Auta odvážející kůrovcem napadené dřevo ničí cesty. Obce stát odškodní

  13:32
Škody na cestách v Moravskoslezském kraji, kde se těží 40 procent kůrovcem napadeného dřeva v republice, odhadují úředníci na více než půl miliardy korun. „Jelikož nemáme na opravy krajských silnic vlastní zdroje, požádal jsem o pomoc vládu,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák. Šanci uspět u státu však mají zatím pouze obce.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Těžba je více než sedminásobně intenzivnější než dříve. Stát veřejně slíbil finance na opravy krajských cest. Prostředky nutně potřebují všechny regiony, a to co nejrychleji,“ upřesnil Vondrák s tím, že nejhorší situace je v Jeseníkách, konkrétně u silnic II. a III. tříd, ale trpí i komunikace v Beskydech, hlavně na Jablunkovsku. 

Těžká nákladní auta vyjela hluboké koleje, zdevastovala krajnice, způsobila síťové trhliny a výtluky.

Vondrák dodal, že na vládu kvůli opravám komunikací II. a III. třídy apelovali už všichni hejtmani. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové však zatím dorazil pouze apel od hejtmana Vondráka. „Odkázali jsme ho v tomto případě na ministerstvo zemědělství,“ sdělila.

To na základě zkušeností z krajů tvrdí, že k poškození dochází především na místních komunikacích.

„Ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj proto připravujeme dotační titul na rekonstrukce cest tam, kde kůrovcová kalamita odeznívá. Program by měl být připraven ještě letos,“ zmínil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„O dotaci budou moci žádat obce, které jsou nejčastějším vlastníkem místních komunikací. Co se týká silnic nižších i vyšších tříd, jejich správci mohou financovat opravy mimo jiné z výnosu silniční daně, kterou hradí i podnikatelé provozující soupravy pro odvoz dříví,“ vylíčil Bílý.

Náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania vyčíslil, že škody na krajských cestách činí na Bruntálsku asi 400 milionů korun, což je dvojnásobek oproti prostředkům, které Správa silnic Moravskoslezského kraje pro tuto oblast má.

Opravy jsou zatím provizorní

„V Beskydech bude třeba dalších 200 milionů. A čísla určitě porostou. Těžba kalamitního dříví neskončila. Další prostředky k výraznějšímu navýšení krajského rozpočtu prostě nemáme. Na některých komunikacích navíc mohou mít problém bezpečně projet nejen větší auta, ale také záchranáři,“ poznamenal Kania.

Kraj už s opravami několika úseků začal. „Aby zůstaly průjezdné, byly nutné alespoň provizorní opravy a vysprávky živičnou směsí. Tento rok půjde z krajských peněz dalších šest milionů korun na nejnutnější opravy po kůrovcové těžbě,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro dopravu Jakub Unucka.

„Toto provizorium však není řešením. Jako nejideálnější postup vidím počkat, až kůrovcová těžba skončí, a pak systematicky začít s důkladnými opravami. Věřím, že se nám podaří potřebné finance od státu získat,“ dodal Unucka.