Státní rozpočet vylepší 150 milionů od leteckých dispečerů

Airbus A319 ČSA na letišti v Praze

Airbus A319 ČSA na letišti v Praze Zdroj: Stepan Bruner, E15

Jan Klas, generální ředitel státního podniku Řízení letového provozu
Řízení letového provozu v Jenči u Prahy má na starosti celou Českou republiku.
Řízení letového provozu v Jenči u Prahy má na starosti pohyb letadel po celé republice.
4
Fotogalerie

Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů korun ze zisku Řízení letového provozu do státního rozpočtu. Zhruba 20 milionů korun chce využít na výcvik řídících letového provozu armády, zbytek by měl být součástí rozpočtové kapitoly ministerstva. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. Loni ŘLP odvedlo státu 105 milionů korun.

Část zisku leteckých dispečerů plyne na provoz ministerstva dopravy dlouhodobě. Umožňuje to takzvaný fond zakladatele, jehož prostřednictvím peníze po souhlasu vlády do rozpočtu úřadu plynou. Převedená částka ovšem nenavýší peníze, které měl resort dopravy ve státním rozpočtu pro letošní rok vymezené, se 130 miliony totiž úřad počítal při sestavování rozpočtu. Vláda by se plánem ministerstva měla zabývat na konci měsíce.

Státní podnik ŘLP loni i přes snížení svých poplatků meziročně zvýšil obrat o více než tři procenta na rekordních 4,32 miliardy korun. Důvodem byl zejména nárůst leteckého provozu nad Českem. Hrubý zisk naopak klesl o zhruba 115 milionů korun na 369 milionů korun právě kvůli snížení poplatků.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením Ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Na letecký provoz v Česku dohlíží v rámci ŘLP kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, dále společnosti Emirates, Ryanair a Qatar Airways.

Stát získává peníze i z dalších firem, které vlastní nebo v nich má účast. Mezi společnosti vyplácející státu největší dividendu patří ČEZ, MERO ČR nebo ČEPRO.