Počasí brzdí armádní cvičení, přesto vrtulník stíhačce už párkrát unikl

  16:46
Letošní ročník mezinárodního vojenského cvičení Dark Blade komplikuje počasí. Zrušeno muselo být několik úkolů včetně úterních letových ukázek. I tak mají piloti za sebou 350 letových hodin, při nichž trénují mimo jiné transporty s podvěsem, evakuace i únik vrtulníku stíhačkám.

Nízké průlety vrtulníků, slaňování z jejich paluby, nasazení pozemních vojenských jednotek i ukázka evakuace zraněného. To vše mělo být součásti úterní prezentace v rámci mezinárodního vrtulníkového cvičení Dark Blade, které třetím týdnem hostí 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec u Náměště nad Oslavou.

Čáru přes rozpočet však udělalo armádě počasí. Kvůli velmi nízké oblačnosti a dešti byly ukázky zrušeny.

Nepřízeň počasí je faktor, který 1200 cvičících vojáků ze šesti evropských zemí letos omezuje.

„Opravdu jsme museli některé z úkolů rušit. Ale musíme si uvědomit, že toto je cvičení a na prvním místě je bezpečnost všech cvičících. Kdyby to byla bojová operace, zohledňuje se tato situace jinak,“ uvedla mluvčí Dark Blade Zuzana Špačková.

Přesto mají piloti za sebou již 350 letových hodin. Letecká část cvičení skončí tento čtvrtek a do 3. června by měly být odsunuty i pozemní jednotky.

První vojenské cvičení Evropské unie v České republice

Mezinárodní cvičení Dark Blade, je historicky první vojenské cvičení Evropské unie pořádané v České republice. Záštitu nad ním převzala Evropská obranná agentura (EDA).

Do cvičení se v Česku zapojili vojáci z Belgie, Německa, Slovinska, Polska a Maďarska se svou leteckou technikou. K vidění tak jsou na našem území i tři těžké transportní vrtulníky CH-53, které používá německé letectvo.

Cílem cvičení má být prohloubit mezinárodní spolupráci při přípravě a plánování letů s taktickým námětem.

Vojáci již například procvičovali přepravu raněných a evakuaci z bojové zóny, transportní lety s nákladem v podvěsu, jeřábování, slaňování z paluby vrtulníku, výsadky potápěčů do vody. Mají za sebou i noční lety s brýlemi pro vidění za tmy.

Vrtulník oproti stíhačce nemá přebytek rychlosti a je obratnější

Jedním z bojových úkolů, které v rámci cvičení vojáci trénovali, je únik vrtulníků před útočícím stíhacím letounem, kterým v tomto případě byly české letouny L-159.

Nákup nových vrtulníků

Na leteckou základnu u Náměště nad Oslavou v úterý zavítal i ministr obrany Lubomír Metnar, který hovořil i o nákupu nových vrtulníků.

„V letošním roce bychom se měli rozhodnout, které vrtulníky pro armádu pořídíme. Exkluzivně jednáme s americkou stranou o nabídce, která již prošla Kongresem. Poslali nám maximalistickou nabídku, která počítá s dodávkou až 16 vrtulníků a servisu k nim,“ uvedl ministr Metnar s tím, že nabídku s konkrétními parametry na nákup 12 vrtulníků očekává od americké strany v červnu nebo v červenci.

„Šance vrtulníků jsou pochopitelně závislé na okolnostech. Ale vrtulníky mají manévrovací schopnosti velmi dobré. Nemají takový přebytek rychlosti, umí se na malé rychlosti poměrně obratně vyhýbat. Tam, kde hrozí stíhacím letounům překážka, se vrtulníky umí dobře vymanévrovat,“ říká řídící velitel cvičení Miroslav Svoboda.

V odpoledních hodinách probíhají v rámci cvičení i takzvané mise COMAO, což jsou kombinované letové operace, kdy je dán kompletní a taktický scénář, jehož se účastní až patnáct vrtulníků v jeden čas.

„Je to náročné na plánování i samotné provedení. Principem cvičení je ale také učit se z jednoduchých chyb,“ připomenul velitel letových operací Martin Janďourek.