100 miles of Istria: Vítr, sníh, mráz a pěkná umístění Čechů

Mirek Píštěk | 14.04.2019 | přečteno: 6532×

Přes celý poloostrov Istria, z východu na západ, to máte kolem 170 km. Pokud to vezmete přes Istrijské pohoří, nastoupáte téměř 7 000 výškových metrů. A přesně to čekalo na závodníky letošního sedmého ročníku nejdelší trasy 100 miles of Istria.

V pátek v 16:00 odstartoval pravděpodobně nejslavnější chorvatský trailový závod, 100 miles of Istria. Tento závod se zároveň řadí do seriálu Ultra-Trail World Tour. Parametry a podmínky jsou nekompromisní – 168 km a 6 539 m+. Kdo by čekal, že v Chorvatsku nalezne pouze moře a vinice, měl by si zopakovat zeměpis. Poloostrov Istriia se svým pohořím Učka totiž zavede závodníky výše, než leží Lysá hora. Nejvyšší vrchol závodu Vojak má 1 396 m n. m. Pokud cítíte, že tato vzdálenost je vražedná, lze si vybrat z dalších, 110 km, 67 km nebo 41 km.

Chorvatsko je oblíbenou destinací Čechů, zejména během prázdnin. Možná právě proto se tento závod těší takové oblibě. Zabojovat o bednu na stomílovce přijel Zdeněk Hruška, Tomáš Štverák, Petr Žákovský, Linda Tekeliová a mnozí další. Brutální počasí ale mnohé zaskočilo, a možná dokonce připravilo o bednu. Žhavým favoritem byl Žákovský (před třemi lety zde vyhrál v traťovém rekordu 110km trasu).

„V kopcích jsem promrzl a nemohl dýchat. Fučel strašný vítr,“ smutně komentoval své letošní DNF poté, co jej musela horská služba odvést na chatu. Velmi pěkného umístění ale dosáhl Hruška. „Počasí bylo brutální, v noci ve vyšších polohách mrzlo, sněžilo, sníh po kotníky, zkrátka Chorvatsko,“ konstatoval Hruška, který doběhl celkově pátý v čase 21:19!

Tomáš Štverák doběhl na 28. místě a podobně jako ostatní komentoval letošní ročník slovy, „sníh, vítr jak prase, bahno po kotníky. A ten terén?! Kamenolom jako prase. Nečekal jsem to tak těžké.“ Jako čtvrtá žena doběhla Linda Tekeliová. S ohledem na množství dobrých běžců jsou tyto výsledky výborné.

S těžkým terénem, vápencovými úseky, které velmi klouzaly, si nejlépe poradil Kazufumi Ose, běžec v barvách Salomon/Suunto. Časem 18:38 se zařadil na druhé místo tabulek. Což mimochodem odpovídá tempu 6:40 min/km!

Výborných výsledků dosáhla česká výprava na ostatních tratích. Tu 110kilometrovou ovládl Aleš Sedlák, zvítězil v čase 11:53, šesté místo bral Dominik Skokan, který ještě před závodem kvůli problémům s kolenem nevěděl, zda vůbec doběhne. Marcela Mikulecká vyhrála ženy na 67km trase, trasu 41 km dokončili na čtvrtých místech Martin Jor a Eva Pončová a do první dvacítky se ještě vešli Lukáš Košut a Radek Mizerák.