Lidem s psychózami pomáhá v Plzni zvládat nástrahy života tým expertů

  9:02
V Plzni začal fungovat tým specialistů poskytující okamžitou pomoc psychicky nemocným lidem, u kterých se onemocnění projevilo teprve před krátkou dobou. Pacientům se pomoci dostane velice rychle od prvního zavolání nebo napsání emailu.
Obyvatelé Klecan měli nejprve z obřího pracoviště obavy. Báli se, že půjde o...

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Sedmnáctiletá Adéla prožívala úzkosti, slyšela hlasy a měla dojem, že ji někdo pronásleduje. Stále více se uzavírala do sebe. Výrazně se zhoršila ve škole. Potíže se stupňovaly tak, že před časem skončila na psychiatrii. Lékaři mladé dívce diagnostikovali schizofrenii. Ještě před odchodem z nemocnice řešila její matka, co dál dělat. Obrátila se na tým včasné intervence, který nově působí v Plzni.

Skupina je složená z psychiatra, psychologa, zdravotní sestry a sociálního pracovníka. Pracuje buď s klienty, u nichž nedávno propuklo duševní onemocnění, především jde o psychózy, nebo takové riziko teprve hrozí.

 „Jedná se hlavně o mladé lidi, protože psychózy se nejčastěji objevují mezi patnáctým až pětadvacátým rokem. Samozřejmě se vyskytují i později, třeba u žen po porodu,“ nastínila koordinátorka projektu, který zaštiťuje Národní ústav duševního zdraví, Lucie Kondrátová.

Tým včasné intervence

Telefonická konzultace je možná od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin. Odborníci nabízejí po dohodě osobní schůzku podle klientova výběru (v okrese Plzeň-město). Tým je bez předchozí domluvy k dispozici každou středu od 9 do 11 hodin v plzeňské ulici Karoliny Světlé 13, kde sídlí též nezisková organizace Ledovec. Služby jsou bezplatné.

Největší výhodou je, že pacienti nemusejí dlouho čekat. Odborníci se s nimi setkají do týdne od prvního telefonického či e-mailového kontaktu, doma nebo v pro ně příjemném prostředí. „Pokud se objednají k psychiatrovi, většinou trvá čtvrt roku, než se k němu dostanou. Navíc už si s sebou nesou stigma,“ uvedl terénní pracovník a člen týmu Marek Rubricius.

Od dubna, kdy se bezplatná služba rozjela, už zasahovali u pěti osob. Konkrétní podpora je vždy šitá klientovi na míru. U sedmnáctileté Adély, která začala brát léky, šlo nejdříve o pomoc zorientovat se ve zcela nečekané životní situaci.

„Potřebovala o změně mluvit. Řešila mnoho otázek, například jestli si vůbec najde partnera nebo bude mít někdy děti. Mluvili jsme také o tom, zda přeruší školu nebo v ní dál bude pokračovat. Eventuálně lze dohodnout individuální plán,“ přiblížil Rubricius. Specialisté předali důležité informace rovněž matce mladé pacientky.

Odborníci pacientům pomáhají zvládat běžný život i s nemocí

„Po počátečním nasměrování se ukáže, jestli je podpora dostačující. Pokud je nezbytné trvalé doprovázení, můžeme zprostředkovat psychoterapii nebo ji propojit s dalšími organizacemi,“ uzavřel terénní pracovník.

Nejtěsnější vztahy mají se zaměstnanci neziskové organizace Ledovec, která se v Plzeňském kraji věnuje péči o lidi s vážným duševním onemocněním už od roku 2001.

V dubnu otevřela Centrum duševního zdraví, které je součástí reformy psychiatrie. Stejně jako u včasné intervence je zásadní fungovat v terénu. „Smyslem je pracovat s lidmi co nejvíce tam, kde žijí a jsou doma,“ řekla vedoucí týmu centra Jana Nouzecká.

Odborníci v jednu chvíli řeší s pacientem nejenom to, jak zvládat projevy choroby, ale i další doprovodné zdravotní komplikace či nutnost medikace. Asistují v každodenních záležitostech a učí, jak se o sebe postarat, zacházet s penězi, volným časem nebo si najít práci.

Zázemí centra se nachází na Lochotíně, kde Ledovec sídlí. Zde jsou k dispozici ordinace psychiatra, psychologa, konzultační místnosti a kancelář nového týmu. Podle PR manažera neziskové organizace Petra Moravce do zařízení přešlo 60 lidí, kteří dříve užívali některou z nabízených služeb. Počet klientů se rozhodně ještě navýší.

Novinka může v určitých případech předejít zhoršení zdravotního stavu vyžadujícímu pobyt v nemocnici. „Lze také zkrátit celkovou délku hospitalizace na nejnutnější dobu překonání akutní fáze onemocnění,“ dodala psychiatrička Veronika Sýkorová.