Hlavní obsah

Čepro nemusí platit 2,6 miliardy ve sporu o pohonné hmoty

Aktualizováno

Státní distributor paliv Čepro nemusí platit 2,6 miliardy korun ve sporu o údajně uskladněné pohonné hmoty. Pražský městský soud ve středu nepravomocně rozhodl, že pohledávka původně uplatňovaná firmou Venturon Investment - a nyní její nástupkyní Lancelin - je fiktivní. Čepro o tom informovalo ve čtvrtek.

Foto: Čepro

Čepro, a.s.

Článek

„Rozsudek Městského soudu v Praze znovu potvrzuje, že tato vykonstruovaná pohledávka je produktem trestné činnosti Ing. Radovana Krejčíře a JUDr. Martina Pechana,” napsalo Čepro.

Zamítnutí žaloby potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

Lancelin se žalobou v obchodním sporu domáhala, aby jí Čepro vydalo 264 tisíc tun nafty a benzínu, případně pokud to není možné, aby jí za ně zaplatilo celkem 2,6 miliardy korun plus úroky z prodlení.

Soud však dospěl i vzhledem k předcházejícím verdiktům souvisejícím s Čeprem k závěru, že pohledávka byla součástí podvodu na státní podnik.

„Kdybych rozhodla jinak, musela bych si připadat jako blázen trošku,” citoval server iRozhlas.cz soudkyni Moniku Vackovou.

Právní zástupce Lancelinu řekl Radiožurnálu, že pravděpodobně podá odvolání. V tom případě by se věcí zabýval Vrchní soud v Praze.

Na počátku sporu stála firma Bena, která dovážela pohonné hmoty ze Slovenska a od roku 1996 využívala skladovací systém Čepra. V roce 2002 uzavřela Bena obchod s firmou Venturon, na kterou podle Čepra papírově převedla i palivo, kterým nedisponovala.

Venturon pak začal po Čepru vymáhat vydání paliv a v roce 2003 se kvůli tomu poprvé obrátil na soud. V souvislosti s tím pak Čepro čelilo exekuci.

Krejčířovi vyměřily soudy za pokus o tunelování Čepra a další trestné činy souhrnný trest 15 let vězení, momentálně si však odpykává dlouholeté tresty odnětí svobody v Jihoafrické republice. Pechana soudy poslaly za mříže na pět let, aktuálně je v ruzyňské věznici.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám