Pardubická nadílka a mistrova stovka v Kutné Hoře | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Pardubická nadílka a mistrova stovka v Kutné Hoře

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔28.3.2019

Please enter banners and links.

V desátém kole nadstavbové skupiny A1 vítězila beze zbytku domácí mužstva. Děčín i Ústí si výhrami velmi pomohli v souboji o přímý postup do play off. Do předkola však pomalu míří spolu s Brnem i Opava, která by do konce nadstavby musela minimálně třikrát vyhrát a spoléhat na slabší formu obou Severočechů.

Nymburk ani bez Lawrence a Myerse nezaváhal. Zaplněná nová hala v Kutné Hoře viděla triumf mistra 105-83 nad Olomouckem, které přijelo v hodně okleštěné sestavě. Mimo dlouhodobě zraněného guarda Močnika chyběl kandidát na MVP sezony Javonte Douglas a rovněž pivot Josip Mikulič. Ve druhé desetiminutovce se kouči Benáčkovi navíc zranil po ostrém střetu s Jaromírem Bohačíkem i Lukáš Palyza (koleno). Bohačík potom protestoval proti odpískání faulu tak vehementně, že si od rozhodčího Scholzeho vykoledoval technickou chybu. Nutno dodat, že kdyby takto agresivně „vystartoval“ na některého ze sudích kdokoli jiný, než reprezentant Bohačík, byl by nejspíš vyloučen.

Navzdory této situaci i všem absencím dokázali Hanáci odehrát s hegemonem NBL poměrně vyrovnanou partii. O utkání rozhodl závěry druhé a třetí čtvrtiny. Nejprve Nymburk odskočil na poločasových 53-40, aby poté zejména hostující nejlepší střelec Váňa svými trojkami nakopl hosty k opětovné zteči, což vedlo ke snížení na minus osm. Podobná šňůra (12-2) Středočechů na sklonku třetí části už byla pro Olomoucko smrtící. Cenné minuty odehráli mladíci v čele se Sychrou a Klepačem a zejména aktivita prvního jmenovaného (7 bodů a 2 doskoky) na mistra platila. Vedle 22-bodového Váni se dařilo i Norwovi se 14 body. Nymburk vedla trojice Davis (19 bodů), Pumprla (14) a Peterka (14+6). Náskok Olomoucka na třetím místě nad Pardubicemi se ztenčil na jedinou výhru.

„Hlavně chci poděkovat Kutné Hoře za skvělou pohostinnost a doufám, že si to místní lidé užili. Byl to divný zápas, protože oba týmy postrádaly dva hráče, navíc se Olomoucku zranil Palyza. Oba týmy se snažily hrát co nejlépe, ale nebylo to asi tak pohledné. Přeji Olomoucku, aby se mu hráči rychle uzdravili, protože pro ligu je důležité, aby hráli nejlepší hráči,“ prohlásil lodivod Nymburku Oren Amiel.

„Zasloužené vítězství Nymburka. Byl lepším týmem, my zlobili jen prvním čtvrtinu. Bohužel kvůli nemoci jsme přišli o Douglase a Mikuliče, navíc se v průběhu první půle zranil Palyza. Ale i naši mladí kluci ukázali, že umějí hrát basketbal a z toho mám radost, že bojovali až do konce,“ řekl trenér Olomoucka Predrag Benáček.

Pecka se Šotnarem setli Brno

Série ústeckých porážek skončila. Pandy po boji zdolaly Brno, které (znovu bez Keelyho) sice neprodalo svou kůži lacino, ale dokázalo kousat jen poločas a osmé prohře v řadě nezabránilo. Domácí předčili Jihomoravany zejména ve střelecké efektivitě, tedy v činnosti, v níž Brno tlačí bota letos nejvíce. Sluneta střílela z pole s 57% úspěšností oproti brněnským 40%. Ladislav Pecka s Michalem Šotnarem se složili na více než půlku bodů Slunety (48). Pecka se stal s 26 body nejlepším střelcem duelu a Šotnar dal zapomenout na matné výkony z posledních týdnů double-doublem za 22 bodů a 11 asistencí. Hostujícím největším úderníkem byl Lukáš Stegbauer s 16 body a 8 doskoky. Brno ztratilo už i teoretickou naději na opuštění osmé příčky, Ústí nad Labem je s bilancí 17-15 šesté. Na sedmou Opavu mají Pištěckého svěřenci náskok dvou triumfů.

Důležitý triumf pro Děčín

Válečníci slaví třetí vítězství v řadě a také s velkou pravděpodobností vyhnutí se předkolu play off. K jistotě však Armex potřebuje mít po 14. kole nadstavby nejhůře stejnou bilanci, jakou má Opava. Právě Slezany po vynikajícím výkonu v obraně ve druhém poločase dokázali svěřenci trenéra Budínského porazit 78-70. Opava (bez Kvapila) šla sice do kabin v poločase spokojenější (34-41), jenže Pomikálkova sedmibodová smršť po změně stran už znamenala jednobodové vedení Válečníků. Hostům se ze hry vytratil doskok a právě poměr doskočených balonů byl rozhodujícím jazýčkem na vahách (52-34 a 17-6 v útoku). Do konce třetí desetiminutovky pak zapnul turbo Lamb Autrey, jenž deseti body pomohl udržet domácí ve vedení. Opava se pak nedokázala dostat na dostřel, nejbližším počinem byla dvě Kouřilova snížení na pětibodový deficit. Pro Tomáše Pomikálka je 17 bodů a 6 doskoků (při validitě 20) nejlepším střeleckým (i efektivním) počinem sezony, Lamb Autrey zaznamenal po dvou týdnech další double-double za 17 bodů a 13 doskoků. Opava kontrovala 16 body Gniadka a v následujících zápasech musí porazit Brno a pokusit se vyloupit Sportcentrum Sluneta, v opačném případě skončí sedmá.

Derby jasně pro Beksu

Pět střelců s 15 a více body a převaha na doskoku (40-25) měly za následek dvacetibodovou výhru Pardubic nad úhlavním sokem ze Svitav. Hostům stále chyběl O´Brien, zatímco domácím Jackson a také Williams, jenž zůstal pouze na lavičce. Vynikající výkony předvedli Josef Potoček s Davidem Škrancem, kteří se poskládali na 31 bodů domácích. Tuři nedokázali ani v jedné periodě ubránit soupeře pod 20 body a výrazněji začali ztrácet od začátku druhé čtvrtiny. Domácí nakoply tři trojky v rychlém sledu a pak také strojově přesné trestné hody. Už v poločase Beksa vedla 53-41 a definitivně rozhodla (jmenovitě Švrdlíkem a Půlpánem) v polovině třetí čísti. To už vedla 72-52 a hosté už se na odpověď nezmohli. S 23 body, střelbou z pole 9/11 a 7 doskoky kraloval pod oběma koši Kamil Švrdlík, dařilo se také Singletarymu (18) a Půlpánovi (17). CJ Aiken potvrdil dobrou formu s 21 body a 7 doskoky, ani on však porážku o dvacet bodů neodvrátil. Beksa už pošilhává po třetím místě – a právě o ně se utká v sobotu v přímém souboji na palubovce Olomoucka.