Domů     .Top
V Kongu zuří další epidemie eboly
Pavel Polcar 17.5.2019

V současné době sužuje Demokratickou republiku Kongo jedna z nejhorších epidemií eboly, podle odborníků by se mohla vyrovnat a dost možná i překonat tamní krizi z roku 2013.

Země, kde stále probíhají válečné konflikty, hlásí již přes tisíc mrtvých, situaci zároveň ani nepomáhá fakt, že ozbrojenci se neštítí útočit na nemocniční zařízení a vraždit tamní lékaře, včetně těch, kteří se účastní zdravotnických misí.

Od prvního května máme hlášeno 1510 případů eboly v provinciích Severní Kivu a Ituri v Demokratické republice Kongo. Čekáme, že i nadále bude docházet k rychlému akutnímu šíření,“ prohlásil Michael Ryan ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle odborníků se již nyní situace vymyká kontrole, přibližně třetina pacientů umírá mimo ebolová centra, např. ve svých domovech, často se ani nezjistí, že skutečně podlehli ebole. Ti, kdo o ně pečovali, tak mohou být další nakažení.

Přes šedesát procent úmrtí jsou lidé, které nedokážeme spojit s žádným předchozím případem eboly, což ukazuje, že máme mimo kontrolu řetězec přenosu,“ upozornil ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Veškeré snahy zdravotníků také narážejí na vskutku neklidnou politickou situaci v zemi a rozšiřující se nepravdy o vakcínách. Od začátku letošního roku se eviduje již přes 40 útoků na zdravotnická zařízení s více než 80 zavražděnými.

Tato situace bohužel přiměla různé mezinárodní organice, včetně zmíněných Lékařů bez hranic, aby své aktivity v zemi přerušily.

Nemoc se tak stává nekontrolovatelnou a strach mají i obyvatelé sousední Ugandy, kam by se vir mohl s nakaženými uprchlíky dostat. „Uganda má stále pro uprchlíky otevřené dveře, takové jsou naše zákony, povolíme těmto lidem vstup do země, ale zároveň musíme být obezřetní, abychom tím neohrozili zdraví našich občanů,“ udávají tamní představitelé.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz