Domů     .Top
Středočeský kraj upevňuje svoje místo ve vědě
Dagmar Garciová 21.5.2019

Nejsilnější vědecký laser na světě. Objev nového léku proti rakovině prsu. Vývoj družice směřující ke slunci. Technologie na získávání vody z pouštního vzduchu, která bude představena na výstavě EXPO 2020. Mezinárodní úspěchy, které se sbíhají do jediného místa – Středočeského kraje (SČK)..

SČK se oficiálně přihlásil k ambici stát se lídrem v implementaci Inovační strategie České republiky 2019 – 2030. Ta má pomoci během nadcházejících 12 let posunout ČR mezi nejinovativnější země Evropy.

SČK intenzivně podporuje inovace ve středočeských firmách, a to nejen prostřednictvím Středočeského inovačního centra (SIC), jehož zakládajícími členy jsou SČK, Fyzikální ústav AV ČR, Astronomický ústav AV ČR, a Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, ČVUT v Praze.

Na území SČK se nachází 25 výzkumných organizací a 11 inovačních center a vědecko-technologických parků, což společně s pražskými vědeckými pracovišti tvoří 50 % vědeckovýzkumné kapacity v celé České republice. Ve výzkumu a vývoji pracuje přes 7 000 zaměstnanců.

Hustá síť výzkumných pracovišť umožnila vznik řady unikátních objevů, které české vědce řadí mezi špičku světového výzkumu. Mohou se pochlubit takovými úspěchy, jako je spolupráce na vývoji vesmírné sondy, která zamíří ke Slunci, nový lék na rakovinu prsu, unikátní technologie na získávání vody ze vzduchu anebo jedna z největších laboratoří na světě produkující geneticky upravované myší modely, jež mohou pozitivně ovlivnit léčbu rakoviny nebo cukrovky.

SIC nyní přichází s myšlenkou Inovace v srdci, která říká, že za hledáním nových a lepších řešení ve vědě, výzkumu i v podnikání vždy stojí nadšení lidé, kteří hledají nové cesty a nová řešení.

Inovace v srdci má za cíl zastřešovat a sjednocovat téma inovací v kraji. Chce zpřístupňovat a popularizovat inovace a úspěchy široké veřejnosti i firmám a výzkumným ústavům, usnadňovat spolupráci a informovat o možnostech využití inovačního potenciálu SČK.

Odhalovat možnosti růstu a skryté příležitosti k rozvoji malých a středních firem pomůže nově Program PLATINN. Ten spočívá ve spolupráci vedení firmy, inovačního manažera ze SIC a jednoho z více než 80 expertů.

Jeho úlohou je s pomocí managementu společnosti identifikovat klíčové problémy bránící dalšímu rozvoji firmy, naplánovat potřebné změny a podpořit jejich efektivní implementaci. Např. v oblasti nových produktů či rozvoje obchodu, strategie a vnitrofiremních hodnot nebo zajištění a efektivní řízení finančních zdrojů a interních procesů.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz