Historici rozluštili záhadu tajné chodby pod Svatomikulášskou zvonicí. Kam podle nich vede?

Co ukrývá a kam vede náhodou objevená tajemná chodba pod Svatomikulášskou zvonicí na Malostranském náměstí v Praze? To zjišťovali ve čtvrtek historici, kteří prozkoumávali zděnou chodbu. Na místě byl i Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vnitřek chodby pod zvonicí svatého Mikuláše

Vnitřek chodby pod zvonicí svatého Mikuláše | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Loni na podzim ji náhodou objevili dělníci. Když vyvrtávali do zdi otvor pro zástrčku, zjistili, že za stěnou je další prostor, který se svažuje dolů, kamsi do neznáma. Záhadný účel půlkruhové vyzděné chodby nyní rozluštili pražští historikové.

Chodbu ukončuje nepravidelně vyzděná zeď. Právě tam podle Karla Kučery z Muzea hlavního města Prahy jezuité, kteří prováděli výstavbu Svatomikulášské zvonice, chtěli osadit portál vedoucí přímo do krypty kostela svatého Mikuláše. O existenci portálu ale řád vedl spor s městem.

Chodba měla původně propojovat kryptu kostela svatého Mikuláše se Svatomikulášskou zvonicí | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Bezpečně víme, že ještě před dokončením věže v roce 1755, takovou z dnešního pohledu kolaudací, byl od roku 1752 veden soudní spor, který mimo jiné řešil i tento vstup a jezuité ho prohráli, tudíž ho museli zazdít. Možná, to byla nika připravená na osazení toho monumentálního portálu, možná už tam portál byl a vytrhli ho. To zatím bohužel nevíme,“ vysvětluje Kučera.

Spor mezi řádem a městem

Jezuité věž stavěli pro město, které přišlo o vyhrazené patro pro hlášení požárů ve zvonici původního gotického kostela svatého Mikuláše, který řád již dříve nechal zbořit.

Jezuité prohráli soudní spor s městem a vstup proto museli zazdít | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Tady na Malé Straně byla obzvlášť velká negativní zkušenost s ohněm, protože v roce 1502 a 1549 se tu prohnaly tak ničivé požáry, že město de facto zaniklo. Takže to bylo v paměti. A právě proto nakonec prostřednictvím císařské kanceláře donutili jezuity k tomu, aby zvonici, kterou by stejně asi stavěli, postavili pro město,“ doplňuje Kučera.

Proč jezuité plánovali zvonici s kryptou propojit, zatím není zcela jasné. Podle Kučery to mohlo souviset s kontrolou nad zvonicí: „Je to samozřejmě zajímavá otázka, na kterou neznáme stoprocentní odpověď. Nicméně šlo asi o nějaký pokus zachovat si kontrolu nad tou věží.“

Chodba později podle historiků z Muzea hl. m. Prahy mohla fungovat jako sklípek pro správce zvonice: „Předpokládáme to, protože jsme tady jednak našli zbytky uhlí v úplně nejspodnější vrstvě toho zásypu. A víme, že od jistého roku se tady topilo uhlím. A potom jsme tady našli seschlou plesnivou bramboru, takže je pravděpodobné, že tady skladovali i brambory.“

Všechny věci, které historici objevili při vyvážení sutin, vrátí zpět do podzemí.

Bývalý přístup do krypty kostela pro návštěvníky přístupný nebude – přesně nad ním o patro výš totiž stojí pokladna se vstupenkami na prohlídku zvonice.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme