Připojení solární elektrárny byl podvod, řekl soud a vyměřil jim sedm let

  17:52
Solární byznys z Moldavy na Teplicku byl potrestán. Krajský soud v Brně rozhodl o tom, že za podvody při spuštění fotovoltaické elektrárny mají jít na sedm let do vězení Ahmad Raad a Vladimír Čermák, čelní představitelé společnosti Talwin, která byla investorem stavby. Navíc mají zaplatit 3,5 milionu korun.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

Vedle hlavních organizátorů podvodu soud uložil pětileté vězení reviznímu technikovi Michalu Bundovi a bývalá úřednice duchcovského městského úřadu Lenka Brejchová má za nedbalostní čin dvouletý trest s tříletým podmíněným odkladem. Raad a Čermák se odvolali, ostatní si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Licenci na provoz solární elektrárny získali podnikatelé v listopadu 2010 a hned v prosinci ji měli podle svého tvrzení a vydané revizní zprávy uvést do provozu. Spuštění elektrárny ale podle soudu proběhlo pouze na papíře, když ještě nebyla dokončená, aby její provozovatelé dosáhli na výhodnější výkupní ceny elektřiny, které ČEZ později redukoval.

Z 12 500 korun za jednu MWh na 5 500 korun. Talwin tak získal díky zvýhodněné ceně v následujících pěti letech 97 milionů korun.

„Revizní zpráva je alfou a omegou celého případu a podobných solárních kauz. Právě udělení licence bylo bezpodmínečné pro nárokování zvýhodněných cen. V tomto případě byl nesmysl revidovat pár položených kabelů, které nebyly k ničemu připojené,” uvedl soudce Petr Jirsa pro web Seznamzprávy.cz, který o soudním výsledku informoval první.

Novák a Ježek nebyli obžalovaní

Raad i Čermák, kteří patřili ve své době k vlivnými politikům ústecké ODS, figurovali ve firmě Talwin v době, kdy ji z více než poloviny vlastnil další vlivný politik ODS Alexandr Novák a působil v ní i Daniel Ježek. Tihle dva ale nebyli v otázce stavby elektrárny obžalováni.

„Trestní stíhání bylo zahájeno vůči osobám, proti kterým bylo podezření ze spáchání trestného činu tak silné, že vůči nim šlo zahájit trestní stíhání,“ uvedla státní zástupkyně Petra Lastovecká.

Činnost elektrárny provázejí skandály už od začátku. Obří solární elektrárna zabírající několik tisíc metrů čtverečních vyrostla i podle nálezu Ústavního soudu z roku 2016 nelegálně. Povolení vydal Stavební úřad v Duchcově, přestože Moldava neměla schválený územní plán.

„Vydání nového stavební povolení má na starosti náš stavební úřad. Je to složitá záležitost a zaměstnanci na ní stále pracují,“ uvedla včera tajemnice duchcovského úřadu Renata Kounovská s tím, že pracovnice, která protiprávně povolení vydala, už na úřadě nepracuje od roku 2016, kdy byla odsouzena k zákazu činnosti na stavebním úřadě.

V roce 2016 udělila navíc Česká inspekce životního prostředí firmě Talwin pokutu 170 tisíc korun za to, že elektrárna stojí bez povolení v chráněné oblasti Natura 2000. A pokutu 210 tisíc dostala i společnosti Mapro, která elektrárnu vybudovala.