Pane Fialo, proč web ODS mlčí o vyhlášení protektorátu a Mnichovu? Nedokážu odpovědět, kroutil se předseda. Pak se naštval a spustil o americké armádě

17.05.2019 18:00

REPORTÁŽ Žlutá republika, kam se člověk podívá. Řepka a kukuřice místo brambor, cibule, lnu a mrkve. Eurodotace, vyplácené naší vládou. Podpora megapodniků s Agrofertem v čele na úkor malých farmářů. Chemie se cpe do půdy, i když to není třeba. Setkání veřejnosti s předsedou ODS Petrem Fialou bylo akční a nikdo se nenudil. Strana bude zanedlouho řídit republiku, protože je v prima kondici, šlape a roste. Jediný reprezentant pravice u nás? A Piráti? No comment…

Pane Fialo, proč web ODS mlčí o vyhlášení protektorátu a Mnichovu? Nedokážu odpovědět, kroutil se předseda. Pak se naštval a spustil o americké armádě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Anketa

Byl podle Vás Jiří Fajt odvolán z čela Národní galerie oprávněně?

95%
3%
hlasovalo: 6973 lidí

„Bylo výročí připomenutí vyhlášení protektorátu, o tom na webu, oficiálních stránkách ODS, nebylo nic. Bylo výročí Mnichova – a zase nic. A do třetice – proč se ODS nevyjádří k tomu, jestli je, nebo není proti zavedení eura?“ dotázal se muž středního věku za šumu v sále a občasného nesmělého potlesku několika přítomných.

Někdo (asi) zapomněl. Nebo nebyl čas…

Fiala reagoval slovy: „Nedokážu odpovědět, na to by byl někdo z našeho mediálního týmu, jestli jsme něco měli, nebo neměli. K těmto věcem poměrně často vyjadřuji a ODS má jasný postoj, pokud se týká nacistické totality, okupace ČR. Každý rok to dělám, a nejen, když jsem nyní ve funkci předsedy strany, kladu květiny u Kounicových kolejí v Brně, které jsou připomenutím toho, jak trpěli čeští vlastenci. Tady je to jasný a srozumitelný postoj. A jestli něco bylo, nebo nebylo na webu, to vám nyní nedokážu říci,“ uvedl poněkud rozladěně předseda ODS. „Ale dokážu vám říci, jaký k tomu máme názor a jak se ODS k tomu staví. Odmítáme všechny formy totality, jak nacistickou, tak komunistickou, vážíme si všech lidí, kteří bojovali proti totalitě, a děláme všechno pro to, aby žádná z diktatur, ani klasické staré, ani nějaká nová se v ČR nemohla objevit.“

„Otázka ale nestojí, jestli bylo, nebo nebylo; odpověď zní nebylo, je to zdokumentováno, jak ten web vypadal,“ nedal se tazatel a tvrdošíjně pokračoval. „Pokud bych se posunul k srpnovým událostem, tam to vysloveně přetékalo informacemi o roce 1968. Vidím tedy tady značnou nekonzistentnost toho, co připomínat a co v podstatě zapomenout…“

„Já to nevidím a nemyslím si, že máte pravdu,“ odpověděl rezolutně Petr Fiala. „Byl jsem tady v Plzni na připomenutí si osvobození západní části Československa americkou armádou. A pak připomínám tu pietu k českým vlastencům. Nevidím tedy žádnou disproporci, každoročně toto děláme. To, že jsme si připomínali okupaci státy Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, to považuji za správné a budeme to dělat opakovaně. Budeme si připomínat všechna výročí okupace proto, že musíme si touto připomínkou uvědomovat svoji zodpovědnost za zachování svobody a demokracie,“ uvedl předseda ODS s tím, že je nesmírně důležité si připomínat, jak snadno se dá svoboda a demokracie ztratit. „…jak snadno se sem může dostat nějaká diktatura z vnějšku nebo zevnitř. Také máme rok 1948 a další smutné roky a ODS je možná jedna z posledních stran, která brání svobodu a demokracii v této zemi a je citlivá i na signály tohoto nebezpečí, které dnes přichází. Měli bychom se dívat na minulost velmi pečlivě,“ varoval Fiala.

Pozor, pozor!

„Musíme si také uvědomit, že nebezpečí, která přicházejí, nebudou stejná. Nás dnes neohrožuje ani nacismus, ani nějaká forma totalitního komunismu. Ta rizika, která jsou pro společnost, přicházejí odjinud a překvapivě. Jediné, co pomůže a co je spolehlivou ochranou, je, že jsme sami přesvědčení bojovníci za svobodu a bojujeme proti každému omezení svobody a jsme přesvědčenými demokraty,“ uvedl za potlesku.

„Co se týká eura, tam nemáte pravdu vůbec a ani náhodou. Kdo jiný má v této zemi jasný postoj k euru než my? A my jsme opakovaně řekli, že nejsme pro přijetí eura, že je pro Českou republiku nevýhodné, že nevíme, proč bychom takový krok dělali. Dokonce požadujeme, aby si ČR dojednala výjimku z automatického přijetí eura, ke kterému jsme se zavázali při vstupu do EU. Nevím, jaký jiný postoj byste čekal,“ odpověděl razantně Petr Fiala a pokračoval: „Kéž by jej měli všichni ostatní – a ty politické strany, které tu dnes vládnou a které nám jeden den řeknou, že jsou pro euro, aby pak za dva dny, když dojde k posunu, že se ví, že lidé euro nechtějí, tak že jsou bojovníky proti euru. My ten názor máme konzistentní a budeme jej mít i za několik let,“ konstatoval předseda za potlesku sálu.

Kandidátka do Evropského parlamentu Radka Trylčová dodala: „Možná, že to na stránkách nevidíte, ale mohu vám říci, že tyto věci nezanedbáváme.“

Agrofert je shit

Bývalý starosta města Blovice na jižním Plzeňsku Poduška (ODS) měl následující dotaz či poznámku: „Sedmdesát procent evropských dotací do zemědělství dostává Agrofert. Mne trápí to, že se používají na to, že republika je celá žlutá, zanedlouho to bude zase kukuřice, a že jsou to plodiny, které jsou určeny pro průmyslovou výrobu, přídavky do nafty. Měli bychom tady pěstovat i jiné plodiny – obilí, len, řepu, brambory, mrkev. To z naší krajiny velmi zmizelo. Kdyby se ty dotace použily na toto původní, klasické zemědělství, tak bychom měli své maso, své potraviny a nemusela by u nás stát cibule tolik, co banány. Tento způsob zemědělství silně poškozuje přírodu. Já se velmi vyhýbám všem výrobkům Agrofertu. Mám zkušenosti, že ty párky, klobásy nebo kuřata z Vodňan nemají valnou kvalitu,“ konstatoval dlouholetý regionální nestor ODS.

Všude žluť a kolchozní velkolány

Trylčová jako odborník ODS na životní prostředí na to konstatovala: „Sedmdesát procent dotací jde do velkých agropodniků a na malé se dostane jen velmi málo. My chceme prosazovat zastropování a podporu malých a středních zemědělců. To invazivní zemědělství, velkolány, žluté moře, které můžete vidět z letadla. Rezignovali jsme na pěstování potravin a pěstujeme řepku a přimícháváme ji do nafty. Chtěli bychom to v Evropském parlamentu změnit a dávat podporu malým a středním zemědělcům, kteří se umí postarat o tu svoji půdu, protože se generačně dědí – takže nemají zájem na tom, aby tam byla eroze, aby si ničili půdu a nepředali ji další generaci v dobrém stavu,“ uvedl kandidátka do EP. „Kvalitní potravina bude málo, nebo vůbec chemicky ošetřena. Chemie se dostává do dojení, a když se podíváme do byznysu, kdo tomuto byznysu velí, tak je to člověk, který má pod rukou média, potravinářství, zemědělství i chemický průmysl. Bohužel jsme jedna z mála zemí, která nebyla pro zastropování.“

Petr Fiala poté zdůraznil: „Některé nesmysly skutečně přicházejí z Evropy – vzpomeňme si na biopaliva. Dnes zas už říkám, že to škodí. My tady máme půl republiky pokryto řepkou, to je prostě fakt. Ptejme se proč. Ono to vyhovuje konkrétním producentům. A jednomu obrovskému koncernu, který patří panu Babišovi. V tom pokrytí řepkou se vymykáme evropskému průměru. To, co přišlo z Evropy negativně, tak ještě rozvíjíme tak, až nám to škodí. A dotace? Já jsem proti všem dotacím. Ale u zemědělství je to výjimka. My nepodporujeme dotacemi jenom produkci potravin. Zajišťujeme si, aby se nevylidňoval venkov a měli jsme hezkou krajinu. A proto ty dotace nějaký smysl mají,“ konstatoval předseda ODS.

„Venku je prima“, závidíme jim….

„Naši lidé jezdí do Rakouska, Francie a říkají – to je krásná krajina, ta malá políčka. Dobytek se tam pase a jsou tam malé rodinné farmy. A oni to tak mají. Jak to, že my ne. Je to proto, že v Rakousku je 80 procent dotací právě na podporu malých farmářů, zatímco u nás je přes 70 procent jenom do těch velkých. Měli bychom horlit pro zastropování, aby ty peníze nemohly velké kolchozy čerpat. Ptejme se, jestli česká vláda jedná v zájmu, ČR nebo koncernu Agrofert. Já tvrdím, že kdyby jednali za ČR, tak budou podporovat malé farmáře, pestrost, kvalitu potravin, boj se suchem – to všechno ti malí farmáři dovedou,“ konstatoval profesor Fiala.

„Teď je situace ještě horší, protože zemědělské dotace pro Agrofert neplatí Unie, ale my všichni. Když budou toto všechno platit naši daňoví poplatníci, tak na to budeme všichni doplácet. Je to tak proto, že Evropská komise kvůli střetu zájmů Andreje Babiše zastavila proplácení zemědělských dotací pro Agrofert, ale česká vláda rozhodla, Ministerstvo financí, že je bude proplácet. A když je proplácí, tak to není EU, a nevíme, jestli je někdy proplatí, ale platí je čeští daňoví poplatníci. To je šílená situace,“ ozřejmil situaci Petr Fiala.

Média štěkají, my jdeme dál. Rosteme!

Bývalý starosta města Plasy konstatoval: „Na to, co v minulosti ODS udělala dobrého, to se v tisku nebo televizi neobjevuje. Jste směřováni jen k drobným dotazům, které neřeší, že jsme překonali krizi a co se udělalo. To je velká chyba propagace ODS.“ A pak položil dotaz: „Bude se ODS věnovat přípravám na 30. výročí naší demokracie, nebo se strana bude jen nesoustředěně věnovat této věci.“

Fiala pozitivně kontroval: „Nepropadejme žádné skepsi, žádnému pesimismu. Před několika lety jsme byli na hranici existence, skoro všichni političtí komentátoři nám předvídali, že zanikneme, že nemáme šanci, místo nás tady vyroste něco silnějšího. Pak že se tu objeví nějaké spojení se Soukromníky a obrovskými financemi dotažné projekty. A nic z toho neuspělo. Dnes jediná silná strana na pravé části politického spektra jsme my, ODS. Na to nezapomínejme! Zcela jasně jsme vyhráli první i druhé kolo senátních voleb.  Navzdory médiím, navzdory všem předpovědím, navzdory obrovské propagandě,“ pochlubil se neskromně Fiala.

