Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Velký úspěch českých barev. Hokejistky vyhrály na MS i třetí zápas a jsou ve čtvrtfinále

Sport

14:30
espoo - České hokejistky porazily na mistrovství světa ve finském Espoo 3:1 Japonsko a po třech výhrách ze tří zápasů mají jistý postup do čtvrtfinále. Základní skupinu B zakončí dosud stoprocentně úspěšné svěřenkyně trenéra Petra Nováka v úterý utkáním proti Německu.

Radost českých hokejistek. foto: ČTK/AP

Češky šly po předchozích výhrách 3:1 nad Francií a 5:3 nad Švédskem do duelu s Japonkami s vědomím, že čtvrtfinále jim zajistí zisk alespoň bodu.

Hned v první minutě je sice přibrzdil trest za příliš mnoho hráček na ledě, ale ve 4. minutě otevřely skóre. Denisa Křížová objela branku a dostala puk za záda Nany Fudžimotové.

Japonsko - Česko 1:3

Branky a nahrávky: 54. Kubová - 4. Křížová (Mrázová, Pejzlová), 9. Přibylová (Kolowratová, Mašková), 60. Vanišová. Rozhodčí: Hertrichová (Něm.), Wiegandová (Švýc.) - Anex Dit Chenaudová (Švýc.), Mochovová (Rus.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 1232.

17:00 Německo - Francie.

O pět minut později zvýšila vedení Vendula Přibylová po bekhendové střele Samanthy Kolowratové.

Češky podaly výborný defenzivní výkon, dovolily soupeřkám pouze 12 střel na Kláru Peslarovou, přesto Japonky ve třetí části zápas zdramatizovaly.

Nejprve měly možnost zahrávat trestné střílení poté, co Aneta Tejlarová zalehla puk v brankovišti, ale Peslarová bekhendový blafák Hanae Kubové vystihla.

Šestatřicetiletá japonská veteránka, jež hrála na MS už v roce 2000, přesto o dvě minuty později snížila.

Naději na zvrat asijskému týmu definitivně vzala v čase 59:15 střelou do prázdné branky při japonské power play Tereza Vanišová, jež stejným způsobem zakončila i sobotní duel proti Švédsku.