Legendy Masters z minulého století ve finančním stínu dnešních hvězd

PGA TOUR

Jedenáct milionů dolarů v banku, z nichž si vítěz odnese bezmála dva miliony, přesně 1,98 milionu dolarů, o 40 yardů delší hřiště Augusta National, 87 hráčů ve startovním pole, což je jeden z nejnižších počtů v historii turnaje, Patrick Reed v roli obhájce a stále se opakující otázka, zda právě letos zkompletuje Rory McIlroy svůj kariérní grandslam. To jsou jen některá základní data na prahu 83. ročníku Masters, prvního majoru roku 2019.

Jak už zaznělo, letošní Masters bude o 40 yardů delší než předchozí ročník. To proto, že se přesně o takovou vzdálenost prodloužila jamka číslo 5 s názvem Magnolia. Jamka tak měří 495 yardů a hrát se bude z nových odpališť. A samozřejmě, měnila se i pozice bunkerů, které se posunuly o kousek zpět tak, aby byly stále ve hře.

Hřiště Augusta National s parem 72 tak aktuálně měří 7475 yardů (6835 metrů). Jeho délka se tak měnila poprvé od roku 2010. Při pohledu do historie se hřiště od roku 1940 prodloužilo o celých 617 metrů. Bez zajímavosti ale není fakt, že se Augusta pouze neprodlužovala – v roce 1980 měřilo hřiště 7040 yardů (6437 m), ale o deset let později to bylo „jen“ 6905 yardů (6314 m).

Masters je sice nejmladším „z rodu“ majorů, ale to mu ani v nejmenším neubírá na atraktivitě. Vyhrát na jediném z podniků velké čtyřky, který se hraje neustále na stejném hřišti, a obléci si zelené sako pro vítěze, je pro každého golfistu vysněným vrcholem kariéry. Pravda, zrovna tak ale platí, že velkou motivací jsou peníze. Letos se odměny nijak neposunuly, takže vítěz si odnese opět 1,98 milionu dolarů.

Během let se odměny vyšplhaly do výšin, o kterých se golfovým pionýrům z poloviny minulého století mohlo jen zdát. Současní hráči si mohou vydělat během pár let na Masters mnohem víc, než ty největší golfové legendy a vítězové turnaje během celé své kariéry. Chcete důkaz? Tady je…

Nejprve Byron Nelson, jedna z legend čtyřicátých let minulého století, proměnil 29 startů na Masters ve dvě vítězství. Za to druhé inkasoval 1500 dolarů a celkem v Augustě „uhrál“ 15 192 dolarů, tedy průměrně za turnaj 524 dolarů. Arnold Palmer vyhrál v Augustě čtyřikrát a startoval celkem padesátkrát. Vydělal si 139 148 dolarů, takže v průměru 2783 za start. Jack Nicklaus je rekordmanem v počtu titulů z Masters – vyhrál šestkrát z 45 startů. Celkově si vydělal 748 359, což znamená v průměru 16 630 na ročník. To bylo v šedesátých až osmdesátých letech minulého století.

Stačí udělat skok do jednadvacátého století a vše se radikálně mění. Vyjádřeno ve financích, o jeden řád. Hráčem, který si v absolutních číslech vydělal na Masters nejvíc, ale není asi trochu překvapivě Tiger Woods, ale Phil Mickelson s výdělkem 7 857 037 dolarů ze svých 26 startů, v nichž třikrát zvítězil. Woods sice vyhrál dokonce čtyřikrát, ale startoval „jen“ 21krát a vydělal si 7 424 136 dolarů. V jeho případě to představuje průměrný výdělek v jednom ročníku 353 530.

Z pohledu průměrných výdělků na jeden ročník je na tom nejlépe Jordan Spieth. Startoval v Augustě pětkrát, jednou vyhrál a vydělal si 4,45 milionu dolarů, což je v průměru 890 640 dolarů. Stručně řečeno, Spieth, byť se mu v poslední době příliš nedaří, to má v Augustě rád. Při své premiéře v roce 2014 skončil druhý, o rok později získal titul a následující rok opět skončil druhý. Jedenácté místo v roce 2017 bylo jeho dosud nejhorším výsledkem, protože loni poté, co po prvním kole dokonce vedl, nakonec obsadil třetí místo.

Hráč Starty na Masters Vítězství Výdělky (USD) Průměrný výdělek (USD)