Jihočeské zámky zahájí sezonu s dražším vstupným i novými expozicemi

  16:04
S mírným zdražením vstupenek a několika novinkami vstupují do nové sezony jihočeské hrady a zámky. Své brány otevřou poslední březnový víkend. Návštěvníky čekají během roku speciální prohlídky a spousta kulturních akcí. Památkáři investují do obnovy 101 milionů korun.

Někde je to jen o desetikorunu. Na Zvíkově nebo Nových Hradech je to ale už o třicet korun více. Na většině jihočeských hradů a zámků letos zvýšili vstupné.

„Hlavním důvodem zdražení je to, že v letošním roce extrémně stoupají ceny energií a další náklady, které souvisí s restaurátorskými a stavebními pracemi. My potřebujeme pro standardní provoz, mzdy a hlavní aktivity 200 milionů korun ročně. Od státu dostáváme 60 milionů. Zbytek musí správa vydělat na vstupném,“ vysvětluje Petr Pavelec, ředitel českobudějovického Národního památkového ústavu.

Většina hradů a zámků vstoupí do nové sezony v sobotu 30. března. Klášter Zlatá Koruna přivítá první návštěvníky 2. dubna, Landštejn až příští sobotu.

Tento hrad s románským jádrem v lesích České Kanady láká na mimořádný nový nález. Za první branou uvidí návštěvníci dělové koule.

„Loni na podzim nalezli archeologové při průzkumu studně 60 dobývacích dělových koulí z období obléhání Landštejna husity v roce 1420,“ líčí kastelánka Landštejna Eliška Niederová.

Dvě nové expozice má zámek Jindřichův Hradec. Výstava s názvem Kabinety Stuchlé - Kouzelný svět pohyblivých loutek představí tvorbu výtvarnice Stanislavy Stuchlé.

Ceny vstupného 2018/2019

Červená Lhota 100/120
Český Krumlov 180/200
Dačice 100/120
Hluboká nad Vlt. 180/200
Jindřichův Hradec 120/140
Kratochvíle 110/120
Landštejn 70/90
Nové Hrady 90/120
Rožmberk 130/150
Schwarz. hrobka 80/90
Třeboň 120/120
Vimperk 70/70
Zlatá Koruna 100/110
Zvíkov 70/100

Pozn. red.: Uvádíme ceny hlavních prohlídkových tras v českém jazyce.

„Okruh vedoucí sály druhého patra Adamova stavení zase představí rod posledních majitelů, hrabat Černínů. Mezi exponáty nechybí diplomatické dary tureckého sultána císařskému vyslanci Heřmanu Černínovi včetně zdobeného stanu nebo obrazy slavných italských malířů. Zájemci se mohou těšit i na upravené interiéry prvního patra Adamova stavení,“ popisuje mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.

Během jara mají turisté díky vypuštěnému rybníku možnost vidět zámek Červená Lhota, jak vypadal ve středověku před renesanční přestavbou.

„Byli bychom rádi, kdyby v červenci byl už zámek na vodě, abychom mohli spustit půjčovnu pramiček. Po odtěžení sedimentu je rybník splavný do míst, kam se nikdo nikdy na lodičce nedostal. Může se nově podplout nový mostek nebo se podívat za roh za skálu. Jestli bude ale suché jaro jako loni, tak bychom asi museli čekat na podzimní vodu,“ říká kastelán Červené Lhoty Tomáš Horyna.

Koncerty, divadla i mimořádné prohlídky

V Českém Krumlově se v sobotu 6. dubna koná historický průvod na téma Setkání Oldřicha II. z Rožmberka s Jiřím z Poděbrad aneb tragický osud Perchty z Rožmberka.

Vyrazí z pátého nádvoří od barokního divadla a bude pokračovat zámeckým areálem do středu města. Jeho součástí budou členové tanečního souboru Fioretto a Krumlovští pištci.

Ve druhé polovině dubna ozdobí zámek v Třeboni květinová výstava amarylis. Na Velikonoce připravily památky speciální akce a prohlídky. V Hradci se uskuteční oblíbená Splašená vejce.

„Během nočních prohlídek na zámku Červená Lhota nazvaných Black Friday zavládne 19. dubna v interiérech prvního patra magická atmosféra, která návštěvníky vtáhne do mysteria Kristova utrpení,“ popisuje Horyna.

Hluboká letos vsadí na speciální prohlídky. Například na začátku května se výkladu v reprezentačních pokojích ujme bývalý ministr kultury Daniel Herman, který zde v mládí prováděl.

„Komentované prohlídky zámeckých zahrad a parku se zahradníky seznámí zájemce s jejich historií v kontextu okolní kulturní krajiny, upozorní na unikátní stromy a keře a přiblíží, co obnáší celoroční péče o rozlehlý areál o výměře 58 hektarů,“ dodává hlubocký kastelán Martin Slaba.

V Krumlově otevřou Horskou zahradu

Na Kratochvíli v létě opět zavítají s divadelním představením bratři Formanové, Nové Hrady si na podzim připomenou 400 let od dobytí generálem Karlem Bonaventurou Buquoyem.

Po roce se na vybrané památky vrátí také hudební festival Jihočeská intermezza, který pořádá Jihočeská filharmonie.

Do úprav letos jihočeští památkáři investují 101 milionů korun. „Čeká nás dokončení obnovy středověké věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou, ale i zahájení náročných stavebních prací na zámku Vimperk v rámci projektu IROP. Právě jsme podepsali smlouvu se zhotovitelem stavby,“ popisuje Pavelec.

Památkáři získali na Vimperk navíc ještě 220 milionů z programu české vlády Péče o národní kulturní dědictví. Chtějí za ně obnovit fasády a střechy horního zámku, sál a zbylé fasády dolního, zahrady i povrchy nádvoří.

Letos začne také druhá etapa obnovy bývalé Mincovny v Českém Krumlově, která bude sloužit jako celoroční galerie. Turisty, ale i krumlovské obyvatele potěší dokončení Horské zahrady, které vyjde na bezmála 7,7 milionu. Památkáři obnoví promenádní stezku s vyhlídkovými pavilony a na konci trasy zpřístupní Paraplíčko.

Na velká omezení se musí kvůli rekonstrukci zámeckého parku připravit v Třeboni. „V zámeckém parku jsou aktuálně asfaltové cesty, jsou zde zabetonované staré lavičky. Budeme dávat nový podklad i historizující lavičky. Rekonstrukce začne v září a potrvá do jara. V tu dobu bude park zcela uzavřený,“ podotýká třeboňský kastelán Vít Pávek.

Jihočeské hrady a zámky loni navštívilo téměř 1,2 milionu platících turistů. Zámek Český Krumlov přilákal v loňském roce nejvíc turistů ze všech památek v Česku, celkem 429 171 lidí. Podle památkářů je tak na svém maximu a zvažují se regulace.

Autor: