Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyšší střední třídu vzal útokem. Recenze Samsungu A50

  0:09
Samsung se plnou silou pustil i do výroby lákavých levnějších telefonů. Jedním z výsledků je model A50, tedy vysoce ambiciózní kousek s několika prvky výbavy, které si půjčuje od samotné špičky. Obstojí i u náročnějších zákazníků?
Samsung Galaxy A50

Samsung Galaxy A50 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Vyšší střední třída od Samsungu připomínala v posledních letech trochu horskou dráhu. Povedené modely A5 z let 2016 a 2017 se staly prodejními hity, byť jejich atraktivita rostla zejména při výprodejových akcích. Loni si ovšem Samsung modelem A8 trochu zkazil reputaci, byl totiž na svou výbavu až příliš drahý. Ovšem koncem roku zase situaci vylepšil model A7, který srazil cenu a přidal atraktivní výbavu v čele s třemi fotoaparáty na zádech.

Letos to rozhodně na nějaký sešup v popularitě nevypadá, model Galaxy A50 je totiž odpovědný na agresivní obchodní strategie konkurentů. Má spoustu vlastních es v rukávě v podobě výbavy, která v mnohých ohledech připomíná tu od top modelů, a naopak minimum kompromisů. A byť to ani tentokrát není vyložená cenová pecka, která by neměla vůbec žádného rivala, stále se ve své cenové kategorii řadí mezi ty nejlepší volby.

Zalíbí se mi Samsung A50 svým designem a displejem?

U modelu A50 očekávejte prakticky standardizovaný design s jednou celkem zajímavou výjimkou. Lehce zaoblená záda jsou pokryta sklem, na bocích najdete plasty. Displej má tenké rámečky a trochu širší bradu, nechybí ani kapkovitý výřez displeje. Potud je to v podstatě naprosto běžný telefon sledující letošní trendy.

Galaxy A50 se ovšem zalíbí zejména svým barevným provedením, které nad rámec základní barvy ještě disponuje poměrně silným perleťovým efektem, který na zádech telefonu při pohledu z různých úhlů umí vykouzlit bohaté barevné spektrum. Telefon tak v tmavě modrém a bílém provedení může z dálky působit nenápadně až konzervativně. Pak se na něj zahledíte z trochu jiného úhlu a najednou hraje všemi barvami. Není to rušivé, ale zároveň to rozhodně zaujme. Na těle chybí jinak tradiční samostatné tlačítko pro hlasového asistenta Bixby.

Samsung Galaxy A50
Samsung Galaxy A50

Co se samotného displej týče, má úhlopříčku 6,4 palce, kvůli které se rozhodně nedá nazvat jako nějaký drobeček. Přesto však na mohutnosti hodně ubírají tenké rámečky a také dokonce existuje i ještě větší verze tohoto telefonu v podání modelu A70. Kapkovitý výřez u Samsungu už vždy přecházíme s úsměvem, neboť tento výrobce byl v posledních letech celkem militantně proti výřezům... no a letos je má taky.

Displej má rozlišení 1 080 x 2 340 pixelů a disponuje technologií Super AMOLED, takže se můžete těšit na výborně kontrastní a barevný displej, jak to u modelů od Samsungu s těmito panely tradičně bývá. Nechybí samozřejmě ani funkce Always-On, tedy zobrazování času a notifikací na vypnutém displeji.

Hodně velkým tahákem tohoto modelu je však přítomnost čtečky otisků prstů v displeji. Ta je totiž stále výsadou spíše dražších telefonu, a to, že ji Samsung dovedl dostat i do modelu vyšší střední třídy, zasluhuje pochvalu. Není nicméně na místě očekávat perfektní přesnost a rychlost, s těmi klasickými se stále nemohou rovnat ani displejové čtečky u top modelů. Ta v modelu A50 je solidní a poměrně přesná, ovšem nikoliv nejrychlejší ani nejspolehlivější. Sem tam budete muset zkrátka prstem hledat to správné místo a přiložit jej na displej vícekrát.

Jak je na tom A50 po stránce výkonu a výbavy?

Model Galaxy A50 se rozhodně nenechá po stránce výkonu zahanbit. S procesorem Exynos 9610 a 4 GB operační paměti si dnes naprosto bohatě vystačí, což potvrzuje i skóre z AnTuTu se 146 tisíci body. Na současnou špičku samozřejmě nemá, ovšem to bychom ani nečekali. Pro běžné potřeby je to zkrátka svižný a dostačující model.

Samsung Galaxy A50
Samsung Galaxy A50

Vnitřní úložiště poskytne 128 GB místa a komu to nestačí, může si paměťovou kartou přidat dalších až 512 GB navíc. Místo se pro ní najde i při používání dvou SIM. Velice rádi ovšem i tak vidíme, že ve vyšší střední třídě už začíná být standardem právě 128 GB, což je stále velmi štědrá hodnota.

Konektorová výbava zahrnuje moderní USB-C i sluchátkový jack, v té bezdrátové pak najdete Bluetooth 5.0, NFC a GPS zahrnující i systém GALILEO.

