Johnson šlape premiérce Mayové na paty. Chce převzít Konzervativní stranu a stanout v čele britské vlády

[© European Union, 2017]

Podporovatel brexitu se chce stát novým britským premiérem poté, co odstoupí Mayová. Ta svou rezignaci plánuje poté, co britský parlament schválí již třikrát odmítnutou dohodu o vystoupení země z Unie.

Bývalý britský ministr zahraničí a jedna z hlavních tváří kampaně za brexit Boris Johnson dnes oznámil, že bude kandidovat na funkci vůdce Konzervativní strany po premiérce Therese Mayové. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. „Samozřejmě, že do toho půjdu,“ řekl Johnson podle BBC na zasedání asociace britských pojišťovacích agentů.

Johnson v červenci odstoupil z funkce ministra zahraničí na protest proti tomu, jak Mayová vede jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Už loni na podzim Johnson vyzval Konzervativní stranu k návratu ke svým tradičním hodnotám, jako jsou nízké daně či silný důraz na zajištění bezpečnosti. I podle sázkových kanceláří jde o nejpravděpodobnějšího nástupce Mayové v čele strany a má 28procentní šanci stát se příštím britským premiérem.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Výměna lídra britských konzervativců

Mayová se dnes sešla s předsednictvem klubu poslanců Konzervativní strany a zatím podle agentury DPA odvrátila vnitřní revoltu. Řada stranických kolegů přitom po Mayové požaduje, aby jasně řekla, kdy opustí premiérskou funkci.

Výbor 1922 sdružující vlivné konzervativní zákonodárce zatím upustil od hrozby vyvolání hlasování o nedůvěře Mayové. Skupina chce vyčkat do hlasování o zákoně o brexitové dohodě a znovu se pak sejít a dohodnout se na časovém plánu volby nového šéfa Konzervativní strany, řekl dnes předseda klubu sdružujícího nevládní poslance Konzervativní strany Graham Brady.

Mayová ustála vnitrostranické hlasování o nedůvěře už 12. prosince loňského roku a podle stávajících regulí strany by měla být až do prosince tohoto roku v tomto směru nedotknutelná. K vyvolání nového hlasování o nedůvěře by tak bylo třeba změnit pravidla.

Samotná Mayová nedávno naznačila, že odstoupí, jakmile britský parlament schválí brexitovou dohodu, která ovšem v Dolní sněmovně už třikrát neprošla. Znovu hodlá premiérka brexitovou dohodu předložit parlamentu k hlasování v prvním červnovém týdnu. Konstruktivní jednání mezi vládou a opozicí o nalezení východiska ze současné patové situace kolem brexitu nadále pokračují.

Video: Odklad brexitu nemusí stačit. Podívejte se, co by přinesl tvrdý rozvod s EU

Evropští lídři se dohodli, že odloží nejzazší lhůtu pro odchod Británie z Evropské unie do 31. října. Díky tomu má britská premiérka více času na to, aby získala mezi poslanci podporu pro svoji brexitovou dohodu. Přesto stále hrozí tzv. tvrdý brexit.

Kalendář