Schvalování terorismu je nemoc, rozhodl Martin Fendrych. Léčbu má provádět policie

18.03.2019 21:54

Novinář a spisovatel Martin Fendrych se ve svém komentáři pro server Aktuálně.cz pozastavil nad schvalováním pátečního masakru na Novém Zélandu. „Část české společnosti je vážně nemocná a potřebuje léčit. Trestní stíhání může pomoci, schvalování trestných činů přestane být normální, tolerované, běžné,“ komentuje Fendrych a poukazuje na reakce Tomia Okamury či Petra Štěpánka. A připomenul též výrok Miloše Zemana z roku 2011 o spojení muslimů s terorismem: „Netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, tvrdím, že všichni teroristé jsou muslimové.“

Schvalování terorismu je nemoc, rozhodl Martin Fendrych. Léčbu má provádět policie
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Olomouci uspořádali protiislámští aktivisté happening a zpívali koledy o Mohamedovi

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 17547 lidí
Fendrych reagoval na páteční událost, kdy při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 50 lidí, po níž se na sociálních sítích začaly objevovat nenávistné komentáře schvalující tento počin. K útoku na mešity se přihlásil australský pravicový radikál Brenton Tarrant, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy. Čin v pátek odsoudili také ostatní čeští vládní i opoziční politici. Někteří přitom zdůraznili, že až k takovým činům může vést šíření strachu a nenávisti. Tarrant vysílal masakr on-line na sociální síti, inspiroval se norským krajně pravicovým extremistou, křesťanským fundamentalistou, odsouzeným masovým vrahem Andersem Breivikem.

Jako první příklad schvalování tohoto teroristického činu vybral Fendrych příspěvek, na který již upozornil server Manipulátoři.cz: „Budu sice znít hnusně, ale konečně zpráva, která mi udělala radost! Konečně se karty obrátily, i když naneštěstí policie zasáhla včas.“ A upozornil též na sobotní tweet Miroslava Kalouska, který se taktéž týkal vlny schvalování teroristického útoku na Novém Zélandě. „Žádám zdvořile ministra vnitra Jana Hamáčka, aby dal podnět policii k šetření závažných trestných činů, ke kterým dochází na sociálních sítích schvalováním teroristického útoku na Novém Zélandě. Zastavme tu stoku dřív, než se v ní utopíme,“ napsal Kalousek na svém Twitteru.

Ministr vnitra na to uvedl: „V souvislosti s teroristickým útokem na Novém Zélandu bych chtěl ujistit veřejnost, že Policie ČR se od včerejška věnuje všem aktivitám, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, pečlivě je prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení.“

A na Hamáčka zase reagoval policejní prezident Jan Švejdar svým tweetem: „Žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti nebude policie tolerovat. Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen.“ „Tak uvidíme, zda ta ‚celá řada nástrojů‘ bude uplatněna. Pro Švejdara je to nové téma, zatím chtěl jít hlavně po drogách,“ myslí si o jeho příspěvku Fendrych.

A pak začal Fendrych pátrat po dalších reakcích a zastavil se u příspěvku bývalého člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, jenž tweetoval: „Ne že bych si o jakémkoli teroristovi, ať už je jakéhokoli vyznání či přesvědčení, myslel cokoli dobrého. Ale když Hamáček a policie vyhrožují těm, co schvalují nějaký útok, ponejvíce to připomíná represe za schvalování atentátu na Heydricha. Prostě totalita!“

„Policie ‚vyhrožuje‘, když oznamuje, že bude stíhat porušení zákona? A Štěpánek jde dál, přirovnal vraždění muslimů v mešitách k atentátu na Heydricha a postih vidí jako totalitu. Jinými slovy, muslimové na Novém Zélandu jsou jako nacisti. Odporná, zlovolná úvaha,“ hodnotí Fendrych Štěpánkův příspěvek.

A Štěpánek mu již jeho slova o „odporné, zlovolné úvaze“ stačil oplatit, když na svůj Twitter sdílel: „Že je Martin Fendrych zoufalec, navazující na nejpříšernější tradice pokleslé totalitní žurnalistiky, není nic nového, takže netřeba být překvapen, že opět překrucuje realitu, čímž jen vyplodil další ze svých paskvilů. Za víc slov to nestojí.“

„Pozadu nezůstal šéf SPD Tomio Okamura. Vyjádřil se na Facebooku. První věta zní O. K.,“ píše dále Fendrych a cituje Okamurův příspěvek z Facebooku: „Jednoznačně odsuzuji masakr na předměstí novozélandského Christchurche Linwoodu.“ A po první větě Fendrych přikládá zbytek Okamurova příspěvku s tím, že jde o zneužití masakru: „Sen globalistů o multikulturní civilizaci ústí bohužel v krvavý střet civilizací. Teroristických útoků a kriminálních činů ze strany muslimů je obrovské množství a akce bohužel vyvolává reakci. Tento teroristický útok i teroristické útoky muslimů, které jednoznačně převládají, jsou důkazem toho, že sen ‚elit‘ o multikulturní společnosti je nebezpečný a vražedný. Islám, který propaguje svatou válku džihád, porobení nevěřících...“

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Zvedá se z toho žaludek,“ píše dále Fendrych a vzpomíná na rozhovor pro časopis Reflex, kde Miloš Zeman v roce 2011 prohlásil: „Netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, tvrdím, že všichni teroristé jsou muslimové. Myslím si, že lze koexistovat s buddhismem, hinduismem, šintoismem, konfucianismem, ale nelze koexistovat s islámem.“

„Omluví se dnes za tu větu? Těžko. Na Zemanově tvrzení (pronesl ho, ještě než se stal prezidentem, ale nikdy ho nevzal zpět) je strašné nejen to, že lže, ještě horší je, že vlastně k útokům na muslimy vede (‚nelze koexistovat s islámem‘),“ upozorňuje Fendrych a závěrem dodává: „Věřme, že Švejdarem vedená policie ty své nástroje uplatní (najít schvalovače, obdivovače vraždění obvykle není těžké). Část české společnosti je vážně nemocná a potřebuje léčit. Trestní stíhání může pomoci, schvalování trestných činů přestane být normální, tolerované, běžné. Situace už zašla příliš daleko.“

Celý komentář si můžete přečíst ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…