Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zavěšený bar ze skla je nejlepším projektem architektonické soutěže

  1:00
Najít atraktivní téma pro architektonickou soutěž bývá základem úspěchu. A přesně takové dostali studenti, kteří se účastnili 11. ročníku soutěže Unikátní stavba na komplikovaném místě vyhlašované společností Central Group.
Vítězný návrh Jakuba Wiesnera: úprava Divadelní ulice se zavěšeným barem

Vítězný návrh Jakuba Wiesnera: úprava Divadelní ulice se zavěšeným barem | foto: Archiv soutěže společnosti Central Group

Praha už dlouhodobě bojuje s chybějícími pozemky pro novou výstavbu, rozšiřování města za jeho hranice rozhodně není na místě. Soutěž Unikátní stavba na komplikovaném místě s podtitulem „Najděte v Praze nějaké netradiční a komplikované místo a navrhněte zde moderní unikátní novostavbu“, představovala atraktivní téma pro mladé tvůrce ještě nezatížené stereotypním přístupem.

Do soutěže se mohli hlásit studenti architektury či příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Soutěž byla jako každoročně  přísně anonymní, takže k odhalení jmen vítězů proběhlo teprve po vyhlášení výsledků, do té doby byly projekty označeny pouze čísly.

Nakonec se sešlo při uzávěrce 31. ledna 2019 celkem 36 soutěžních projektů. Mnohé z nich objevily pro Prahu a její obyvatele opravdu neobvyklá místa, jiné se naopak zaměřily na taková, která se řeší už desítky let.

Takový případ představuje třeba Staroměstské náměstí, přesněji prostor za Staroměstskou radnicí směrem k chrámu svatého Mikuláše. Mladí autoři sem dokázali umístit byty, školku i další funkční prostory. Tento projekt však nesplnil zadání, a to netradiční místo.

Tak toto byste nečekali

Zadání soutěže naopak přesně naplnil vítěz Jakub Wiesner, student pátého ročníku Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho pojetí Divadelní ulice přineslo přesně to, co si zadavatel představoval: místo, která zdánlivě nemá příliš velký nebo dokonce žádný potenciál, a přesto se může proměnit v něco výjimečného.

Jakub Wiesner se rozhodl změnit část Divadelní ulice, místo, kudy většina lidí prochází co nejrychleji a často s velkým sebezapřením kvůli nepříjemnému zápachu. Ten mají na svědomí ti, kteří si tento prostor pletou s pisoárem.

Vítězný návrh Jakuba Wiesnera: úprava Divadelní ulice se zavěšeným barem

„Projekt důsledně naplňuje zadání soutěže. Drobný zásah do Divadelní ulice je právě oním velice pozitivním zlepšením běžného pražského života, neboť traumatizující zážitek z průchodu pod Národní třídou nutí řadu obyvatel hlavního města se tomuto místu vyhnout. Nový nehmotný bar přisedl jako potřebná jitřenka na fasádu Akademie věd a přispěl k zušlechtění v současnosti nehostinného průchodu, který by se díky této akupunkturní intervenci proměnil na příjemný zážitek.“ Takto projekt svým neopakovatelným stylem zhodnotil za porotu architekt David Vávra.

Těsný souboj o druhou a třetí příčku

Soutěžní projekty porota, jejímž předsedou byl architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, hodnotila čtyřkolově. Rozhodovala originalita návrhu, komplexní architektonické řešení, výtvarná a grafická úroveň návrhu či srozumitelnost.

Do čtvrtého kola postoupily čtyři projekty. Zatímco vítěz byl jednoznačný (21 bodů), o druhé a třetí příčce rozhodl jediný bod. Šťastných třináct bodů přineslo „stříbro“ projektu Nekropole metropole, jejímiž autory jsou Alžběta Widholmová a Ondřej Blaha z Fakulty architektury Akademie výtvarných umění v Praze. Že městu chybí důstojné místo pro umístění uren a rozloučení pozůstalých se zemřelými, to bohužel zažil už mnohý obyvatel Prahy.

Druhé místo: vstup do Nekropole metropole, Alžběta Widholmová a Ondřej Blaha

Kdo sleduje soutěže společnosti Central Group pravidelně, možná si vzpomene, že právě Ondřej Blaha zvítězil v minulém ročníku soutěže v kategorii kreativní a inovativní bydlení společně s Annou Svobodovou, kdy navrhli nájemní domovní blok v Karlíně. 

Ondřej vstoupil do podvědomí veřejnosti už v roce 2014 svou bakalářskou prací věnovanou návrhu radnice pro Prahu 10.

Bude z něj další úspěšný architekt jako z Ondřeje Chybíka, který zvítězil v soutěži společnosti Central Group v roce 2011, letos byl členem poroty a v současnosti patří k nejvýraznějším tuzemským architektonickým tvářím s výrazným rukopisem? Nejen pro Prahu by to bylo dobře.

A hodnocení Nekropole metropole? „Porota oceňuje snahu autorů vtáhnout funkci, již má dnešní společnost tendenci spíše vytěsňovat na okraj, přímo do městské struktury Karlína. Nekropoli tak vsazuje do protáhlého pozemku někdejších továrních hal mezi Sokolovskou a Křižíkovu ulici. Cenným kontemplačním místem je přilehlý parčík. Řešení je prosté, ale neztrácí ani určitou monumentalitu. Přesvědčivé je i výtvarné podání včetně dokumentace modelu areálu.“

Třetí místo: Lenka Levíčková, Centrum duševního zdraví, pohled zpředu

Kde najít klid

Třetí místo patří Lence Levíčkové z Fakulty architektury ČVUT a jejímu projektu Centrum duševního zdraví. Ta využila malou a zanedbanou parcelu v ulici Pod Slovany a proměnila ji nenápadným, částečně pod zem umístěným objektem.

A hodnocení poroty?„Jednoduchá forma obsahuje dvě komplementární části. Malorozměrové uzavřené ordinace, kanceláře, pokoje, denní místnosti a zázemí, které jsou všechny spojeny se světem rostlin, a velkorozměrový skleník, který slouží jako prostorový filtr mezi vnitřkem a vnějškem, mezi těmi, kteří potřebují pomoci a těmi, kteří se náhodou pohybují kolem. Je zde jasně patrná snaha zbavit péči o duševní zdraví institucionálního stigmatu. Tomu odpovídá výběr místa i architektonické ztvárnění.“

Porota soutěže

  • Ing. arch. Zdeněk Lukeš - předseda poroty .
  • Akad. arch. David Vávra
  • Ing. arch. Adam Gebrian
  • Ing. arch. Ondřej Chybík
  • PhDr. Alena Řezníčková (nezávislý zástupce mediálního partnera soutěže)

Nejlepší tři projekty získaly atraktivní ceny, vítěz si odnáší odměnu 100 000 korun a stáž v ateliéru architekta Josefa Pleskota. Za druhé místo získávají autoři společně 50 000 korun, třetí místo přineslo autorce odměnu
25 000 korun. Oficiální výsledky soutěže byly vyhlášeny 28. března večer na společenském večeru Summitu architektury a rozvoje v Obecním domě v Praze.

Ceny byly uděleny a lze jen doufat, že se podobně „netradičně“ podívá na pražskou architekturu i magistrát. Pro studenty do dalších soutěží má ovšem porota jeden důležitý vzkaz: popusťte uzdu své fantazii. Někteří soutěžící zůstávali podle ní zbytečně v „zajetých kolejích“, maximálně se snažili splnit formální stránku projektu.

„Není tedy rozhodující, kolik stran soutěžící vypracuje, tedy kvantita, rozhoduje tu přístup k místu a tématu,“ zněl závěr hodnocení poroty. A to platí i o „reálné“ architektuře. Praha takový přístup potřebuje.

  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Rodiče nikdy nic nevyhodili. Potomek sedmdesátkový dům úspěšně pronajímá

23. dubna 2024

Nostalgičtí turisté si mohou užít bydlení v 70. letech minulého století. Stačí se ubytovat v...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Zelená hora je po proměně. Hroby jsou pryč a po 200 letech se vrátili andělé

22. dubna 2024

To není chyba, ani nedokončená práce, ale záměr. Část ambitu kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...