OBRAZEM: Obří lavina v jesenické rezervaci Velká kotlina. Ochranáři mapují spoušť

Jesenická rezervace Velká kotlina odhaluje postupně s tajícím sněhem následky obří lednové laviny. Podle ochranářů přírody smetla desítky až stovky stromů. Mezi nimi i smrky. A ty budou zřejmě velmi atraktivní pro lýkožrouta. Jak velké riziko mohou s ohledem ke kůrovcové kalamitě v podhůří představovat, ještě lesníci nevědí. Terén zatím nemají zmapovaný. Podrobnosti zjišťoval Český rozhlas Olomouc.

Foto uvnitř Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká kotlina – místo, kde padají laviny prakticky každý rok. Ta z ledna ale byla podle dostupných informací Radka Štencla ze Správy CHKO Jeseníky největší za posledních více než 50 let. Smetla všechno, co jí stálo v cestě. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeseničtí ochranáři přírody postupně mapují následky lednové mohutné laviny ve Velké Kotlině

„Tyhle jarní laviny dojíždějí na tuto hranu, tzv. Lausův stupeň. Tato lavina se přes ni přehoupla a jela dalších asi 250 metrů dolů. Ta dráha se postupně zužuje, ale je to plocha asi přes hektar,“ popsal pro Český rozhlas Olomouc Štencl.

Z pořízených snímků je přitom patrné, že lavina měla obří sílu. „Byla mimořádná právě tím, že délka byla 900 metrů, což je asi největší délka zaznamenaná u laviny, šířka odtrhu byla téměř 300 metrů a vrstva sněhu, která se utrhla, byla vysoká asi dva a půl metru. Objem laviny byl značný,“ dodal botanik Štencl.

Lákadlo pro kůrovce

Zatím je vidět jen část zničených stromů. Mezi nimi odhadem i třicet smrků. A další mohou být ještě pod sněhem. Lákadlem by tak mohly být podle Miroslava Haviry ze Správy CHKO Jeseníky pro kůrovce, větší nebezpečí kalamity ale prý nehrozí.

„Vzhledem k množství, které tam leží, nadmořské výšce a krátké vegetační době nepředpokládáme žádnou kůrovcovou gradaci. To nepředstavuje žádné nebezpečí,“ říká Mirosla Havira.

Lesníci zatím nemají území důkladně zmapované. Stále čekají, až roztaje veškerý sníh dodal šéf krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku Pavel Indra.

Pro ochranáře přírody má lavina ve Velké kotlině obrovský význam. Podle nich bude mít velmi pozitivní vliv na tamní ekosystém. Proto by chtěli, aby polámané a vyvrácené stromy zůstaly na místě bez zásahu. Věří, že se s lesníky dohodnou na kompromisu.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme