Novák si 14. místem ve Falunu vylepšil osobní maximum v SP

Falun

Běžec na lyžích Michal Novák si 14. místem v závodě na 15 km volnou technikou ve Falunu vylepšil maximum ve Světovém poháru. Vyhrál Rus Alexandr Bolšunov, který díky pátému triumfu v sezoně výrazně stáhl náskok Nora Johannese Hösflota Klaeba v čele seriálu. Ženskou desítku ovládla Norka Therese Johaugová, jediná česká zástupkyně ve startovní listině Petra Nováková doběhla na 49. místě.

Michal Novák.

Její bratr Michal dojel v SP dosud nejlépe na 24. místě ve sprintu, v distančním závodě byl ještě o deset příček níž. Tentokrát ale stříbrný medailista ze stejné trati v kategorii do 23 let z letošního mistrovství světa juniorů v Lahti dokázal od startu držet tempo s nejlepšími. V cíli ztratil na vítěze minutu a čtvrt a porazil řadu předních běžců v čele s Klaebem.

Druhý skončil Nor Martin Johnsrud Sundby, jenž za Bolšunovem zaostal o devět sekund. Třetí doběhl o dalších devět sekund zpět Nor Didrik Tönseth, mezi prvními sedmi závodníky byli čtyři Norové a tři Rusové.

Třicetiletá Johaugová vyhrála dvanáctý závod na dlouhých tratích v řadě, devět jich ovládla v SP a tři na mistrovství světa. Druhou Ebbu Anderssonovou ze Švédska porazila o 18,5 sekundy, třetí místo obsadila s půlminutovým odstupem Američanka Jessica Digginsová. Od svého návratu po dopingovém trestu zůstává Johaugová v distančních závodech neporažená.

Vedení v průběžném pořadí SP si před závěrečnou minitour v Kanadě čtvrtým místem upevnila Norka Ingvild Flugstad Östbergová. Před druhou Ruskou Natalií Něprjajevovou, která kvůli nemoci dnes ve Švédsku nestartovala, vede o 97 bodů.