První horský dojezd na Giru vyhrál Zakarin, lídrem zůstal Polanc

Ceresole Reale

První horský dojezd letošního Gira d'Italia vyhrál po 196 km v Ceresole Reale ruský cyklista Ilnur Zakarin. Růžový trikot lídra udržel v 13. etapě s třemi náročnými stoupáními Slovinec Jan Polanc.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih 13. etapy cyklistického závodu Giro d´ItaliaVideo: sntv

Zakarin přijel do cíle s pohodlným náskokem 35 sekund před Španělem Mikelem Nievem. Třetí skončil další španělský vrchař Mikel Landa, jenž už měl ztrátu 1:20 minuty.

S tříminutovým odstupem téměř bok po boku protnuli cíl na sedmém a osmém místě největší favorité Primož Roglič ze Slovinska a Ital Vincenzo Nibali, kteří se v průběhu etapy vzájemně hlídali. Stejně jako ve čtvrtek i dnes kritizoval dvojnásobný vítěz Gira Nibali svého rivala Rogliče za defenzivní taktiku.

"V jeden moment tam nechal díru a chtěl, abych ji sjel. Tak jsem řekl: 'Dost! Už ne!' Jestli chce vyhrát Giro, bude muset jet," uvedl Nibali na adresu Rogliče, jenž si je vědom své převahy v časovkách a vyčkává za Nibaliho zadním kolem. "Taky jsem mu řekl: 'Jestli chceš jet se mnou až domů a prohlédnout si mou sbírku trofejí, tak klidně...' Roglič je na tom v průběžném pořadí velmi dobře, ale pokud pojede takhle, Giro nevyhraje. Já také ne, ale ani on," dodal domácí cyklista.

Celkový lídr Polanc dojel patnáctý s odstupem 4:39 a jeho náskok před Rogličem v průběžném pořadí se snížil zhruba o půl minuty na 2:25. Zakarin si díky etapovému vítězství polepšil o devět míst a je nově třetí (-2:56). Pátý Nibali ztrácí na Polance přes čtyři minuty.

Jan Hirt z Astany dnes tahal v kopcích a obsadil 36. místo, debutant na Grand Tour Josef Černý dojel na 121. pozici. Hirt si v celkovém pořadí polepšil na 50. příčku.

V sobotu čekají cyklisty další vrchařské souboje. Na 131 kilometrech mezi Saint Vincent a Courmayeurem jsou čtyři stoupání první a druhé kategorie a cíl je opět v kopci.