Sportovní zprávy

Zacha zakončil základní část NHL exhibiční akcí. Dvoubodoví byli i Hertl, Krejčí a Pastrňák

Základní část NHL je minulostí. V posledním hracím dni se blýskl gólem a asistencí útočník Pavel Zacha, čímž přispěl k výhře New Jersey 4:3 v prodloužení na ledě Floridy. Dva body si připsali také David Krejčí a David Pastrňák, kteří ovšem nezabránili porážce Bostonu 3:6 s Tampou Bay. Krejčí vstřelil dvacátý gól v sezoně a přidal přihrávku, Pastrňák zaznamenal dvě asistence. Dvěma přihrávkami pomohl Tomáš Hertl k výhře San Jose 5:2 nad Coloradem. Obránce Filip Hronek asistoval u jediné branky Detroitu, který zakončil doma sezonu debaklem 1:7 od Buffala. Přihrávku si také připsal Jakub Voráček, ale s Philadelphií podlehl Carolině 3:4.

Parádní gól Pavla Zachy
zdroj: ČTK/AP

Florida - New Jersey 3:4 v prodloužení

Zacha se blýskl ve 35. minutě krásnou individuální akcí, po které zvýšil na 3:1. Český útočník se z pravé strany natlačil před Aarona Ekblada, gólman Floridy Roberto Luongo mu chtěl puk vypíchnout, ale promáchl, a Zacha pohodlně skóroval.

"Provedl to skvěle, tohle nedokáže každý. To je ta šikovnost, o které v souvislosti s ním mluvíme. Víme, že ji v sobě má, a dnes ukázal, čeho je schopný. Jen bych si přál u něho vidět víc vyrovnané výkony v jiných oblastech hry. Ale tohle byl nádherný gól," řekl trenér New Jersey John Hynes o Zachovi, šestce draftu z roku 2015, který v den utkání oslavil 22. narozeniny.

Podívejte se na Zachovu gólovou akci:

Florida si dvěma góly v závěrečných čtyřech minutách vynutila prodloužení. Důvěru v něm dostal i Zacha, který asistoval v přesilové hře u vítězné branky Travise Zajaca. Český útočník bodoval v devíti z posledních dvanácti zápasů a připsal si v nich čtyři góly a sedm přihrávek. Pro New Jersey ale sezona skončila.

Boston - Tampa Bay 3:6

Krejčí vstřelil z dorážky první gól zápasu po akci Charlieho McAvoye a druhou asistenci si připsal Pastrňák. Boston vedl po úvodní třetině 2:0, ale Tampa Bay skóre otočila. Oba čeští útočníci pak v 55. minutě asistovali u branky Matta Grzelcyka, který snížil na 3:4. Ondřej Palát přihrál 86 sekund před koncem na gól Tylera Johnsona do prázdné branky při power-play Bostonu.

Pastrňák díky dvěma přihrávkám překonal své bodové maximum, které si vytvořil minulou sezonu, a stal se nejproduktivnějším českým hráčem. Havířovský rodák zaznamenal 38 branek a 43 přihrávek. Krejčí nasbíral 73 bodů (20+53) a vyrovnal svůj rekordní zápis ze sezony 2008/09. "Klíčové je, abyste se cítili celou sezonu dobře," komentoval Krejčí svoji produktivitu. "Hraju také tuto sezonu s vynikajícími hráči. Hodně mi to ulehčují," dodal.

Krejčí a Pastrňák se za svůj výkon dostali mezi tři hvězdy utkání. Předčil je jen brankář Tampy Bay Edward Pasquale, který kryl třicet střel a dovedl tým k 62. výhře v sezoně. Nejlepší tým základní části tím vyrovnal rekord NHL. Stejného počtu vítězství dosáhl Detroit v ročníku 1995/96. S celkovými 128 body zaostali o čtyři za maximem Montrealu z ročníku 1976/1977.

Dvěma body za gól a asistenci se podílel na úspěchu v Bostonu ruský útočník Nikita Kučerov a poprvé v kariéře získá Art Ross Trophy s celkově 128 body za 41 branek a 87 přihrávek z 82 utkání.

Je to nejvíce bodů od sezony 1995/1996, kdy produktivitě kraloval Mario Lemieux z Pittsburghu se 161 body (69+92) ze 70 utkání a na druhém místě měl tehdy jeho spoluhráč Jaromír Jágr 149 bodů (62+87) z 82 duelů.

Boston se v úvodním kole play-off utká stejně jako loni s Torontem, které minulý rok porazil 4:3 na zápasy.

San Jose - Colorado 5:2

Hertl si připsal první přihrávku za vyhrané vhazování, po kterém vyrovnal Brent Burns střelou od modré čáry na 1:1. Druhou asistenci zaznamenal český útočník ve třetí třetině u gólu na 4:2. Hertl bodoval v sedmém utkání v řadě (3+7) a má za sebou nejproduktivnější základní část v kariéře (35+39). Z českých hráčů nasbíral během sezony více bodů pouze Pastrňák, Krejčí byl třetí.

Washington - NY Islanders 0:3

Pozici nejlepšího střelce obhájil Alexandr Ovečkin, i když vyšel v posledním zápase naprázdno při prohře Washingtonu 0:3 s New York Islanders. Ruský kanonýr nasázel 51 branek a králem střelců se stal poosmé, čímž vytvořil nový rekord NHL.

Calgary - Edmonton 1:3

Ovečkina ještě mohl dostihnout Leon Draisaitl. Útočník Edmontonu dal na ledě Calgary v 11. minutě jubilejní padesátou branku, ale víc už nestihl. Možná i proto, že mu v útoku scházel od druhé třetiny Connor McDavid. Hvězdný kanadský útočník se zranil při nárazu do branky poté, co ho podrazil kapitán domácích Mark Giordano. Hrací plochu opustil s dopomocí a nedošlapoval na levou nohu. Čeká ho série vyšetření, která odhalí, jak závažné jeho zranění je.

Dallas - Minnesota 3:0

Podruhé v sezoně shodil rukavice Radek Faksa. Český útočník si v pěstním souboji s Nickem Seelerem vyměnil pár ran a nakonec svého soupeře povalil na led. Faksa se po utkání radoval i z výhry, Dallas doma porazil Minnesotu 3:0. Všechny góly padly v závěrečné třetině, dva z nich dal Tyler Seguin.

Montreal - Toronto 6:5 po samostatných nájezdech

Nezapomenutelný debut v NHL prožil Ryan Poehling, který dal v základní hrací době tři branky a úspěšný večer korunoval vítězným nájezdem v rozstřelu. Dvacetiletý centr zařídil Montrealu výhru 6:5 nad Torontem a je prvním hráčem v klubové historii od roku 1943, který ozdobil premiéru v soutěži hattrickem. "Jsem v šoku. Připadám si jak ve snu," uvedl Poehling. Jediným hráčem Montrealu, který dal při debutu více branek, byl Joe Malone. Ten skóroval v roce 1917 ve svém prvním utkání NHL pětkrát.

Výsledky NHL:

Boston - Tampa Bay 3:6 (2:0, 0:3, 1:3)

Branky: 15. Krejčí (Pastrňák), 20. Heinen, 55. Grzelcyk (Pastrňák, Krejčí) - 25. Černák, 33. Stamkos, 37. Cirelli, 41. Kučerov, 55. Coburn, 59. T. Johnson (Palát). Střely na branku: 33:22. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Pasquale (Tampa Bay), 2. Krejčí, 3. Pastrňák (oba Boston).

St. Louis - Vancouver 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)

Branky: 12. B. Schenn, 51. Tarasenko, rozhodující sam. nájezd R. O'Reilly - 44. Pearson, 58. E. Pettersson. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17 970. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. B. Schenn, 3. Pietrangelo (všichni St. Louis).

Montreal - Toronto 6:5 po sam. nájezdech (1:2, 3:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 12., 23., 58. a rozhodující sam. nájezd Poehling, 28. Weal, 31. A. Shaw - 6. Hyman, 9. Gardiner, 29. T. Moore, 38. W. Nylander, 49. Kapanen. Střely na branku: 49:49. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Poehling (Montreal), 2. Hyman (Toronto), 3. Weal (Montreal).

