Kukuczka: Osm let mu stačilo, aby zdolal korunu Himálaje a Karákóramu

Kukuczka: Osm let mu stačilo, aby zdolal korunu Himálaje a Karákóramu

Tisk

kukuczka-1024x683Co je vlastně horolezectví? Je to sport, ve kterém se soutěží o dobývání vrcholů? Nebo filozofie, která může být také určitou tvůrčí činností, jak si myslí Reinhold Messner a ne jen on? Kniha je plná otázek, co jsou i dnes velmi aktuální. Nemluvě o smrti, objevující se v každé kapitole a jasně ukazující, jak je “hřiště” horolezců nekompromisní.

 

Mnoho odpovědí nenajdeme. Ale rozhodně si trochu uděláme obrázek o tom, jak někteří horolezci přemýšleli, jaké byly jejich postoje a myšlenky. Což je o to více zajímavější, když je porovnáváme s příběhem Jurka, o němž celá kniha vypráví. Jeho postoj mi totiž přišel naprosto lineární a jasný. Jerzy Kukuczka miloval hory, a chtěl lézt na vysoké kopce. Dobýval hory. Nelezl pro samotné lezení, cílem byl vrchol.

V Polské lidové republice mohli mít pas neustále u sebe jen vyvolení. Himálaj a Karákóram už byly expedice pro běžné občany nevídané, ale socialismem podporované, jelikož se režim mohl výkony svých občanů chlubit. A ty sledoval tehdy celý svět.Byl zlatý věk horolezectví, počátek lezení bez kyslíku, nové styly lezení a také trasy výstupů. Jurek byl na toto specialista, minimálně osm osmitisícových vrcholů zdolal novou cestou a tři pokořil v zimě. Poláci tím byli známí a uznávaní.

Dokáže být horolezec dobrým manželem a otcem? Jak je možné, že jednu z nejúspěšnějších lezeckých dvojic vytvoří vysoký vegetarián myslitel a malý elektrotechnik s bříškem, který miluje maso? Soutěžil Kukuczka s Messnerem v dobývání vrcholů? Kde vezmou expedice peníze na své výpravy v době komunistického režimu? Co si horolezci myslí o ženách horolezkyních? Už dlouho jsem nečetla knihu plnou tolika otázek a zároveň reálných fotek, na kterých je také mrtvé tělo zamotané ve spacáku při pohřebním obřadu. Její surovost je opravdová. Možná je to tím, že je psána novináři. Ale rozhodně se mi ta surovost líbí. Člověk díky ní může na malou chvíli uchopit pocit toho, jaké to v těch výškách je, a že to není pouze romantická představa, ale také bolestivé temno. První a poslední osmitisícovkou Jerzyho Kukuczky byla Lhoce.

Úryvek z knihy:

Svou filosofii Kurtyka nazval stezkou hory.
Kukuczka tento manifest veřejně nekomentuje. Do svého deníku si ale zapíše: “Můj život je horské dobrodružství. Tři pevné body - základní pravidlo lezení. Moje životní zásada zní: stůj pevně na zemi a nezaplétej se do žádných horolezeckých teologií anebo teorií. Pamatuj si, že základem horolezectví a himalájismu je lezení, vůle jít nahoru. Zbytek jsou jen plané řeči a žvásty, které zastírají slabost.”

Název: Kukuczka
Autor: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Žánr: životopis
Vydáno: 9. 1. 2019
Stran: 352
Vydalo nakladatelství: Jota
Hodnocení autora recenze: utvořte si vlastní, za mě velmi čtivé a uvěřitelné

Kukuczka 862x390

www.jota.cz/kukuczka


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

CLARINET FACTORY: NEUSTÁLÉ HLEDÁNÍ NOVÝCH CEST

ClarinetFactory perexClarinet Factory patří k souborům, které vždycky něčím překvapí. Nikoliv virtuózní bravurou, o té už každý dávno ví, ale třeba propojováním žánrů a oblastí, ve kterých se doká...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Muž bez tváře – útěk před policií berte s humorem

muz bez tvareNedá se přímo říci, že by Paul neměl tvář jako takovou, spíše ji má tak všední a obyčejnou, že je možné ji zaměnit s jakoukoliv jinou. Každá linka a tvar na jeho tváři jsou přímo ódou na obyčejnost, postrádající jakýkoliv výrazný a zapamatovateln...


Literatura

Torey L. Hayden „SEBRANKA“

sebranka 200Poprvé jsem se setkala se jménem Torey L. Hayden při četbě její knížky „Spratek“. Protože jsem se speciální pedagogikou nikdy nezabývala a popravdě se nesetkala ani s podobným typem dětí, byla jsem při četbě vy...

Divadlo

Putování za zaniklým divadlem

Divadla 200V  tematické edici Zmizelá Praha právě teď vydává nakladatelství Paseka ve spolupráci s Národním muzeem (jeho Divadelním oddělením) práci teatroložky Olgy Vlčkové (*1976) s názvem Divadlo a divadelní scény.

...

Film

Jak se měnila typografie filmových titulků

Málokdy si to plně uvědotitulky 200mujeme, ale téměř každý film - nejen český - začíná nějak řešenými úvodními titulky (nejedná se tedy o podtitulky provázející zahraniční filmy, ponechané v původním znění). Díky úvodním nápisům se dovíme, jak se film nazýv...