Po stránce softwaru zde nenarazíte na žádná překvapení, jde o systém Android 9.0 s grafickou nadstavbou One UI. Čeká na vás tak vedlejší domovská plocha Bixby asistenta a sada aplikací od Samsungu, několik nástrojů a klientů služeb navíc a samozřejmě i pozměněná grafická podoba. Velmi se nám také líbí možnost celý systém přepnout do tmavého režimu. Nechybí ani sledování denní aktivity, kde si můžete zjistit vaše využívání aplikací či nástroj Rutiny, které umí provádět sady příkazů ve vhodnou chvíli (přepnutí na handsfree režim v autě, ztlumení zvuků v kanceláři a podobně).

Samsung Galaxy A50
Samsung Galaxy A50

Výdrž baterie modelu A50 není vůbec špatná. Má totiž velký 4 000mAh akumulátor a podporuje rychlé 15W nabíjení. Při běžném používání se dostanete na přibližně dva dny provozu: občas trochu víc, občas trochu méně. Každopádně hodnotíme výdrž modelu A50 jako nadprůměrnou a rádi vidíme, když výrobci sahají po bateriích s vyšší kapacitou.

Jak Galaxy A50 fotí?

Samsung pěkně názorně ukazuje, kam směřuje budoucnost fotoaparátů levnějších modelů. Najdete tu hned trojici zadních fotoaparátů, která zahrnuje vedle standardního 25MPix snímače se světelností f/1,7 také širokoúhlý fotoaparát (8 MPix, úhel záběru 123 stupňů). Třetí snímač slouží pro lepší zpracování hloubky ostrosti a má rozlišení 5 MPix. Selfie snímač umístěný v drobném výřezu má rovněž vysoké rozlišení: 25 MPix se světelností f/2,0.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A50
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A50

Samsung trochu vykutáleně schoval možnost přepínat rozlišení fotoaparátu a je třeba si uvědomit, že v úplném základu, tedy v režimu 3:4 fotíte pouze s rozlišením 12 MPix. Je třeba přepnout na poměr stran 3:4H, aby byl využitý plný potenciál snímače.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A50
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A50

Fotografie pořízené standardním snímačem vykazují celkem slušné podání barev a kontrastu, ostrost se ovšem občas trochu ztrácí, a to jak ve 12, tak ve 25MPix režimu. Nedá se říci, že by byly fotografie pořízené ve standardním záběru vyloženě průměrné, ale ani že by nás nějak extrémně uchvátily. Možná to je ovšem tím, že už od Samsungu vždy lepší kvalitu tak trochu očekáváme. Model A50 zkrátka fotí slušně, nikoliv však perfektně jako některé skutečně špičkové modely.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A50
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A50

Trochu pozadu je pak širokoúhlý snímač, který obecně u současných smartphonů stojí trochu stranou a má poměrně jasnou funkci – vyfotit něco tak, aby se toho na fotografii vešlo co možná nejvíce. Za příznivého světla jsou fotografie v pořádku, ovšem trpí soudkovitým zkreslením, pro které navíc Samsung neposkytuje softwarovou opravu jako u dražších modelů. Za šera jde kvalita takových fotografií už celkem prudce dolu.

Mám si Samsung Galaxy A50 pořídit?

Samsung nasadil na trh tento model s překvapivě nízkou cenou 8 999 korun. A to i přesto, že jde o telefon s výborným displejem včetně moderní integrované čtečky otisků prstů, drobným kapkovitým výřezem velkou baterií a slušným výkonem. Telefon dělá této cenové kategorii čest a pokud se třeba brzy přidá i nějaká drobná sleva, troufáme si tvrdit, že půjde o jeden z klíčových levnějších modelů letošního roku.

Zároveň ovšem není bez konkurence. Přímým soupeřem je model Huawei P30 Lite, který má sice jen IPS displej, klasickou čtečku otisků na zádech a menší baterii, zato vyšší rozlišení předního i zadního fotoaparátu. Z tohoto souboje vychází Samsung nicméně podle nás asi lépe. Za zmínku však stojí také Honor 20 Lite, který se Samsungu také v lecčem přibližuje, ale je výrazně levnější (6 999 korun).

My jako zajímavou alternativu vidíme třeba loňský Pocophone F1, který je výkonnější, má stejnou kapacitu baterie a celkem obstojný fotoaparát, přitom je oproti samsungu o 1 500 korun levnější. Chybí mu nicméně moderní vzhled a samozřejmě také displejová čtečka. Xiaomi má i levnější alternativu v podobě modelu Redmi Note 7, rovněž s velkou kapacitou baterie a vysokým rozlišením fotoaparátu za 6,5 tisíce korun (nejvyšší paměťová verze).

Technologicky je však Samsung Galaxy A50 i tak na výši právě díky povedenému displeji a vyladěnému softwaru. V cenové relaci pod devět tisíc jde zkrátka o jednu z nejlepších voleb, ovšem kdo chce ušetřit, alternativy se najít dají.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...