Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména majitelů bytů a rodinných domů. Důvodem je raketový vzestup cen nemovitostí a staré pojistné smlouvy, u nichž od chvíle jejich uzavření nedošlo k aktualizaci hodnoty pojištěného majetku a úpravě pojistné částky.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Václav v roce 2005 zkolaudoval rodinný dům, který zároveň pojistil na 4,5 milionů korun. Od té doby cena jeho rodinného domu vzrostla takřka o třetinu. Stejně jako hodnota vybavení domácnosti, do které za 13 let investoval nemalé finanční prostředky. Přesto měl ještě loni pojištěný dům na 4,5 milionu korun a domácnost na 700 000 korun.

Hledáte kvalitní pojištění domácnosti? Nezávazně Vám poradíme.

„Bohužel se domnívám, že opravdu velká část starších smluv na rodinné domy, ale i byty je dnes silně podpojištěna. Ve chvíli pojistné události pak dostanou poškození velmi nízké plnění,“ říká analytik neživotního pojištění skupiny Partners Jiří Matusík.

Podle něj jen cena materiálu i práce za výstavbu domu za poslední 14 let výrazně stoupla. Také zároveň stoupla hodnota nemovitostí. To samé se týká i vybavení domácností. I v nich leccos nového přibylo. V případě pana Václava je tak jeho majetek podpojištěný.

„V únoru 2018 jsme tedy změnili smlouvu. Navýšili jsme pojistnou částku rodinného domu na sedm milionů korun a plnění u domácnosti na jeden milion korun,“ přibližuje analytik Jiří Matusík.

Na co mají lidé uzavřené smlouvy

„Pojistné částky, respektive limity pojistného plnění je třeba si hlídat napříč všemi druhy pojištění. Pokud nedojde k zásadním změnám na pojistném riziku, kdy je třeba reagovat bezodkladně, je dobré k revizi přistoupit maximálně každé tři roky. Pokud není v pojistné smlouvě nastavena takzvaná indexace automaticky,“ vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Exnerová.

Nejčastějším momentem pro úpravu a aktualizaci pojistné smlouvy bývá rekonstrukce, zásadní výměna nábytku, nákup nových spotřebičů a dražší elektroniky. To všechno přirozeně navyšuje hodnotu majetku a nemovitosti.

„I taková situace, kdy si jeden z členů rodiny například pořídí drahý hudební nástroj, je důvodem pro úpravu pojištění majetku,“ upřesňuje Veronika Exnerová.

Podle ní jsou současné smlouvy o pojištění majetku flexibilní a dají se v nich provádět změny. Nejedná se o nic složitého a relevantní aktualizace nastavení pojištění může zabránit nepříjemným překvapením při řešení pojistné události.

Jaký je důsledek podpojištění

„Měl jsem z pekla štěstí. Smlouvu jsme upravili na začátku roku, dům jsem pojistil na sedm milionu korun. V červnu téhož roku mi od fotovoltaiky chytl celý barák. A to tak, že škoda byla totální škoda,“ vzpomíná pan Václav. Pojišťovna mu tak vyplatila maximální plnění. Pokud by však pojistnou smlouvu neaktualizoval, odškodnění za pojistnou událost by nepokrylo hodnotu celé škody na majetku.

„U podpojištěného rodinného domu by pojišťovna v případě pana Václava krátila pojistné plnění na 65 procent a dostal by tak tři miliony korun z původní částky 4,5 milionu korun. A u domácnosti by pojistné plnění krátila na 70 procent. To by pan Václav dostal z původní částky 700 tisíc korun o 200 tisíc méně, tedy 500 tisíc korun,“ přibližuje Jiří Matusík.

Jak vzniká podpojištění? Podle odborníků vzniká ze tří důvodů. První je, když lidé, kteří nemají dostatečné zkušenosti a zvolí neodpovídající pojistnou částku z neznalosti. Druhý je, když záměrně podhodnotí cenu majetku s cílem ušetřit na pojistném. A pak třetím důvodem je, když platí starou pojistnou smlouvu, aniž by se zajímali o to, zda hodnota pojistných částek v ní uvedených odpovídá realitě.

Jak se počítají pojistné částky u totální škody

Mezinárodní statistiky ukazují, že Češi dávají do pojištění podstatně menší sumy než lidé v západní Evropě. To se promítá i do nízko nastavených pojistných částek. Podpojištění hodnoty majetku je vždy, když je hodnota předmětu pojištění uvedená ve smlouvě nižší než její skutečná hodnota. V případě, že pojišťovna u likvidace pojistné události zjistí podpojištění, vyplatí klientovi poměrově nižší částku. Se stanovením pojistné částky může pojišťovna nebo makléř poradit, nicméně plnou odpovědnost nese pojistník.

V případě rodinných domů se pojistná částka stanovuje jako reprodukční hodnota. To znamená, že musí jít o takovou částku, aby v případě totální škody bylo možné nemovitost opětovně postavit. A to stejným způsobem. Nehraje v tom roli tržní cena.

U bytů je to složitější. Některé pojišťovny pojišťují na novou cenu, v případě totální škody lze v takovém případě koupit v dané lokalitě podobný byt. Část pojišťoven však pojišťuje na reprodukční cenu, což v některých městech nemusí být v případě totální škody dostačující.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...