Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Domnívat se, že v dnešní době, při stále zvyšujícím se počtu technologií, by mohla původní elektroinstalace setrvat v podobě, kterou navrhl někdo v minulosti je utopie! Stačí změna uživatele prostoru a vznikají zcela jiné potřeby. Ano, drobnosti ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...

JSS: Co bylo potřebné znát ze staré normy pro lepší pochopení ČSN 62 305?


Document Actions
JSS: Co bylo potřebné znát ze staré normy pro lepší pochopení ČSN 62 305?
Zajímalo nás, které části staré 34 1390 bylo nutné dobře znát, aby nám nová 62 305 byla pochopitelnější. Kudy chodím, tudy slyším buď o jednoduchosti a dostatečnosti staré ČSN 34 1390, nebo naopak o složitosti a naprosté zbytečnosti nové ČSN EN 62 305. Po tolika letech od vydání platné normy stále někdo nechápe a nezná její význam? Jsou opravdu autoři této EN normy tak nesvéprávní? Nebo se máme spíše sami pozorně začíst do již vydaných řádů technických doporučení? Odpověď Jana Hájka mne překvapila.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 17.05.2019
reklama




Jan Hájek www.kniSka.cz
Tady bych to spíš otočil, protože bych řekl, že je důležité znát 62305, aby se člověk dokázal orientovat v 341390. Na rozdíl od souboru ČSN EN 62305 má určitou linku, které řeší věci od jímací soustavy, dostatečnou vzdálenost, pospojování, uzemnění v logických celcích, tak ve 34 1390 je to poměrně logicky řešeno v začátku. Ale potom je tam dvojnásobný počet textu. Jsou to doplňky a různá řešení, které není poskládané logicky a nejsou ani logicky provázané. Např. ve 34 1390 když bylo křižování sdělovacího vedení, tak byla jiná logika vzdálenosti než v případě křižování jiných vodivých soustav v případě silových vodičů apod.

Spíš bych řekl, aby člověk pochopil co to vlastně je 34 1390 chtěla, tak musí umět ochranu před bleskem a pak tam všechno najde. Pokud bych to vzal obráceně, tak samozřejmě pochopím, že člověk, který byl zvyklý, že měl prostý údaj, že svorka má být 1,8m vysoko, tak taková informace mu v 62 305 chybí, protože ta spíš než na nařízení a empirických údajích a nařízeních a zkušenostech, tak prosazuje spíš logiku, řešení. Problém je takovýhle a máme tu jedno, dvě možná řešení a můžeme si s tím poradit dál.

kdežto ČSN 34 1390 byl spíš návod pro lidi, které neprošly druhým stupněm základní školy, kteří potřebovali jednoduché vyjádření typu, když je baráček typu krabička, takhle rozestav jímače, takhle stáhni dolů svody a moc o tom nepřemýšlej. Což je samozřejmě chyba.

O to dřív začínám pátrat ve starých svazcích norem, abych si ujasnil tvrzení Jana Hájka. V další části budeme mluvit o tom, zda byla stará 34 1390 lepší nebo nebyla.

Všechny doposud vydané části seriálu #JSS Jak sestřelit staříka zde!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
Trvalý růst požadavků na spolehlivost elektrických a elektronických zařízení zvyšuje neustále význam celkové ochrany budov před účinky bleskových proudů a ostatních přepětí transientního charakteru ...
#EH: Jak jsme podrobili svorky WAGO a IDEAL totálnímu zkratu. Před deseti lety proběhlo na učilišti v Sokolnicích neobvyklé testování krabicových svorek. Sešlo se třicet kvalifikovaných specialistů z různých elektrotechnických podoborů, aby prověřili bezšroubové německé svorky WAGO a americké stáčecí konektory IDEAL těžké zkoušce pětinásobkem udávaného jmenovitého proudu. Kdo si pamatuje jak testování dopadlo? Málokdo ví, že tento spontánní pokus vstoupil do historie jako zásadní argument! Připomeňme si videozáznam sami zde!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933