Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - jasno 20°C
Pátek 26. 4. 2024
Svátek má Oto
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstava Voda a civilizace ode dneška na Kampě. Unikátní projekt ukazuje význam vody pro existenci člověka
Fotografie s popisy budou na Kampě k vidění na velkoformátových v noci nasvícených panelech do 28. května. Foto: archiv

Výstava Voda a civilizace ode dneška na Kampě. Unikátní projekt ukazuje význam vody pro existenci člověka

Příběh vody a její klíčový význam pro život člověka v různých souvislostech – na to upozorňuje výstava fotografií Voda a civilizace, která začala dnes na Kampě. Venkovní expozice ukáže minulost, současnost i budoucnost životodárné tekutiny na Zemi na dvaceti oboustranných v noci nasvícených panelech přístupných 24 hodin denně. Snímky z různých koutů planety a od různých autorů ukazují přehled současné situace ve srovnání s minulostí a budoucností života na Zemi. 

Návštěvníci uvidí fotografie Prahy při povodních nebo tematické záběry z jiných koutů Česka i celého světa. Hlavními partnery výstavy jsou Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha a skupina Veolia. Organizátorkou a producentkou je Olga Menzelová, společnost Medialogue. Hlavním autorem je český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta.

„Myslím, že jde o světově unikátní projekt. Vody oceánů, v nichž vznikl veškerý život na této planetě, pokrývají téměř tři čtvrtiny povrchu planety Země. Pohyb vody na Zemi a kolem ní zásadně ovlivňuje klimatické poměry. Voda je všude kolem nás, obnovitelná a zdánlivě nevyčerpatelná. Často panuje názor, že všichni na ni mají nárok a téměř nic nestojí. Voda také vždy byla, je i bude jedním z hlavních faktorů ovlivňujících každodenní kvalitu našeho života, každého člověka i lidské dějiny,“ říká kurátor a spoluautor výstavy, prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog.

Fotografie, které byste nečekali: ryba s igelitem v břiše, ruka od krve i nejstarší vodní zavlažování
ryba-s-igelitem-v-brise Výstava obsahuje četné autorské snímky doplněné o ilustrační fotografie s poutavými popisy. Mezi zajímavosti patří 3D scan hladového kamene, který je dnes pod vodou. (Prostřednictvím tzv. hladových kamenů odborníci zjišťují klimatické extrémy.)

Návštěvníci uvidí unikátní snímky nejstarších závlahových kanálů v Izraeli, ale také kruté dopady plastů v moři na zvířata.

Zajímavostí jsou fotografie českého geografa a hydrologa Bohumíra Janského, který se svým týmem v roce 1999 objevil prameny Amazonky.

Nechybí také historické fotografie, například rytina Karlova mostu z konce 18. století, která ukazuje hromadění ledových ker při povodni.

Součástí výstavy jsou snímky z povodně v Praze z roku 2002, ale také současná fakta i nejaktuálnější výzkumy amerického Scrippsova ústavu, největší oceánografické instituce na světě. Návštěvníci se totiž také dovědí spotřebu vody v českých domácnostech v porovnáním s jinými státy.

Projekt Voda a civilizace si klade za cíl otevřít svým divákům oči a vytrhnout je z letargie zajetých archetypů, že máme vody dostatek. Ukázat vodu jako strategickou surovinu, její množství a dostupnost na různých místech světa a zasadit do souvislostí s různými proměnami životního prostředí.

Péče o vodu bude podle ministra životního prostředí Richarda Brabce hlavním úkolem mnoha následujících generací: „I my v České republice se musíme připravit na dopady změny klimatu. Musíme pečovat o celou krajinu. Změnit složení lesů, obnovovat původní říční koryta a mokřady, vrátit do české krajiny meze a remízky, znovu používat selský rozum. Péče o vodu se musí znovu stát znakem civilizovanosti, takže mezi slova voda a civilizace patří rovnítko,“ zdůrazňuje Richard Brabec.

„Bude líp? Samá voda. Zvládneme to snadno? Samá voda. Dnes, na vrcholu technologického rozvoje lidstva, víme méně než kdy dřív, jestli bude v létě extrémní sucho, povodně, nebo oboje. Environmentální bezpečnost a odolnost se tak i v Praze stává klíčovým tématem. Vítáme proto pomocnou ruku všech, kdo nám pomohou najít způsoby, jak novým výzvám čelit. A informovaná veřejnost je pomocníkem nejdůležitějším. Díky za tuto výstavu!,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hlavního města Prahy.

Hlavním partnerem projektu je také společnost Veolia. „Prostřednictvím aktivit v oboru vodárenství, odpadů a energetiky přinášíme klientům z veřejného i soukromého sektoru po celém světě řešení, která usnadňují přístup k základním službám a přírodním zdrojům, umožňují je chránit, efektivně s nimi hospodařit a recyklovat je. Základem našeho podnikání je snižování naší vlastní ekologické stopy i ekologické stopy našich zákazníků,“ uzavírá Philippe Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

Fotografie s popisy budou na Kampě v Praze 1 k vidění na velkoformátových v noci nasvícených panelech do 28. května.

Součástí výstavy jsou také speciální dny otevřených dveří v Novomlýnské vodárenské věži v Praze 1 od 11. 5. do 12. 5., 9 – 18 hodin a Podskalské celnici na Výtoni v Praze 2 od 18. 5. do 19. 5., 9 – 18 hodin.

 

 




Autor: TZ, red

Jarní koncert v kostele sv. Michaela Archanděla

24. dubna 2024 v 07:25

Jarní koncert se koná 1. května v kostele sv. Michaela Archanděla. Vstupné je dobrovolné.

Sunny Swing – Adéla Zejfartová

24. dubna 2024 v 06:40

Adéla Zejfartová vystoupí v KD Mlejn 25. dubna v 19:0 hodin.

Ladislav Pazdera na Vyšehradě

22. dubna 2024 v 10:31

Ladislav Pazdera se zcela oddal hře na akustickou kytaru a patří ke generaci hudebníků, která vyrostla bez žánrových hranic. Na Vyšehradě zahraje 25. dubna skladby ze svého posledního alba Chiaroscuro, kde zpracovává řadu stylově různorodých vlivů a přetváří je do velmi osobitých a jímavých...

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

20. dubna 2024 ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

20. dubna 2024 ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Další články
Nahoru