Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

  6:24
Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile, která zde vyrábí plastové a pryžové profily a těsnění. Radnice tvrdí, že firma desetinásobně navýšila výrobu a tím prý porušila územní plán.

Továrna SAND Profile v Novém Boru | foto: Google Street View

Podle starosty města se výroba zvedla z původních 80 tun vstupního materiálu až na 950 tun PVC granulátu. Povolil to sice krajský úřad, ale územní plán města podobnou výrobu v Arnultovicích zapovídá. 

„Situace je opravdu napjatá. Lidé jsou rozzlobeni, chtějí vlastními těly blokovat vjezd do fabriky. Vadí jim nesmírně štiplavý smrad, jako když se pálí pneumatiky,“ popsal situaci starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK).

Radnice kvůli tomu podala stížnost na ministerstvo životního prostředí, Krajský úřad Libereckého kraje, Českou inspekci životního prostředí Liberec a Krajskou hygienickou stanici. 

Radnice se chce bránit soudně

Firma SAND Profile původně zpracovávala 80 tun granulátu, krajský úřad loni povolil navýšení až na 950 tun a společnost instalovala novou linku na extruzi pryže. Už v roce 2016 se přitom změnil územní plán, který průmyslovou výrobu zakazuje. Firma na to nedbala. 

„Myslím, že v první řadě by měla státní správa respektovat náš územní plán, který zde povoluje jen malovýrobu, přidruženou a řemeslnou výrobu. Takhle rozhodli o nás bez nás. My se chceme bránit soudně. Firma klidně mohla podat při tvorbě územního plánu námitky, mohla na něm spolupracovat, ale tehdy se vůbec neozvala,“ zdůraznil Dvořák. 

Podle něj jde o ukázkový příklad arogance moci. „Když si chcete postavit třeba garáž a územní plán to neumožňuje, tak vám to stavební úřad nikdy nedovolí. A když jste velká firma, která provozuje obří výrobu, tak se vám nic nestane,“ zlobí se Dvořák.

Firma SAND Profile považuje nařčení z porušování územního plánu za neoprávněné, uvádějící účelově nepřesné a zavádějící informace.

„Navíc kontraproduktivní, neboť dosud existovala snaha naší společnosti o vyřešení případných problémů. Budeme na stížnost reagovat prostřednictvím právního zástupce poté, co obdržíme potřebné informace, které jsme si vyžádali,“ sdělil jednatel firmy Jan Švadlenka. Na dotazy, které redakce firmě zaslala, však neodpověděl. Nesdělil ani, zda a o kolik firma navýšila svou výrobu. 

„Přijďte si čuchnout a zaručeně nic neucítíte.“

Na Facebooku se mezitím rozjela ostrá diskuse, jestli zápach skutečně lidem vadí. Do diskuse na oficiálních stránkách Nového Boru přispěl i uživatel Jan Hurtík, který o sobě tvrdí, že ve firmě pracuje a žádný zápach se odsud neline. 

„Přijďte si čuchnout a zaručeně nic neucítíte. Pracuji zde, jsem uvnitř a také nic necítím. Jsem dost citlivý na to, abych makal někde, kde to silně zapáchá,“ argumentuje. Chránit zde životní prostředí prý není potřeba, neboť v okolí továrny prý lze spatřit bažanty, zajíce a srny. 

Starosta Jaromír Dvořák ale připomíná, že bez ohledu na zápach si firma nemůže v rodinné zástavbě dělat, co se jí zlíbí. 

„Nyní jsem zcela náhodně obdržel informaci, že je před dokončením proces vyhodnocení vlivů na životní prostředí, na jehož základě chce firma opět navýšit kapacitu zpracovávaných surovin až na 2700 tun za rok. Proti takovému porušování zákona se budeme bránit všemi dostupnými prostředky,“ tvrdí starosta.