Slováci přejeli Británii, trumfy ale drží Američané. Švédové si připsali těsnou výhru nad Švýcarskem

Bratislava/Košice
Aktualizováno

Hokejisté Slovenska na domácím šampionátu získali v sobotu povinné tři body po vítězství 7:1 nad outsiderem z Velké Británie a dál živí naději na postup do čtvrtfinále. Rusové si v „české“ skupině B poradili po nejistém začátku s Lotyšskem 3:1, Spojené státy smetly především díky výborné první třetině Dánsko jednoznačně 7:1. Ještě o gól lepší byli hokejisté Kanady, kteří deklasovali Německo 8:1, Norsko si pak bez problémů poradilo s Itálií 7:1. Těsnou výhru 4:3 vydřeli Švédové v duelu se Švýcarskem.

Slovenský útočník Libor Hudáček se snaží překonat britského gólmana Jacksona Whistlea.

Fotogalerie

Slováci se dostali do obtížné situace a pokud si chtěli uchovat naději na postup, museli nad Británií bezpodmínečně vyhrát. Senzace se podle očekávání nekonala, domácí tým si došel bez potíží pro vysokou výhru.

Osud ale nemají slovenští hokejisté před svým posledním zápasem proti Dánsku ve svých rukách - Američané, s nimiž se o postup přetahují, totiž mají před sebou ještě dva zápasy, v nichž jim stačí získat dva body.

Lotyši vedli i proti Rusku

Hokejisté Ruska dál prochází světovým šampionátem bez porážky. Ve svém pátém utkání na světovém šampionátu porazili ve skupině B Lotyšsko 3:1. Lotyši začali zápas podobně jako s Českou republikou, když první třetinu vyhráli po brance Cibulskise 1:0.

Favorit však skóre otočil ve druhé třetině, kdy po brankách Orlova, Guseva a Kučerova šel do vedení 3:1. Rusko si již náskok v závěrečné části pohlídalo a skupina B vede s plným počtem patnácti bodů, Lotyši jsou pátí.

Američané rozhodli v první třetině

V jednoznačnou záležitost proměnili hokejisté Spojených států zápas s Dánskem. První třetinu vyhrál zámořský gigant po brankách Vatrana, DeBrincata, Kellera a Kreidera přesvědčivě 4:0 a prakticky tak rozhodl o osudu utkání.

Dánové ve druhé třetině po brance Olesena snížili, Američané však díky druhé trefě DeBrincata a Larkina zvýšili už 6:1. Zkázu severského týmu podtrhl v závěrečné části z přesilovky Eichel. USA je v tabulce skupina A třetí, Dánsko až šesté.

Kanada smetla Německo

Hokejisté Kanady si z výborných výsledků svého soupeře těžkou hlavu nedělali a po brankách Chabota a Stoneho vyhráli první třetinu 2:0.

Jízda favorita pokračovala i v prostřední části, kdy útočník Vegas Mark Stone přidal svou druhou branku a zvýšil už na 3:0. Až poté se díky přesilové hře dostali ke slovu hosté po trefě Ehliziho, který překonal Murrayho. Veškeré myšlenky na možný zvrat zahnal o 48 sekund později znovu sedmadvacetiletý útočník Golden Knights Stone, který tak završil hattrick.

Demolici německého týmu podtrhly ve třetí části tři branky během dvou minut a 27 sekund, o které se postupně postaraly dvakrát Mantha, další pak přidal Reinhart. Zmar dosavadního suveréna završil gólem v oslabení Cirelli.

Italům první branka byla k ničemu

Za pět odehraných zápasů na mistrovství světa se hokejisté Itálie branky nedočkali, děsivou sérii zlomili až proti Norsku, velkou radost však z toho neměli. Když premiérový gól trefil v 43. minutě Miceli, prohrávali Italové po brankách Reichenberga a Trettenesa již 0:2.

Zmar týmu z Apeninského poloostrova završily ve třetí třetině ještě trefy Haga, Lindstroma, Odlena, Roymarka a Espelanda, kteří uzavřeli skóre na konečných 7:1. Norsko se posunulo v tabulce skupiny B na šesté místo, Itálie je bez bodu poslední s hrozivým skóre 1:45.

Švýcaři poprvé prohráli

Do posledního sobotním zápasu vstoupili lépe Švýcaři, Švédové ale v úvodu druhé třetiny převzali otěže. Vyrovnaný duel rozhodl ve prospěch Švédů až v 52. minutě Ekman-Larsson. Švýcaři tak na turnaji poprvé ztratili, těsná prohra ale pro ně i tak znamenala jistotu postupu do čtvrtfinále play off. Švédové ji ještě nemají.

Mistrovství světa v ledním hokeji
Skupina A (Košice)
Dánsko - USA 1:7
Branky: 25. Olesen - 11. Vatrano, 12. a 32. DeBrincat, 15. Keller, 19. Kreider, 52. Eichel
Kanada - Německo 8:1
Branky: 3. Chabot, 17. 26. a 39. Stone, 43. a 45. Mantha, 46. Reinhart, 54. Cirelli - 19. Ehliz
Velká Británie - Slovensko 1:7
Branky: 18. Hammond - 3. Sekera, 3. Tatar, 10. Marinčin, 25. Čajkovský, 30. Studenič, 36. Sukeľ, 58. Bondra.
Skupina B (Bratislava)
Lotyšsko - Rusko 1:3
Branky: 11. Cibulskis - 21. Orlov, 24. Gusev, 28. Kučerov.
Itálie - Norsko 1:7
Branky: 42. Miceli - 16. Reichenberg, 42. Trettenes, 44. Haga, 48. Lindstrom, 50. Olden, 52. Roymark, 60. Espeland
Švédsko - Švýcarsko 4:3
Branky: 19. Wennberg, 26. Nylander, 29. Gustafsson, 52. Ekman-Larsson - 5. Andrighetto, 28. Genazzi, 51. Haas