V Olomouci vzniká petice proti používání herbicidu RoundUp v městských parcích a na dětských hřištích

Vlnu diskuzí vyvolal mezi Olomoučany příspěvek na sociální síti o tom, že pracovníci Výstaviště Flora používají v městských parcích na likvidaci plevele herbicid Roundup. Včetně míst u dětských hřišť a v době, kdy si na nich děti hrají. Zástupci městské akciovky používání Roundupu potvrdili. Ale s tím, že ho aplikují jen v omezené míře.

Tento článek je více než rok starý.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herbicid Roundup

Herbicid Roundup | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

„Byli jsme na dětském hřišti. Asi po hodině jsem si všimla pána s kanystrem, který měl v ruce aplikátor a postřikoval křoví. Měla jsem podezření, že jde o RoundUp, což mi potvrdil“ líčí Marcela Pečová vedle dětského hřiště v olomouckých Čechových sadech, které se svými dětmi pravidelně navštěvuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Olomouci vzniká petice proti používání herbicidu RoundUp v městských parcích a na dalších veřejných prostranstvích

Pracovník podle ní na aplikaci přípravku neupozornil s tím, že to není jeho povinnost. „Kdybych se mohla rozhodnout, jestli to chci dýchat, nebo ne, tak se určitě sbalím a jdu pryč,“ dodává pro Český rozhlas Olomouc paní Marcela.

Provozní náměstek Výstaviště Flora Zdeněk Šup připustil aplikaci herbicidu na nežádoucí rostliny v olomouckých parcích. „Flora je zatím používá lokálně, maloplošně. Jedná se o registrovaný přípravek, který je ke svému použití v české republice schválen. Legislativně se používat tedy může,“ dodává Zdeněk Šup.

Vzniká petice

Podle Zdeňka Šupa Flora nyní plánuje po použití přípravku na daná místa umístit informační cedule. „Pokud se v minulosti stal nějaký případ aplikace použití tohoto herbicidu v blízkosti dětských hřišť a nebyl na to návštěvník upozorněn, tak se pokusíme vzniku těchto situací předejít prostřednictvím umístění informačních tabulek,“ dodává Šup.

Proti používání zmíněného přípravku v Olomouci nově vzniká petice. Její spoluautorkou je advokátka zabývající se životním prostředím Dominika Kovaříková. „Cílem petice je dosáhnout toho, aby technické služby a Flora přestaly používat prostředky s glyfosátem, aby používali šetrnější způsoby odstraňování plevele na veřejných prostranstvích. Mám tím konkrétně na mysli třeba horkou vodu, páru, nebo mechanické odstraňování,“ přibližuje Kovaříková.

Podle Kovaříkové bude petice adresována olomoucké radě, výstavišti Flora a technickým službám.

Barbora Weinekötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme