Hokejistky vyhrály na MS skupinu. Ve čtvrtfinále narazí na Finsko

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2019 21:30
České hokejistky porazily na mistrovství světa ve finském Espoo Německo 2:0 a bez ztráty bodu ovládly skupinu B. Oba góly vstřelila kapitánka Alena Mills. Ve čtvrtečním čtvrtfinále se tým trenéra Petra Nováka utká s domácím Finskem, které skončilo po dnešní porážce s favorizovanou Kanadou 1:6 třetí ve skupině A.
Česká hokejová reprezentace.
Česká hokejová reprezentace. | Foto: Facebook České hokejové reprezentace žen

Kanada bude hrát o semifinále s Německem, obhájkyně titulu a suverénky turnaje Američanky s Japonskem a Rusko se Švýcarskem.

Českému týmu, který na minulém šampionátu v roce 2017 skončil na posledním místě a zůstal mezi elitou díky rozšíření turnaje na deset účastníků, by býval stačil k prvenství ve výkonnostně horší skupině proti Němkám i jednobodový zisk.

Bezbrankový stav vydržel až do 34. minuty, kdy se Češky prosadily ve své čtvrté přesilové hře v utkání. Samy se v jednom oslabení ubránily. V době, kdy pykala Rebecca Graeveová, se po přihrávce Anety Tejralové prosadila střelou z pravého kruhu obránkyně Mills.

Přesně za dvě minuty se kapitánka českého týmu trefila i podruhé, když překonala brankářku Ivonne Schröderovou od modré čáry. Brankářce Kristýně Bláhové stačilo k čistému kontu deset úspěšných zákroků.

Po nováčkovi Francii neuhájily účast v elitní kategorii ani Švédky, které prohrály s Japonskem 2:3 a skončily ve skupině B předposlední. Seveřanky hrály na všech dosavadních 19 světových šampionátech a mají bronz z let 2005 a 2007. Jejich dosud nejhorším umístěním byly sedmé pozice z let 2001 a 2013.

Švédky nechyběly ani na všech šesti olympijských hrách, kde hokejistky hrály, a pod pěti kruhy vedle bronzu v roce 2002 dosáhly i na stříbro o čtyři roky později.

ČR - Německo 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Mills (Tejralová, Hymlárová), 36. Mills. Rozhodčí: Ketonenová (Fin.), Zujevová (Rus.) - Heikkinenová (Fin), Toddová (Kan.). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 102.