi prvními sedmi závodníky byli čtyři Norové a tři Rusové.

Výsledky SP v běhu na lyžích ve Falunu:

Ženy - 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:23,9, 2. Anderssonová (Švéd.) -18,5, 3. Digginsová (USA) -30,3, 4. Östbergová -30,8, 5. H. Wengová (obě Nor.) -41,4, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -45,4, 7. Von Siebenthalová (Švýc.) -47,5, 8. Bělorukovová (Rus.) -53,8, 9. Dahlqvistová (Švéd.) -54,1, 10. Niskanenová (Fin.) -1:01,0, ...49. P. Nováková -3:04,6.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 32 závodů): 1. Östbergová 1424, 2. Něprjajevová (Rus.) 1327, 3. Pärmäkoskiová 1115, 4. Johaugová 1060, 5. Digginsová 901, 6. Bělorukovová 848, ...58. Razýmová 82, 86. Schützová 21, 105. P. Nováková 7, 112. Beranová 5, 115. Janatová 2.

Muži - 15 km volně: 1. Bolšunov (Rus.) 33:18,6, 2. Sundby -8,9, 3. Tönseth -17,7, 4. Röthe (všichni Nor.) -32,2, 5. Larkov (Rus.) -41,3, 6. Krüger (Nor.) -44,6, 7. Červotkin (Rus.) -52,1, 8. Musgrave (Brit.) -1:03,3, 9. Esteve (And.) -1:07,9, 10. D. Cologna (Švýc.) -1:09,0, ...14. M. Novák (ČR) -1:14,2.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 32 závodů): 1. Klaebo (Nor.) 1393, 2. Bolšunov 1379, 3. Röthe 852, 4. Krüger 748, 5. Tönseth 730, 6. Sundby 689, ...88. M. Novák 37, 130. Pechoušek (ČR) 6.