Šéf kontrarozvědky Koudelka dostal od americké CIA prestižní Tenetovu cenu. V tichosti a utajení

Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka počátkem března v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) převzal ocenění za zahraniční spolupráci. Napsaly to čtvrteční Lidové noviny, kterým to potvrdil Koudelka i premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň se potvrdilo, že Koudelka se při Babišově návštěvě Spojených států spolu s premiérem setkal s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:42 4. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka

Ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Bezpečnostní informační služba (BIS) dostala od CIA cenu George Teneta, nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci udělované jednou za rok,“ citují noviny Babiše. „Toto nejvýznamnější ocenění, které CIA dává, beru nejen jako ocenění své práce, ale především jako ocenění práce BIS,“ doplnil Koudelka.

Šéf BIS Koudelka nebude generálem. Prezident ho nejmenoval, i když to dříve slíbil premiérovi

Číst článek

Podle lidí z branže je ocenění prestižní. „Uděluje se při výjimečných příležitostech. Nedostává to každá návštěva,“ řekl deníku bývalý ředitel civilní rozvědky a někdejší ministr vnitra František Bublan.

Prezident Miloš Zeman ocenění komentoval slovy: „Nehodlám ovlivňovat CIA v tom, komu dá, a komu nedá ocenění. Na druhé straně nepředpokládám, že CIA bude ovlivňovat mě, abych například neměl pocit, že zásahy BIS do výuky dějepisu jsou poněkud nepatřičné.“

Babiš centrálu CIA navštívil počátkem března během své třídenní návštěvy Spojených států, která vyvrcholila setkáním s prezidentem Donaldem Trumpem.

Dosud jen spekulace

O Koudelkově účasti na jednání v CIA dosud média jen spekulovala. Premiér před schůzkou ani po ní nechtěl obsah jednání komentovat. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) byla tématem patrně spolupráce tajných služeb, boj s terorismem a kybernetická bezpečnost.

Koudelka v tajných službách pracuje od roku 1992, ředitelem BIS je od srpna 2016. Prezident Miloš Zeman ho už dvakrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, českou kontrarozvědku prezident označil za čučkaře.

Média spekulovala, že za Zemanovým postojem jsou neshody kolem možného výskytu jedu Novičok v Česku. Jed použitý v Británii k útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala se podle Zemana v Česku v malém množství vyráběl a testoval, podle BIS ale nešlo o novičok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme