Památky se probouzí do nové sezony, zavzpomínají na režiséra Vorlíčka

  8:28
Turistická sezona na památkách v Plzeňském kraji začíná už o tomto víkendu. Některé z nich si připomenou pohádky režiséra Václava Vorlíčka, který zemřel letos v únoru. Například hrad Švihov, kde se natáčely legendární Tři oříšky pro Popelku, nebo Horšovský Týn.

Václava Vorlíčka připomenou hned dvě výstavy. Ta první bude od 20. dubna k vidění na hradě Švihov a ponese název Popelka aneb za Tajemstvím Popelčina střevíčku. Návštěvníci uvidí 3D instalace některých scén z filmu Tři oříšky pro Popelku, který částečně vznikal právě na této západočeské památce.

Chybět tak nebude třeba ples, první setkání prince s Popelkou oblečenou v kamizole nebo výjev, kdy Vincek v podání Vladimíra Menšíka jede na saních na trh. Součástí expozice budou také fotografie z natáčení nebo původní scénář snímku.

Tři oříšky pro Popelku

Památky se otevírají. Na Švihově je pro návštěvníky připravena expozice...
Památky se otevírají. Na Švihově je pro návštěvníky připravena expozice...
Památky se otevírají. Na Švihově je pro návštěvníky připravena expozice...
Památky se otevírají. Na Švihově je pro návštěvníky připravena expozice...

„Touto kouzelnou výstavou tak konečně připomeneme natáčení pohádky, které probíhalo i na Švihově. Expozice je určena zejména dětem, ale oslovit by mohla i jejich rodiče,“ uvedl kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk.

Na každoroční tradici výstav kostýmů z pohádek navážou opět na zámku Horšovský Týn. Jako poctu zesnulému režisérovi zde tentokrát představí oblečení z jeho filmů pro děti.

Zastoupeny budou snímky Princ a Večernice, Jak se budí princezny, Pták Ohnivák, Kouzelný měšec, Jezerní královna a Saxana. Kostýmy si budou moci zájemci prohlédnout od 1. června do 1. září.

„Původně jsme byli s barrandovským studiem domluveni na jiných kostýmech, ale kvůli tomu, že Václav Vorlíček zemřel, jsme si řekli, že uděláme výstavu kostýmů právě z jeho pohádek,“ uvedl správce zámeckého depozitáře Radim Žáček.

Výběr akcí na památkách

  • zámek Červené Poříčí: 6. července a 10. srpna Speciální prohlídky od sklepů až ke komínům. 31. srpna Hradozámecká noc
  • hrad a zámek Horšovský Týn: 5. a 6. července Trauttmansdorffské slavnosti
  • klášter Kladruby: 18. a 19. května a 7. a 8. září speciální prohlídky Víme, kudy chodíme. 12., 13., 19. a 20. července oživené noční prohlídky Benediktinské dny
  • zámek Kozel: 31. března Velikonoční jarmark
  • zámek Manětín: 17. srpna Barokní den
  • zámek Nebílovy: 31. března řemeslný jarmark. 10. června koncert Kateřiny Englichové a Viléma Veverky. 24. - 31. srpna Nebílovské divadelní léto, 21. září Zámecké vinobraní
  • klášter Plasy: 21. a 22. června a 6. a 7. zář: Cisterciácké noci, 26. a 27. července Monastýrování
  • hrad Rabí: 25. května Rabijáda, červenec a srpen Rabský floutek
  • hrad Švihov: 2. června Hodování na hradě
  • hrad Velhartice: 11. a 12. května Oslava narozenin Karla IV.

Režisér Václav Vorlíček byl s Horšovským Týnem výrazně spjatý. Pravidelně sem jezdil na mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest. Byl u jeho zrodu a v roce 2011 zde obdržel cenu Zlatá rafička. Do města se rád vracel i při jiných příležitostech.

„Kromě kostýmů návštěvníci uvidí také panelovou výstavu věnovanou tomuto režisérovi. Ta mimo jiné připomene jeho působení na Juniorfestu,“ dodává Žáček.

Václav Vorlíček na západ Čech zavítal naposledy loni v červnu. „Oslavil zde své osmaosmdesáté, a bohužel poslední, narozeniny. Oslava to byla ve velkém stylu a vzpomínek na ni je hodně. Máme mnoho kladných ohlasů od návštěvníků, kteří se na ni přišli podívat, všichni byli velmi spokojení. Tato akce byla živě streamována na internetu, kde měla kolem pěti tisíc zhlédnutí,“ sděluje Radim Žáček.

Od minulého roku má místní kino v názvu jméno Václava Vorlíčka. „V plánu máme zde v sezoně uvést několik režisérových pohádek. Zájemci si tak po jejich zhlédnutí mohou hned prohlédnout kostýmy, v nichž herci ve filmech vystupovali,“ doplňuje.

Tajemství tří oříšků (13. 12. 2018)

6. února 2019

Slavná filmová místa

Sledovat další díly na iDNES.tv