Radovan Karadžić a inspirace pro teroristy Breivika a Tarranta

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić svým odvoláním u mezinárodního tribunálu v Haagu dosáhnul pouze zpřísnění původního rozsudku z roku 2016. Místo 40 let byl odsouzen na doživotí. Mezinárodní společenství si ale dalo dobrý pozor, aby zdůraznilo, že odsouzený byl Karadžić, nikoliv Srbové.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić | Foto: Peter Dejong | Zdroj: ČTK/AP

Válka doprovázející rozpad Jugoslávie byla na území Bosny a Hercegoviny obzvláště krutá. Vyžádala si přes 100 000 mrtvých. Do dneška trpí i přeživší, kteří se stali oběťmi vyhánění z domovů, mučení, znásilňování nebo jiných hrozných utrpení.

V konfliktu byly zároveň zahrnuté strany rozličné víry. Bosenští Chorvaté, kteří jsou převážně víry katolické, pravoslavní Srbové a Bosňáci vyznávající islám.

Je to už z podstaty výbušná směs. I dnes, skoro tři desetiletí od války, vzbuzuje vášně a může sloužit k inspiraci i pro osoby s tak pokřiveným vnímáním světa, jako jsou teroristé.

Překonání křivd minulosti

Anders Breivik spáchal své neomluvitelné a hrozné útoky v Norsku. Australan Brenton Tarrant na Novém Zélandu.

Oba ve svých manifestech zmínili události 90. let na Balkáně v mnoha stovkách odkazů. Obzvláště se věnovali konspirační teorii nahrazení, podle které existuje plán navržený mocnými tohoto světa, jehož cílem je nahradit křesťanské obyvatele Evropy muslimy.

Doživotí za genocidu. Soud OSN zpřísnil bývalému vůdci bosenských Srbů Karadžićovi trest

Číst článek

Podle Tarranta je také například nezbytné zabránit opakování situace, kdy z jeho pohledu „Spojené státy americké a Severoatlantická aliance bojovali proti křesťanským Evropanům snažícím se dostat islámské okupanty z Evropy“.

Tarrant i Breivik se bezpochyby na Balkáně inspirovali a válku, v níž trpěly všechny strany a válečné zločiny všechny strany konfliktu také páchaly, využili jako obhajobu svého vražedného šílenství.

Tarrant měl v době svého útoku zbraň popsanou jmény balkánských hrdinů bojujících v 19. století proti osmanské okupaci. V pozadí mu hrála skladba, která je momentálně jednou z hymen stoupenců bělošské nadřazenosti a krajní pravice od Jihoafrické republiky až po Spojené státy a Evropu. Jedná se o píseň, která vznikla v roce 1995. Jmenuje se „Karadžići, veď své Srby“, nyní je známá také jako „Silné Srbsko“ nebo „Odstraňte kebab“.

Je tedy jen dobře, že vrchní žalobce v Karadžićově případu prohlásil následující: „Vina je Karadžićova, nikoliv komunity, ze které pochází“.

Ještě větší naději ale vzbuzuje vyjádření bosňáckého zástupce v trojčlenném předsednictví federace Bosny a Hercegoviny.

Ten se v hodnocení výsledku soudu shodnul s míněním hlavního prokurátora a zdůraznil, že se jedná o rozsudek nad jedním člověkem, ne nad všemi Srby.

Je to smířlivý přístup, který může přispět k překonání křivd minulosti. Může ale hlavně napomoci neopakování konfliktu a zabránit poskytnutí inspirace k dalšímu řádění zvrácených teroristů, jako jsou Breivik a Tarrant.

Pocit, že se křivdí jen jedné straně spletitého problému, může snadno sloužit jako berlička pro ty, kteří svou touhu po násilí chtějí obhájit utrpením jiných. Už po vynesení rozsudku se objevili radikální politici, kteří se snažili vzbudit dojem, že se opět ubližuje jen jedné straně.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme