LIPENSKO: Obce lákají mladé rodiny s dětmi pro trvalý život

LIPENSKO: Obce lákají mladé rodiny s dětmi pro trvalý život

Starosta Horní Plané Jiří Hůlka ukazuje na rozvíjející se obytnou zónu ve městě / Foto: archiv Turistického
spolku Lipenska.

 

Lipensko už dávno není Bohem zapomenutý kraj „tam někde v pohraničí“. Dnes svými možnostmi láká k bydlení rodiny s malými dětmi i podnikatele. Region, který patří k turisticky nejnavštěvovanějším oblastem celé České republiky teď potřebuje hlavně obyvatele, kteří tu budou žít celý rok. Počty zdejších obyvatel stagnují nebo jen mírně stoupají.

„Jedná se o typickou rekreační oblast, která láká návštěvníky na krásnou přírodu a turistické atraktivity. Prácovní příležitosti zde určitě jsou, ale téměř výlučně v sektoru cestovního ruchu a služeb, navíc stále velmi sezónně. Je fakt, že kvůli zániku mnoha pracovních míst v posledních deseti letech odsud lidé za prací hodně odešli,“ uvádí Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk. Na druhou stranu sem ale v posledních letech nově kvůli klidu přicházejí lidé z měst, často podnikatelé. „Usadí se zde a často své on-line podnikání si přináší s sebou. Případně přichází s originálními službami, o kterých vědí, že městský člověk a turista vyhledává. Jako třeba originální rybolov, adrenalinové sporty, půjčovny, sdílenou ekonomiku,” doplňuje.

Starostové lipenských obcí sem chtějí lákat především mladé rodiny s dětmi. Například obec Lipno nad Vltavou letos dokončí bytový dům s dvanácti bytovými jednotkami a novým zdravotnickým střediskem. „Podařilo se nám z Lipna vytvořit dobré místo pro život. K vyslovení této domněnky nás snad opravňuje rostoucí počet obyvatel, dětí a veliký zájem o trvalé bydlení v obci. Občané mohou využít maximum výhod s cestovním ruchem spojených. Kromě výhodného přímého užívání zázemí cestovního ruchu jako bazén, lyžování, sportovní hala a mnoho dalších jistě patří k výhodám i jedna z nejnižších cen nájemného za obecní byty v zemi, velmi příznivé bydlení pro seniory, ale i například jedna z nejnižších cen vodného a stočného,“ uvádí zdejší starosta Zdeněk Zídek.

Zasíťovat pozemky pro výstavbu rodinných domů chtějí i v sousedních Loučovicích. „Jedná se o lokalitu Dvorečná, kde odhadujeme náklady na 10 až 11 milionů, které se vrátí při prodeji této nemovitosti,“ říká Jan Kubík, starosta Loučovic. Také Frymburk chystá na rok 2019 zajímavé projekty pro rodiny s dětmi. „Chceme vytvářet a zasíťovat 15 nových stavebních pozemků a tím nalákat do Frymburku nové obyvatele. V bývalém areálu mateřské školky budeme chystat osm nových bytů, na jejichž vznik si budou přispívat budoucí nájemníci. Ti také podle výše své investice do budoucího bytu mohou rozhodovat o jeho podobě,“ říká Ota Řezáč, starosta Frymburka.

Sedmdesát stavebních parcel pro stavbu rodinných domů už si koupili zájemci v Horní Plané. Poslední pozemky se prodali v loňském roce. Cena je nižší pokud se zájemce zaváže, že stavět začne do jednoho roka od koupě a do pěti let bude mít hotovo. „Letos chystáme k prodeji ještě 8 parcel v lokalitě Hůrka a také chceme postavit bytový dům na našem sídlišti, kde bude 12 bytů,“ uvedl Jiří Hůlka, starosta Horní Plané.

V osadě Muckov, která je spádovou obcí Černá v Pošumaví plánuje starostka Irena Pekárková vznik několika parcel pro stavbu rodinných domů. Další stavební pozemky by mohly vzniknout u malého lipenského jezera. „Obec tam má dva velké pozemky, k tomu existují ještě další vlastníci. Vyvolali jsme jednání, kde bychom měli společně pozemky vyprojektovat, zasíťovat a hledat peníze na vybudování těchto sítí,“ uvedla starostka.

Starosta Přední Výtoně Jan Bittner chce v obci, která byla léta součástí hraničního pásma vytvořit v tomto roce šest stavebních parcel pro rodinné domy. „Při výběru kupce budeme preferovat občany Přední Výtoně, kteří budou mít prioritu. Chceme, aby u nás žili a neměli nemovitosti pouze na rekreaci. Nalákáním nových rodin by došlo k omlazení Přední Výtoně, kde zhruba polovině občanů z asi 210 obyvatel je více než 60 let,“ uvedl Bittner.

Projektem na výstavbu nového bytového domu se zabývají i ve Vyšším Brodu „V tomto roce budeme schvalovat projekt. Pokud vše půjde podle plánu, tak stavět bychom mohli začít v příštím roce,“ uvedl místostarosta Jan Straka.

“Rožmberk nad Vltavou je s novou výstavbou v poměrně komplikované situaci, protože je v nejtvrdším pásmu památkové ochrany. Tudíž jsme se v rámci možností, které nám dává územní územní plán, rozhodli využít kapacit uvnitř města v tzv. prolukách a ve stávajících objektech. Dále jsme vytipovali na okrajích Rožmberka parcely, na kterých chceme stavět bytové domy či je nabídnout jednotlivým žadatelům. V rámci podpory mladých rodin stávajících i příchozích jsme opravili několik bytů v centru Rožmberka,” říká starostka Rožmberka nad Vltavou Lenka Schwarzová.

 

Pavel PECHOUŠEK, Turistický spolek Lipenska

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře