Hokejisté Kanady a Švédska slaví vítězství, Britové a Italové se zachránili mezi elitou

lik, rjm, rojSport.cz
Aktualizováno

Hokejové mistrovství světa už zná všechny čtvrtfinalisty. Poslední místo v nejlepší osmičce si pojistili po dramatické výhře 5:4 nad Lotyšskem Švédové. Elitní skupinu MS opouští Francie, která v přímém souboji o záchranu prohrála s Velkou Británií 3:4 v prodloužení, přestože v utkání už vedla 3:0. Druhého sestupujícího určil zápas Rakouska s Itálií. Duel dospěl až k samostatným nájezdům, kde byli úspěšnější Italové a mohou slavit záchranu. Kanada pak v Košicích bez problémů vyhrála nad Dánskem 5:0.

Kanaďané se radují z gólu proti Dánům.

Fotogalerie

Švédové potřebovali k jistotě postupu do čtvrtfinále z posledních dvou zápasů získat bod a k utkání s bojovnými Lotyši nastoupili s až příliš velkou bohorovností, což se jim málem vymstilo.

Outsider, který potřeboval k uchování postupové naděje výhru za tři body, proti obhájcům titulu dvakrát srovnal a po trefě Jakse dokonce vedl 3:2. Švédové sice průběh otočili, ale v 57. minutě završil hattrick sparťan Roberts Bukarts a srovnal na 4:4.

Lotyši následně v přesilovce útočili na výhru, ale při risku bez gólmana inkasovali. Švédové tak mají jisté čtvrtfinále a v závěrečném duelu s Rusy mohou teoreticky zaútočit i na první místo ve skupině.

Veliké drama nabídl i přímý souboj o záchranu, v němž předvedla Velká Británie nevídaný obrat. Nováček prohrával S Francií už o tři góly, manko ale smazal a v prodloužení rozhodl o výhře i setrvání mezi elitou v čase 62:03 Davies. Francouzi tak kvůli horšímu vzájemnému zápasu právě s Brity po dvanácti letech opouštějí elitní skupinu.

Kanada po jasné výhře nad Dánskem 5:0 poskočila na průběžné druhé místo ve skupině A za vedoucí Finsko. Na to ztrácí jeden bod, naopak má bod náskoku na třetí USA. Všechny týmy čeká ještě jedno utkání, které rozhodne o konečném pořadí základní skupiny.

Kanada měla duel s Dány pod kontrolou, už po první třetině vedl zámořský tým 3:0 a kontroloval dění na ledě a rozdíl ve skóre ještě navýšil. Dva góly dal Sam Reinhart.

Souboj o záchranu mezi Itálií a Rakouskem dospěl po řadě zvratů až do samostatných nájezdů. Italové vedli, ale po první třetině se těšilo z těsného náskoku 2:1 Rakousko. Druhá třetina patřila Italům, kteří dvěma góly strhli vedení na svoji stranu. Jenže Rakušané nakonec poslali gólem na 3:3 zápas do prodloužení.

To ale nerozhodlo a tak o sestupujícím musely rozhodnout samostatné nájezdy. Úspěšnější byli v dovednostní disciplíně Italové a mohou slavit záchranu mezi elitou.

Zápasy základních skupin MS
Skupina A (Košice)
Francie - Velká Británe 3:4 v prodloužení
Branky: 24. Rech, 28. Chakiachvili, 28. Rech - 35 Dowd, 39. Hammond, 46. Farmer, 63. Davies
Kanada - Dánsko 5:0
Branky: 34. a 45. Reinhart, 1. Dubois, 7. McCann, 9. Marchessault.
Skupina B (Bratislava)
Švédsko - Lotyšsko 5:4
Branky: 11. Pettersson, 34. Kempe, 49. Lander, 51. Hörnqvist, 60. Rasmussen - 30. Ro. Bukarts, 42. Ro. Bukarts, 44. Jaks, 57. Ro. Bukarts
Rakousko - Itálie 3:4 po sam. nájezdech
Branky: 17. a 42. Raffl, 12. Ganahl - 10. Bardaro, 35. Kostner, 39. Rosa, rozhodující sam. nájezd McMonagle.