Ottawa - Columbus 2:6 (0:3, 1:1, 1:2)

Branky: 29. Chabot, 47. Bödker - 4. a 11. Dubois, 10. Nutivaara, 36. Texier, 50. Bjorkstrand, 59. Riley Nash. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18 425. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Bjorkstrand (oba Columbus), 3. Duclair (Ottawa).

Detroit - Buffalo 1:7 (1:2, 0:3, 0:2)

Branky: 16. Mantha (Hronek) - 32. a 51. Skinner, 4. S. Reinhart, 12. Dahlin, 29. Sheary, 33. Girgensons, 52. Montour. Střely na branku: 24:37. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Dahlin, 3. Eichel (všichni Buffalo).

Florida - New Jersey 3:4 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)

Branky: 32. Barkov, 57. Huberdeau, 59. Hoffman - 2. a 28. Bastian, 35. Zacha, 61. Zajac (Zacha). Střely na branku: 40:27. Diváci: 15.259. Hvězdy zápasu: 1. Barkov (Florida), 2. Zajac, 3. Bastian (oba New Jersey).

Philadelphia - Carolina 3:4 (1:3, 2:1, 0:0)

Branky: 15. Lindblom, 22. Konecny, 27. Couturier (Voráček) - 10. Foegele, 12. Faulk, 16. T. Teräväinen, 28. J. Staal. Střely na branku: 31:28. Diváci: 19 433. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. T. Teräväinen (oba Carolina), 3. Couturier (Philadelphia).

Pittsburgh - NY Rangers 3:4 v prodl. (1:1, 0:0, 2:2 - 0:1)

Branky: 7. Crosby, 43. Bjugstad, 58. Guentzel - 13. B. Smith, 43. Skjei, 54. Naměstnikov, 63. R. Strome. Střely na branku: 39:30. Diváci: 18 660. Hvězdy zápasu: 1. R. Strome (NY Rangers), 2. Guentzel, 3. Crosby (oba Pittsburgh).

Washington - NY Islanders 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky. 23. a 51. Filppula, 58. M. Martin. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Filppula, 2. Lehner, 3. D. Toews (všichni NY Islanders).

Nashville - Chicago 5:2 (0:2, 2:0, 3:0)

Branky: 30. Fabbro, 39. F. Forsberg, 44. Arvidsson, 58. Sissons, 60. Bonino - 3. Perlini, 11. Caggiula. Střely na branku: 50:33. Diváci: 17 694. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. F. Forsberg, 3. Fabbro (všichni Nashville).

Dallas - Minnesota 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky: 43. a 49. Seguin, 53. Pitlick. Střely na branku: 44:24. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Seguin (Dallas), 2. Stalock (Minnesota), 3. Bishop (Dallas).

Calgary - Edmonton 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky: 16. Jankowski - 11. Draisaitl, 25. Chiasson, 46. Nurse. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau (Calgary), 2. Koskinen, 3. Draisaitl (oba Edmonton).

Arizona - Winnipeg 2:4 (1:1, 0:3, 1:0)

Branky: 3. Galchenyuk, 44. Richardson - 16. Scheifele, 23. Trouba, 31. Connor, 36. Ehlers. Střely na branku: 21:32. Diváci: 17 125. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele, 2. Connor (oba Winnipeg), 3. Richardson (Arizona).

San Jose - Colorado 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky: 8. Burns (Hertl), 12. E. Kane, 27. Labanc, 46. Nyquist (Hertl), 60. Haley - 3. Jost, 22. MacKinnon. Střely na branku: 30:30. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane, 2. Nyquist, 3. Burns (všichni San Jose).

Los Angeles - Vegas 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky: 13. a 60. Kovalčuk, 15. Carter, 31. Roy, 49. Kopitar - 31. Pirri, 34. Zykov. Střely na branku: 32:31. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. D. Brown, 2. Quick, 3. Kopitar (všichni Los Angeles).