Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česká Wikipedie „stávkuje“ na protest proti plánované směrnici EU

  7:30aktualizováno  21. března 10:56
Dnes, ve čtvrtek 21. března je česká verze populární encyklopedie Wikipedia zcela nedostupná. Ke stejnému kroku přistoupily i některé další jazykové mutace. Wikipedistům vadí podoba chystané směrnice upravující autorská na internetu, především články 11 a 13.

Otevřená encyklopedie bude na den zavřená. Wikipedia tak protestuje proti návrhu směrnice upravující autorské právo. | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Aktualizace: Česká Wikipedie dodržela slib a 21. března je pro uživatele na webu nedostupná (ve čtvrtek dopoledne stále fungovala oficiální mobilní aplikace). Místo toho vybízí návštěvníky, aby kontaktovali své europoslance. Ke stejnému kroku přistoupily i některé další evropské národní stránky, nedostupná je například německá Wikipedie, která je druhou největší jazykovou mutací internetové encyklopedie.

„Dokument o celoevropské reformě autorského práva ovlivní podstatným způsobem budoucí podobu internetu,“ uvedl Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika, v tiskové zprávě. “Zamýšlená změna může významně ovlivnit od základu způsob, jakým Wikipedie funguje.“

Evropský parlament bude znovu rozhodovat o reformě autorského práva

Konkrétně se editoři Wikipedie obávají článku 11 navrhované direktivy (PDF), který upravuje autorská práva a citace. Zatímco nyní mohou webové stránky bez problémů citovat část cizího díla, v nové úpravě by se na citace delší než „velmi krátké“ měla vztahovat licence, kterou by si provozovatel webové stránky měl zakoupit od majitele autorských práv. „Není jasné, jak budou soudy posuzovat frázi velmi krátké. Do té doby bude citování s odkazy zahaleno právní nejistotou,“ varuje Julia Reda, německá europoslankyně, která návrh dlouhodobě kritizuje.

Článek 11: Nové poplatky za odkazy a citace

Kritizovaný článek 11 je zamýšlený tak, aby umožnil vydavatelům obsahu získat peníze například od vyhledávačů, sociálních sítí nebo agregátorů, které uživatelům ukazují náhled článku. Článku se s výhradami zastala například česká Unie vydavatelů: „Jedná se o přijatelný kompromis, který dává vyvážená práva různým skupinám subjektů.“ (Poznámka: Mediální skupina MAFRA je členem Unie vydavatelů ČR.)

Navrhovaná reforma by omezila možnost bezplatných citací

Jenže tato „daň z odkazů“ by zřejmě výrazně zasáhla nejen do fungování vyhledávačů, ale také do provozu stránek jako Wikipedie: „Dobrovolní editoři Wikipedie musí uvádět zdroje pro tvrzení, která do encyklopedických hesel přidávají,“ vysvětluje Dostál z české Wikipedie. „Reforma nám značným způsobem omezí možnost tyto weby citovat. Wikipedie tak bude hůře přebírat obsah od ostatních, tvorba nového obsahu se proto značně ztíží.“

V článku 11 směrnice nejsou uvedeny žádné výjimky pro malé služby nebo neziskové firmy. Netýká se naopak jednotlivců. Na vlastním blogu byste tedy mohli citovat delší text bez problémů, ovšem pouze nekomerčně. „Na blogy nebo weby, na kterých se zobrazuje reklama, by se zřejmě omezení také vztahovalo,“ píše europoslankyně Reda.

Článek 11 je kritizován i evropskými akademiky: „Souhlasíme, že je důležité podporovat kvalitní žurnalistiku,“ kvituje otevřený dopis deklarovaný úmysl směrnice. „Ale tento návrh novinařině nijak nepomůže, ale vážně ohrozí vydavatele, a to především vydavatele menší. (...) Návrh by pravděpodobně omezil volný tok informací, který je klíčový pro fungování demokracie. Pravděpodobně by také poškodil novináře a samostatné tvůrce obsahu.“

Článek 13: Filtrování obsahu platformou

Možná ještě kritizovanějším článkem navrhované směrnice je článek 13 (neoficiální PDF návrhu). Ten stanovuje povinnost vydavatelů zajistit, aby uživatelé nemohli nahrát obsah chráněný autorským právem, ke kterému nemají licenci. Článek tak má chránit držitele autorských práv. Zatímco nyní je ochrana „zpětná“ a držitelé nahlašují platformám porušení autorského práva, podle návrhy by tato kontrola měla automaticky proběhnout ještě před zveřejněním obsahu.

To vedlo k obavám z toho, že zákon bude ukládat platformám povinnost cenzurovat (kontrolovat před zveřejněním) obsah nahrávaný uživateli nějakým automatickým systémem. To by zřejmě vedlo k řadě chybně rozpoznaných a bezdůvodně zakázaných souborů (parodie, remixy, studijní účely, špatně rozpoznaný obsah apod.)

Od neúspěšného pokusu prosadit směrnici v Evropském parlamentu v červenci 2018 doznal třináctý článek velkého množství změn. Namísto původní obecné a stručné formulace nyní přibyla do návrhu řada výjimek a upřesnění.

Jednu z těchto výjimek získala právě Wikipedia: „Poskytovatelé služeb jako neziskové on-line encyklopedie, neziskové výukové a vědecké repozitáře, nástroje pro vývojáře open source ... nebo cloudová úložiště pro osobní použití nejsou považovány za obsahové platformy ve smyslu této směrnice,“ uvádí definice v článku 2.

Další upřesnění se snaží zmírnit obavy z filtrování. Navrhuje způsob, jak by provozovatel mohl získat licenci na chráněný obsah předem, a také upřesňuje, že úsilí vynaložené na kontrolu nahrávaného obsahu by mělo být „v souladu s vysokými standardy daného odvětví“ a při posuzování se bude přihlížet k dosahu dané platformy i jejím technologickým a finančním možnostem. Což zřejmě znamená, že platforma typu YouTube nebo Facebook by musela provozovat mnohem preciznější automatický filtr obsahu, než menší stránky.

I tak je ale článek 13 předmětem ostré kritiky: „Takové filtry budou nutně drahé a plné chyb,“ nepochybuje Reda. „Platformy by navíc musely – v případě, že soud sezná, že neudělaly vše, co bylo v jejich silách, k odstranění chráněného obsahu – uhradit škodu za porušení autorských práv, jako kdyby se jej dopustila platforma. To povede platformy k tomu, aby byly přehnaně pečlivé v dodržování těchto pravidel, což bude mít další negativní dopady na svobodu slova.“

Mezi odpůrce článku 13 patří řada organizací, včetně Wikimedia, Creative Commons, World Wide Web Foundation nebo Electonic Frontier Foundation. Konkrétně proti článku 13 návrhu směrnice se v otevřeném dopise (PDF) ohradila skupina odborníků. Podepsali jej například Vint Cerf, spoluautor protokolu TCP/IP, nebo Tim Berners-Lee, vynálezce WWW a autor první webové stránky v historii, nebo Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie.

Vint Cerf, Tim Berners-Lee a další významné osobnosti podepsali dopis kritizující navrhovaný zákon EP, především Článek 13

„Tím, že budou platformy muset provádět automatickou kontrolu a filtrování veškerého obsahu, který uživatelé na platformu nahrají, se článek 13 dopouští bezprecedentního přiblížení internetu, dosud otevřené platformy pro sdílení a inovace, k tomu, aby se stal nástrojem automatického dohledu a kontroly nad uživateli,“ varuje dopis.

Filtrování zvýší riziko chyb a cenzury...

Proti „filtrovacímu automatu“ vystoupil i David Kaye, zmocněnec OSN pro otázky svobody slova: „Důvěra ve filtrovací technologie je neoprávněná. Tyto algoritmy nedokážou rozhodnout, kdy jde o porušení autorských práv a kdy o legitimní užití. To zvyšuje riziko chyb a cenzury. Tlak na kontrolu obsahu před publikací není adekvátní odpověď na porušování autorských práv na internetu.“

Historie kontroverzí kolem návrhu směrnice EU

Zástupci Wikipedie varují před dokumentem nazývaným „směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu“, který je předmětem debat už třetím rokem. Poprvé tento dokument představila Evropská komise v září 2016 (PDF, české PDF) s cílem aktualizovat ochranu autorských práv pro digitální realitu: „Objevily se nové způsoby užití a rovněž noví aktéři a nové obchodní modely (...) Je třeba se přizpůsobit těmto novým skutečnostem. Je nezbytný zásah na úrovni EU.“

Hlasování o návrhu na půdě Evropského parlamentu (20. června 2018)

Po připomínkách se směrnice v červnu 2018 dostala Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu a následně před Evropský parlament, který ji zamítl.

Tím ale život směrnice neskončil. V září téhož roku upravená verze směrnice prošla Evropským parlamentem, což znamenalo začátek „trialogu“ mezi Evropskou komisí, Radou EU a Evropským parlamentem. Tato vyjednávání skončila v polovině února 2019 a hlasování v by se na půdu Evropského parlamentu mohlo dostat 25. až 28. března.

Před hlasováním se plánují různé protesty, mezi které patří právě i vypnutí české Wikipedie na celý den: „Dopady na fungování Wikipedie, ale i internetu obecně jsou velmi závažné. Proto se komunita editorů Wikipedie rozhodla, že poprvé v dějinách české Wikipedie sáhne k mimořádnému kroku a encyklopedii na den, 21. března, vypneme,“ vysvětlil Dostál. „Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit. Doufáme proto, že v poslední možné chvíli dojde k odvrácení toho nejhoršího.“

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...