Jednička s hvězdičkou. A ještě podtržená

„To vítězství mimochodem nám někteří političtí komentátoři chtějí vzít a říkají, že jsou tu Piráti a další. Ne, my jsme velmi jasně vyhráli v senátních volbách, uspěli jsme ve velkých městech – tady máte primátora, u mne v Brně je zpátky primátorka za ODS. Vyhráli jsme v Praze. Jsme strana, která vyhrává volby. Nenechme se zatlačit do defenzivy. My nepotřebujeme žádnou přízeň médií, my jsme schopni uspět i bez toho,“ uvedl razantně. „S některými tématy se těžko dostáváme do médií, tak to prostě je. Musíme to nahrazovat jinými způsoby, ale nahrazovat to umíme. Dokázali jsme vnést do veřejné debaty řadu témat, která jsou pro nás důležitá. Lidé nás nevolí jenom proto, že kritizujeme Babiše, ale proto, že máme konkrétní program, že reagujeme na zájmy střední třídy a děláme věci, kterým lidi rozumí. Třeba naše velice úspěšná programová konference,“ pochvaloval si Petr Fiala.

A s vizemi neskončil: „Chceme zatočit s byrokracií. Chceme provést velký právní úklid. Každý zákon musí obsahovat seznam povinností, které vznikají a pro koho vznikají. Chceme zavést, že pro každou novou povinnost se dvě musí škrtnout, protože jinak se v této zemi úplně zblázníme. Další klíčové téma je vzdělání, které má na starosti tady pan místopředseda Martin Baxa,“ pochválil plzeňského primátora. „Otázka životního prostředí je pro nás velmi důležitá. Jsme strana, která je schopna přinést důchodovou reformu. To vše zajímá střední třídu… Já si myslím, že po nových parlamentních volbách budeme nejen mnohem silnější, ale budeme to my, kdo bude sestavovat příští vládu,“ konstatoval za bouřlivého potlesku profesor Fiala.

Jak naši živnostníci o bruselské peníze přišli

Starší muž uvedl: „Kdo rozhodoval v Evropském parlamentu, že do eurozóny vstoupí Řecko? To rozhodovali s prominutím blbci. A je třeba, aby EU dostala dopravu zboží na železnici!“

Fiala na to: „Pokud došlo k dotačnímu podvodu, tak se hlavně obrali malí podnikatelé, protože ti peníze nedostali. A dostal to koncern. Ty peníze měli dostat naši malí a drobní podnikatelé, kteří na ně měli nárok. A Řecko? Bylo to rozhodnutí politické, v zájmu některých velkých zemí. Následky neseme do dneška. Můj názor je, že problémy jsou hluboce strukturální. Ať se tam naleje, kolik chce peněz, Řecko a další státy nemohou dobře fungovat.“

V Evropě není podle Fialy očekávaná mobilita pracovních sil, o které se čekalo, že nastane. „Máme miliony na jihu Španělska, kde máte extrémní nezaměstnanost, a pak je Německo, kde je nedostatek pracovních sil. A všichni čekali, že se Španělé budou stěhovat za prací do Německa. To vůbec nenastává. Jestli bude mít problém Itálie, tam už to zaplatit nejde. Není náhoda, že státy eurozóny nerostou dostatečně rychle a nejsou konkurenceschopné velmocem i zemím, které euro nemají. Do takové eurozóny nemůžeme a nechceme vstupovat. Naše koruna je dobrá, vyhovuje našim lidem, a proto si ji držme,“ uvedl povzbudivě Fiala.

Couráky…

„A k těm koridorům. Vlak mezi dvěma největšími městy v ČR, Prahou a Brnem, jezdí vlak tak dlouho, jako jezdil kdysi za první republiky! Měl bych se tam dostat za hodinu, ale my rychlostní tratě nestavíme, do páteřních sítích se nezapojujeme,“ postěžoval si v závěru setkání s voliči Fiala. „My se v Brně léta hádáme o nádraží, promarnili jsme všechny dotace, které na to mohly přijít. Ale pokud se to nádraží neposune, tak se nikdy nenapojíme na klíčové rychlovlaky a tím bude trpět celá republika. Nedostatky v dopravní infrastruktuře podvazují náš ekonomický rozvoj. Náš cíl musí být: Přijďte k volbám, volte ODS a bude to mít Česká republika v Evropě lepší. Cíl je dostat se mezi deset nejlepších zemí světa, menší mít nemůžeme,“ horoval v samém závěru profesor Petr Fiala, předseda ODS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…