Krupka prodává plochu pro domy po stovce za metr, opozice volá policii

  17:40
Policisté se nejspíš budou muset zabývat rozhodnutím zastupitelů Krupky o prodeji pozemku pro rodinné domy. Území o rozloze téměř 28 tisíc metrů čtverečních známé jako Jabloňový sad, které se nachází pod sídlištěm v Maršově, se zastupitelé rozhodli prodat firmě Jabloňový sad Krupka.

Krupka | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Cena sto korun za metr čtvereční se nelíbí opozičnímu hnutí Zdravá Krupka. Podle něj záměr odporuje zákonu o obcích.

„Jsem si stoprocentně jistý, že tento prodej neproběhne za cenu obvyklou a že je protizákonný,“ sdělil na jednání zastupitelstva Rostislav Příhoda ze Zdravé Krupky s tím, že podá trestní oznámení.

Následně zastupitelé v tajném hlasování záměr přesto odsouhlasili. Hlasování se neúčastnili opoziční zástupci Zdravé Krupky a hnutí ANO.

„Proti záměru jsme se vymezili zejména kvůli nízké ceně. Přijde nám špatné, aby město v době, kdy má nedostatek financí, prodávalo 28 tisíc metrů čtverečních po stovce za metr,“ vysvětlila zastupitelka za Zdravou Krupku Miloslava Bačová.

„Přitom v nedaleké lokalitě je cena pozemků pro výstavbu rodinných domů i tisíc korun za metr. Navíc není žádná záruka, jak bude firma s tím pozemkem dál zacházet,“ dodala Miloslava Bačová.

Fotogalerie

Podle starosty Krupky Zdeňka Matouše (ČSSD) prodej proběhl standardně.

„Respektovali jsme smlouvu o smlouvě budoucí z roku 2012. Souhlasím, že by byla lepší vyšší částka, ale jedná se o území, které je třeba zasíťovat,“ řekl.

„Skoro třetinu rozlohy pozemku pojmou komunikace a nezastavitelné plochy. V případě větších územních celků prodávají některé obce pozemky i za nižší částky, nebo je dokonce dávají zadarmo, jako třeba Krásná Lípa,“ argumentoval starosta s tím, že Krupka v posledních letech eviduje úbytek obyvatel a tímto se ho snaží vyřešit.

„Rozvojových oblastí už příliš nemáme, a proto vítáme každou iniciativu, kdy investor nějakým způsobem Krupku postrčí,“ dodal.

Podle opozice kromě nízké ceny vzbuzuje pochybnosti i společnost, jež má o rozlehlý pozemek zájem. „Nechápeme, proč by ho město mělo prodávat pofidérní firmě, o které se nepodařilo zjistit žádné informace,“ podotkla Bačová.

Podle obchodního rejstříku jsou ve společnosti Jabloňový sad Krupka zapsáni tři jednatelé - Ladislav Lauryn z Mnichova Hradiště, Tomáš Hromádko z Mladé Boleslavi a Marek Ptáčník, jenž má nahlášené trvalé bydliště na úřadě v Krupce.

Ptáčník od roku 2002 působil jako jednatel i ve firmách HD Lines a CZ-Transport, obě však skončily v likvidaci. Podle opozice navíc i Lauryn udává jako své bydliště radnici v Mnichově Hradišti. „Je to přinejmenším podivné,“ upozornila Bačová.

S tím ale starosta Krupky Zdeněk Matouš nesouhlasí. Podle něj se zástupci firmy při osobním jednání chovali zcela seriózně.

„Společnost splnila všechny podmínky, ke kterým se smluvně zavázala. Teď bychom měli i my splnit závazky, jež ze smlouvy vyplývají. Měli bychom se chovat jako seriózní partner,“ přiblížil Matouš s tím, že koalice při prodeji respektovala smlouvu z roku 2012, kdy zákon o ceně obvyklé ještě neplatil.

Tajné hlasování vzbudilo u opozice pochybnosti

„Řada zastupitelů k tomu přistoupila konstruktivně, asi je k tomu vedl zajímavý záměr investora. A o tom je demokracie,“ uvedl starosta Krupky.

Že se o záležitosti hlasovalo tajně, podle něj není nic neobvyklého. „Je to naprosto standardní věc. Jedná se o nejdemokratičtější způsob hlasování, aby každý mohl volit svobodně. Naopak považuji za zbabělé se ho neúčastnit,“ zmínil starosta.

Opozice to ale vidí jinak. Podle ní koalice moc dobře věděla, proč sáhla právě po této možnosti. „Vždy, když koalice cítí, že ta věc není úplně čistá, uchýlí se k tajnému hlasování, kterým není dostatečně možné postihnout ty, kteří pro záměr zvedli ruku,“ popsala Bačová.

Autor: