3. 5. 2019 10:16 − 2510× − 0

Atraktivní konkurence na startu slovinského mistrovství

Sto a jedna posádka odstartovala do úvodní soutěže slovinského mistrovství a devět z nich sedělo ve vozech R5.

Takovým počtem účastníků se nemohla pochlubit žádná ze soutěží loňského mistrovství a přiblížila se mu pouze Mahle Rally Nova Gorica, soutěž zařazená vedle slovinského i do chorvatského mistrovství. Na start Rally Vipavska dolina se vedle účastníků slovinského šampionátu postavili ještě zájemci o body do několika rakouských pohárů a také poháru Alpe Adria. Velký návrat za volant čtyřkolky si v rally odbyl slovinský mistr z roku 2012, kdy jezdil se Škodou Fabia Super 2000. Mezitím si Aleks Humar na své konto připsal další tři mistrovské tituly, to už ale bylo za volantem speciálů kategorií R2 a R3. Teď se za volantem Škody Fabia R5 ujal hned v první zkoušce vedení před dalším jezdcem se škodovkou Jánosem Puskadim. Ve druhém testu dosáhnul na nejrychlejší čas další velmi rychlý Slovinec, mistr posledních dvou let Rok Turk, který přesedlal na Hyundai i20 R5. Humar se v RZ 3 přetočil a s velkou ztrátou třičtvrtě minuty spadnul až na třetí příčku. Za stále vedoucího Turka se tak posunul jeho stájový kolega s druhou i20 R5 Claudio de Cecco.

Dění v Rally Vipavska dolina 2019 tím ale ještě ani zdaleka nebylo rozhodnuté. Turk přijel do cíle pátého testu na defektu a pořadí na čele soutěže se tím doslova obrátilo vzhůru nohama. Humar se s náskokem 1,8 sekundy vrátil zpátky na vedoucí příčku. V RZ 6 ale slovinský pilot Fabie R5 bohužel chyboval a skončil mimo trať. Všichni za jeho zády se tím posunuli o příčku výše a to vyneslo na pódium do té doby čtvrtého Geralda Riglera. Ani rakouskému jezdci Fordu Fiesta R5 ale nakonec nebylo přáno vidět cíl náročné soutěže. V předposlední zkoušce dopadnul podobně jako Humar. Bronzový stupínek tím spadnul do klína Puskádimu, ale nebylo se moc z čeho radovat. Velmi rychlý Slovinec Tim Novak za ním zaostal jen o 10,4 sekundy, byť pilotoval výrazně slabší Opel Adam R2. Novak zároveň zvítězil v kategorii dvoukolek, kde mu zle zatápěli piloti Peugeotů 208 R2 Jernej Fakin a Borut Bratina. Double v úvodní soutěži slovinského mistrovství vybojovala italská stáj Friulmotor. Druhý skončil de Cecco a vítězství nakonec přeci jen vybojoval favorizovaný Turk, oba za volanty Hyundaiů. Pokud se Humar zúčastní dalších soutěží, boj o slovinský titul s Turkem může dostat hodně zajímavý náboj.