Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malostranští svědci exodu. Němci hledají pamětníky cesty ke svobodě

  13:59
Z balkonu Lobkovického paláce přehlédne návštěvník jeho zahradu snadno. Na vydlážděném nádvoří parkuje několik aut, upravený trávník rychle končí vysokým plotem. Těžko si představit, že tu trávilo dny a týdny několik tisíc lidí, často rodin s dětmi, prchajících z domova za svobodou.

Symbolická socha Davida Černého Quo vadis, trabant na vysokých nohách, v koutě zahrady připomíná, že v létě roku 1989 se právě toto místo změnilo v provizorní stanový tábor. Třípatrové palandy tehdy zaplnily s výjimkou bytu velvyslance celý vnitřek paláce, bílé stany Červeného kříže každé volné místo v zahradě. 

Tudy vedla cesta na Západ pro tisíce „východních“ Němců v několika vlnách. „Když jsem přelezl plot velvyslanectví, poprvé v životě jsem se cítil svobodný. Německé velvyslanectví považuji tímto za místo, kde jsem se znovu narodil,“ říká dnes o svém exodu z NDR do Spolkové republiky Německo v září roku 1989 přes pražské zastoupení Jens Hase. Tak jako on to učinilo podle oficiálních údajů dalších přibližně deset tisíc východoněmeckých občanů.

Při příležitosti blížícího se třicátého výročí těchto událostí zveřejnilo německé velvyslanectví výzvu k zasílání vzpomínek a příběhů a dostalo desítky zážitků od bývalých uprchlíků, kteří přes velvyslanectví odešli za svobodou.

„Výzva vzbudila v Německu velký ohlas,“ říká mluvčí ambasády Guido Müntel. Ale zatímco na německé straně svědectví a vzpomínky přibývají, Čechů se na výzvu ozvalo jen málo. Velvyslanectví se přitom snaží získat svědectví a zážitky hlavně od Čechů. Chce totiž zjistit a ukázat, jak tenkrát také Češi uprostřed Prahy vnímali tyto důležité historické události, které vedly ke znovusjednocení Německa. 

„Už máme svědectví od jednotlivých občanů, kteří tehdy fotografovali a tím dobu zdokumentovali. Nebo od těch, co aktivně nosili východoněmeckým občanům deky, jídlo a pití, když čekali na svou cestu za svobodou. Jistě ale mohou i další Pražané sdělit, co tenkrát zažili a co si o tom mysleli,“ říká Müntel o snaze oslovit českou veřejnost a dodává, že se zájemci mohou badatelům ozvat přes internetovou stránku www.prag.diplo.de/rok1989.

„Větší množství vzpomínek by nás potěšilo, protože chceme mladé generaci na základě příběhů ukázat a přiblížit velice důležitou část dějin,“ říká mluvčí.

Nejdřív Maďarsko, pak Praha

Cesta na Západ za svobodou nebyla pro východní Němce vůbec lehká. Legálně se na Západ dostat nemohli, meziněmecká hranice byla přísně střežená. Impulzem, který spustil rozsáhlý exodus, se staly události v Maďarsku. To začalo na počátku května 1989 odstraňovat signalizační zařízení na hranicích s Rakouskem a posléze zrušilo i přísně střežené hraniční pásmo podél této linie. Důvody nebyly tehdy ani tak politické jako ekonomické, Maďarsko už nechtělo do reznoucích zátarasů investovat. 

Výsledkem bylo, že tam v létě 1989 zamířily tisíce východních Němců. Část z nich našla útočiště na západoněmeckém velvyslanectví v Budapešti. Podobný osud postupně potkal i ambasády v Praze a ve Varšavě. Přestože velvyslanectví bylo na pokyn západoněmeckého ministerstva zahraničí od 23. srpna uzavřeno, počet uprchlíků, kteří se do areálu dostávali přes plot, neustále rostl. Přijeli do Prahy, zaparkovali svůj wartburg nebo trabant a zamířili na velvyslanectví. Pak už jen čekali a doufali, že se podaří odjezd do vytouženého západního Německa.

Trabanty v ulicích

Když uprchlíci odešli, jejich vozidla, většinou trabanty s neodmyslitelnou cedulkou DDR, v ulicích zůstala. Většina aut padla za oběť zlodějům. Byl rozkraden jejich vnitřek nebo byla úplně rozebrána. Československo v souladu se zákony organizovalo poté odvoz automobilů do NDR. Veřejnost tehdy podle historika Oldřicha Tůmy vnímala situaci různě. Od vykradačů opuštěných aut přes zvědavce, kteří se na ambasádu jezdili dívat jako na atrakci až z Moravy, po pomoc lidem v nouzi. 

„Zároveň tehdy bylo většině lidí jasné, že se jedná o krizi komunistického režimu. Posilovalo tušení, že se něco významného mění a něco neodvratně zaniká,“ uvedl Tůma v časopise Soudobé dějiny.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...